Preskočiť na hlavný obsah

Maria Sempleová: Kam si zmizla, Bernadette

Niekedy vás kniha osloví svojim názvom, niekedy vzhľadom a inokedy zase krátkym popisom na zadnej strane obálky.....a niekedy vás zaujmú všetky tri a vy viete, že tú knihu si jednoducho musíte prečítať. A práve takou knihou bola pre mňa Kam si zmizla, Bernadette od Marie Semplovej. Tento epištolárny román (kniha, ktorej dej sa skladá z rôznych písaných dokumentov ako sú listy, zápisky v denníku, výstrižky z novín, e-maily, ...) zložený z dokumentov z rôznych zdrojov sa zaoberá náhlym a nevysvetliteľným zmiznutím Bernadette Foxovej.

Musím zdôrazniť, že táto kniha nie je detektívkou a napríklad s románom Stratené dievča má spoločnú len tému hľadania stratenej ženy. Takže ak hľadáte vážnu knihu s kriminálnou zápletkou, tu ju nenájdete. Ak však túžite čítať dielo, ktoré vás rozosmeje, dojme aj donúti k zamysleniu nad tým, ako nás formuje naša minulosť, ste na správnom mieste.

Keď pätnásťročná Bee donesie rodičom vysvedčenie so samými jednotkami, pripomenie im ich sľub, že si zaň môže vypýtať čokoľvek. Oboch ich prekvapí jej túžba vycestovať na Antarktídu. Finančne to problém nie je, pretože jej otec Elgin je šikovný developer pre Microsoft; avšak agorafobická povaha jej matky Bernadette by tento výlet mohla skomplikovať. Bernadette sa napriek svojim sociálnym fóbiám vrhne do plánovania cesty do Antarktídy, no ako napovedá i názov samotnej knihy, pár dní pred odchodom Bernadette zmizne bez stopy. Nikto netuší ako sa to stalo a kde sa nachádza. A aj keď sa po čase všetci touto záhadou prestanú zaoberať, Bee sa hľadania svojej matky nedokáže vzdať.

    "Mama zmizne ako gáfor dva dni pred Vianocami bez toho, aby mi o tom povedala? Samozrejme, že je to komplikované. Len preto, že je to komplikované, len preto, že si myslíte, že nikdy nemôžete o tom druhom vedieť úplne všetko, ešte neznamená, že sa nemôžete o to snažiť. 
    To neznamená, že sa o to nemôžem snažiť ja."

Kam si zmizla, Bernadette je kniha, ktorú odporúčam všetkými desiatimi, a ak neveríte môjmu názoru, spomeniem len to, že sa po svojom vydaní udržala vyše roka na zozname bestsellerov New York Times.

P.S.: Pre skrátenú verziu si môžete pozrieť aj film z roku 2019 s Cate Blanchettovou v hlavnej úlohe, no ak si ho aj pozriete, stále vám odporúčam prečítať si jeho predlohu.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia