Preskočiť na hlavný obsah

Umlčaní : príbeh Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej


Poznáte tú situáciu, kedy je váš zoznam s knihami, ktoré chcete prečítať dlhší ako účtenka za vianočné nákupy? Ja mám s týmto stabilný problém, doma mám cca 50 kúpených kníh, ktoré chcem prečítať a to nehovorím o ďalších, ktoré si chcem požičať z knižnice.
Prednedávnom vyšla kniha, ktorá je spojená so strašnou udalosťou, ktorá sa udiala pred rokom a ovplyvnila nielen 2 rodiny, ale celé Slovensko. Keďže som si nenašla čas na čítanie tejto knihy odporučila som ju priamo môjmu ocinovi, ktorý aktívne sleduje všetko dianie vo svete i u nás. Knihu doslova zhltol a plný dojmov mi ju opisoval. Poprosila som ho teda, aby svoje pocity z knihy “hodil na papier”, a tak vám prinášam jeho dojmy z knihy Umlčaní:

“Na začiatok by som chcel povedať, že rád čítam knihy, ktoré sú vyrozprávané očitými svedkami doby. Zaujímam sa o dianie nielen vo svete ale predvošetkým v našej krajiny, aj preto som siahol po knihe, ktorá aktuálne výrazne rezonuje v našej spoločnosti: kniha Umlčaní.
Kolektív autorov na čele s Marekom Vagovičom zaujímavým spôsobom približuje život mladého novinára a jeho snúbenice. Kniha opisuje ako títo mladí ľudia vyrastali, kde sa formovali ich povahy a názory na krajinu v ktorej žili.
Dojala ma predovšetkým ich húževnatosť a čistota duší v protiklade so životom v štáte kde vládne duch moci a egoizmu. Svojim životom ukázali, že treba poukazovať na chyby mocných a bojovať za morálne obrodenie spoločnosti. Treba mať schopných ľudí na čele krajiny, aby ju viedli k demokratickým hodnotám, za ktoré sa bojovalo v roku 1989. Je smutné,  že v 21. storočí prišli o život mladý ľudia rukou nájomného vraha.
Som na Jána a Martinu hrdý! Odporúčam vám prečítať si túto knihu ako memento proti vôli tých, ktorí bránia spravodlivosti. Verím, že ľudia zodpovední za tento otrasný čin budú potrestaní a my sa poučíme do budúcnosti ako zabrániť takýmto tragédiám.”

Po dočítaní sa ocino rozhodol, že túto knihu musí mať aj doma. Tak som ju rovno utekala kúpiť do kníhkupectva a sama sebe som sľúbila, že si na túto knihu nájdem čas, aby som sa aj ja začítala do skutočného príbeh tragédie dvoch ľudí, ktorá ovplyvnila celé Slovensko.


Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia