Preskočiť na hlavný obsah

J. K. Rowling: Ikabog

Keď som ako fanúšik série o Harrym Potterovi zistila, že autorka J. K. Rowling píše ďalšiu knihu pre deti, nevedela som sa jej dočkať. Napriek tomu, že som už dávno dospelá rada siahnem po knihách pre deti a mládež, pretože vo svete fantázie kde je možné všetko sa cítim najlepšie.

Bola som nadšená už tým, že príbeh o Ikabogovi bol voľne prístupný na čítanie ešte predtým ako vyšiel v knižnej podobe. A to nielen vo Veľkej Británii, ale po celom svete, vrátane Slovenska. Autorka tak urobila preto, aby si deti počas koronakrízy mohli doma čítať nový príbeh a zapojiť sa do súťaže, kde mohli nakresliť čokoľvek z deja knihy a pri troche šťastia sa ich kresba dostala do knižnej podoby príbehu v ich krajine. U nás sa do finálnej podoby knihy dostalo 34 kresieb (z viac ako 1600 ilustrácií) od detí z celého Slovenska, a dokonca sa tam nachádza jedna kresba aj priamo z nášho mesta - Žiliny.

Príbeh z kráľovstva Blahobytia je určený deťom od 7 rokov, no čaro aj ponaučenie z tejto knihy ocenia čitatelia každého veku. Kráľovstvo pod vedením kráľa Uga Udatného patrí k tým najbohatším a najšťastnejším v okolí. Ľudia si tu nažívajú v pokoji a radosti, akurát dospelí občas strašia deti poverami o Ikabogovi - tvorovi, ktorý si po nich príde ak nebudú poslúchať. Povery o ňom sa však líšia od kraja ku kraju rovnako ako opis jeho vzhľadu.

Všetko sa však jedného dňa zmení, keď chudobný občan z najvzdialenejšieho kúta kráľovstva - Mokradí požiada kráľa o pomstu na Ikabogovi za to, že mu zožral psa. Kráľ sa rozhodne uloviť bájneho tvora a na pomoc si zoberie i časť regimentu a svojich najvernejších poradcov, Lumpeda a Mľaskota. V močariskách sa však udeje mnoho nešťastných náhod, ktoré povedú celé kráľovstvo do najtemnejšieho obdobia aké si jeho obyvatelia pamätajú.

Ak chcete vedieť, čo všetko sa v Mokradiach udialo, aké udalosti sa odohrali v Blahobytii počas niekoľkých nasledujúcich rokov od výpravy kráľa Uga a či je Ikabog skutočný, odpovede nájdete na stranách tejto knihy. Príbeh skrýva množstvá ponaučení, ktoré sa deti postupne učia o živote, a možno si aj dospelí pripomenú “lekcie”, na ktoré už pozabudli. 

J. K. Rowling v tejto knihe opäť dokazuje, aká je výborná rozprávačka - vtiahne vás do deja a ani neviete ako, a máte za sebou všetkých 304 strán. Rozhodne ide o úplne iné prostredie ako bolo jej prvých sedem detských kníh o mladom čarodejníkovi. To, či sa vám bude páčiť aj Blahobytia a jej obyvatelia zistíte iba ak sa začítate do tohto príbehu. Tak hor sa do čítania!

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou, ktorá má pod palcom sociálne siete knižnice, jej webovú stránku aj marketing. Napriek svojej „dospeláckej“ práci rada siahne po mládežníckej literatúre, hlavne po knihách o Harrym Potterovi a nepohrdne ani dobrou spoločenskou hrou.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov