Preskočiť na hlavný obsah

Dve knihy o fotografovaní

V poslednom čase nakupujeme naozaj krásne náučné knihy. Či už hľadáte motivačnú literatúru alebo dobrý recept, naše novinky vás takmer určite uspokoja. Mňa zaujali dve knihy o fotografovaní, ktoré by som vám dnes chcela predstaviť.
Začnem titulom Perfektní fotografie, ktorá má podnázov: Příručka pro samouky, díky níž proniknete do tajů (nejen) svatební fotografie. Kniha vás prevedie základmi fotografie, či už je to celková geometria obrázku, jej vyváženosť či súmernosť. Vysvetlí vám ako používať farebné prvky, tiene, odrazy, ako sa vytvára hĺbka či rámovanie. Druhá časť knihy sa venuje pózam, keďže autor sám túto knihu odporúča všetkým, ktorí chcú fotografovať ľudí. Na konci knihy je časť "Promyšlený trénink" v ktorej opisuje ako ako sa postupne vo fotografovaní zlepšovať.
Autor každú techniku ilustruje množstvom záberov, pričom niektoré sa líšia iba v detailoch, ktoré však v konečnom dôsledku robia z priemernej fotografie umeleckú. Ku väčšine uvádza aj zábavné cvičenia na ktorých si môže techniku vyskúšať každý. Kniha ma zaujala svojou názornosťou, jednoduchosťou vysvetľovania, dobrými príkladmi a miestami až schematickými vysvetleniami tej ktorej techniky. Myslím, že dobre poslúži každému začínajúcemu fotografovi, už len preto, že jednu kapitolu venuje večnému problému: Kam s rukami.
Kniha Ako fotiť na Instagram je o tom, čo napovedá jej názov. Venuje sa fenoménu instagramovej fotografie, ktorá zachytáva život, či už prirodzene alebo nastylovane. Každú dvojstranu venuje inej téme. Fotografických cvičení má na rozdiel od predošlej knihy len pár, zato ukazuje niekoľko inšpiratívnych instagramových profilov. Instagram vo svojej podstate nie je iba o fotkách, ale aj o životnom štýle. Preto kniha kombinuje rady fotografické s akýmsi návodom na zmenu uhla pohľadu na sociálne sietefotografovanie vôbec. Rozhodne vás však nebude obmedzovať v kreativite. Podporuje zmenu myslenia, ponúka nové tipy na uhly, témy, farebnosť. Počíta s tým, že budete fotografovať s mobilom a svet okolo seba skôr zachytávať ako pretvárať. Okrem toho, že je príručkou, je aj katalógom "pekných obrázkov". Ak teda máte radi Instagram, alebo fotografie celkovo, neváhajte a požičajte si túto alebo inú knihu z oddelenia fotografie. 

Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou a sviečkovú :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov