Preskočiť na hlavný obsah

Randal Munroe: Čo keby?

Už dávnejšie som na regáloch kníhkupectiev registrovala knihu s názvom Čo keby? Priznám sa, že to bolo predovšetkým obálkou knihy, ktorá vyzerala zábavne, ale aj samotný podnázov, že ide o seriózne vedecké odpovede na absurdné hypotetické otázky vo mne vzbudil zvedavosť.

 Takže keď sa kniha objavila v našej knižnici, hneď som po nej siahla. Autor Randall Patrick Munroe je zakladateľom internetového komiksového portálu s názvom xkcd. Tento americký karikaturista je zároveň aj spisovateľom a inžinierom, na ktorého sa ľudia často obracajú s doslova čudnými otázkami. A aj preto sa rozhodol vytvoriť túto knihu.

Kniha je nielen zábavná, ale obsahuje aj skutočné fakty. V prípade hypotetických otázok nasledujú skutočné vedecké odpovede, založené na pokusoch z rovnakého alebo aspoň podobného prostredia. Munroe dokonca uvádza aj literatúru, z ktorej čerpal, takže ak vás nadchne konkrétna téma, môžete pokračovať v prehlbovaní svojich vedomostí. Text je pretkaný ilustráciami znázorňujúcimi každú otázku.

Kniha obsahuje aj otázky, ktoré autor zjavne považoval za nielen hypotetické, ale až absolútne absurdné. V takomto prípade sa dočkáte len malej, často sarkastickej ilustrácie namiesto vedeckej odpovede.

Nechcem prezrádzať čo všetko sa môžete v knihe dočítať, ale nedá mi neuviesť aspoň zopár príkladov:
  • Čo by sa stalo keby všetci ľudia na planéte naraz vyskočili a dopadli späť? Pohlo by to s celou planétou?
  • Aký zdroj svetla bude svietiť na Zemi najdlhšie po tom čo zanikne ľudstvo?
  • Z akej výšky je treba zhodiť steak, aby bol prepečený?
  • Ako by vyzerala naša planéta po tom čo by sme “vypustili” všetky oceány?
Kniha obsahuje aj zaujímavú otázku súčasnej doby: Zmizli by všetky vírusy, keby sa každý človek na planéte utiahol do izolácie na potrebnú dobu? Odpoveď nájdete na jej stránkach.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia