Preskočiť na hlavný obsah

Spomienky neprikryje ticho


Veľká vlastenecká vojna je v plnom prúde, mužov je nedostatok, a tak i k obsluhe protileteckých kanónov a guľometov prijímajú ženy, ktoré na front prichádzajú ako dobrovoľníčky. Do zázemia však prenikne nepriateľ, ktorý má za cieľ vyhodiť do vzduchu strategicky dôležité koľaje. Proti dokonale vycvičenej početnej jednotke paragánov sa postaví päť žien a ich veliaci dôstojník. 
Päť žien, v niektorých prípadoch ešte dievčat, každá s vlastnými snami, každá s vlastnými bolesťami a radosťami, každá s iným dôvodom, ktorý ich vohnal do vojny. Ako sa však môže pätica žien – dievčat postaviť proti takému protivníkovi a nezlyhať? Každá z nich má totiž odhodlanie položiť aj vlastný život, a každá z nich si dobre uvedomuje, že v stávke nie je len ich individuálny život...
Známy rovnomenný film patrí medzi moje vôbec najobľúbenejšie. Skoro trojhodinový nezabudnuteľný výlet k protileteckej jednotke zloženej zo samých žien, a jedinému mužovi - veliteľovi, ktorý ich dostane na starosť, patrí k najsilnejším filmovým zážitkom, aké ma kedy postretli. Nemal som však pokoj, kým som si neprečítal predlohu, ktorej sa tak zdatne chopili sovietski filmári. 
Útla knižka obsahuje novelu, ktorá je vlastne od slova do slova, a od scény ku scéne dokonale sfilmovaná. Keď som to zistil, nijako ma to neodradilo, stále som si chcel porovnať rozprávacie postupy, ktoré vyplývajú z tak rozdielnych médií ako je film a kniha. A musím konštatovať, že kniha je rovnako dobrá. Či skôr, mal by som napísať, že film je rovnako skvelý? Na malom priestore sa toho stihne odohrať veľmi veľa a autorov bežný jazyk, nijak vycifrovaný, nijak vyumelkovaný, a hovorový štýl, ktorého sa verne drží, sa paradoxne ukáže byť tým najvhodnejším spôsobom, akým sa dajú podať veľké a hrdinské príbehy. 
Ak sa bojíte velikášskych a patetických fráz, kde sú všemožne vyskloňované slová ako komunizmus, Stalin či súdruh a súdružka, môžem vás ubezpečiť, že s ničím takým sa nestretnete. Ak zas máte strach, že budete mať čo dočinenia s ruskými supermanmi, pardon, superženami, tak aj v tomto sa mýlite. Nečíha na nás žiadne sovietske vydanie Ramba s červenou podprsenkou. Naopak, akcia je podaná skutočne realisticky, vidno, že spisovateľ mal bojové skúsenosti. V skutočnosti naozaj bojoval v Druhej svetovej vojne, narukoval už ako sedemnásťročný a istú dobu velil ženskej jednotke. S režisérom Stanislavom Rostockým, s ktorým ho spájalo priateľstvo, napísal scenár a dali tak vzniknúť filmu, v pozadí ktorého bola spoločná idea: vzdať hold ženským vojačkám. U režiséra to malo ešte aj iné, taktiež osobné rozmery, takto chcel splatiť dlh zo svojej mladosti, kedy sa zúčastnil bojov proti Nemcom. Vtedy mu život zachránila vojačka, ktorá ho raneného niekoľko kilometrov niesla a ťahala do bezpečia.
Ako kniha, tak i film sú nádherným, žiarivým príkladom hrdinstva sovietskeho človeka. Nevdojak som si spomenul na nápis na jednom z pamätníkov za mestom: Roky pominú za rokmi, po prachu nebude ani stopy, ale sláva o ruskom vojakovi bude pamiatkou svetu navždy.


Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve v okolí kníh pre mládež na prízemí. Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale, predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Hana Lasicová - beseda Od knihy k scenáru

Minulú stredu sme mali v knižnici opäť zaujímavú besedu. Tentokrát naše pozvanie prijala Hana Lasicová . Ako som smerovala na besedu vôbec som si neuvedomila, že som už okolo pani Lasicovej prešla aspoň dvakrát. Útle žieňa so širokým úsmevom som zaregistrovala až po jej príchode do miestnosti. Od prvého momentu som vedela, že táto beseda bude naozaj príjemná, zaujímavá a nepochybne veselá. Rozhovor sa niesol v priateľskom duchu, dozvedeli sme sa zaujímavosti nielen z profesijného života, ale aj zo súkromia. Hana si s láskou zaspomínala na svojho otca a jeho užitočné rady, pripomenula si aj Jula Satinského a radosť z detstva, kde bola na ulici obklopená množstvom detí z ďalších hereckých rodín. Debata samozrejme nemohla obísť literárne počiny od prvej knihy  Sedím si v Manchestri na kameni a je mi...? až po knihu Slúžka . Hana písala mame maily o jej Erasmus pobyte a tá jej neskôr navrhla či by to nechcela vydať knižne. Tento večer sme mali šťastie a Hana nám dokonca prečítala úryvok