Preskočiť na hlavný obsah

Dřevěné kříže – Roland Dorgelès


Nedávno (12. november) bolo sté výročie ukončenia bojov prvej svetovej vojny. Pred storočím teda konečne utíchlo krviprelievanie takmer apokalyptických rozmerov. Len preto, aby sa o dve dekády neskôr rozhorelo nanovo a v ešte väčšej miere. Než sa ale svetové vojny začali číslovať, bolo prvé globálne stretnutie označované jednoducho ako Veľká vojna. Bol to dovtedy najväčší ozbrojený konflikt v dejinách a bola to prvá moderná a totálna vojna, kedy je možné použiť termín národ v zbrani.
Dopad vojny bol natoľko ničivý a jej rozmer tak desivý, že ľudia sa zaprisahávali – toto bude posledná vojna veľkých rozmerov, vojna vojen, ktorá spoľahlivo odradí každého od riešenia geopolitických sporov násilnou cestou. Veľká vojna mala spraviť každú nasledujúcu vojnu nezmyselnou. Naivné. Ale človek bol už vyčerpaný, nechcel trpieť, chcel žiť, chcel sa tešiť zo života, chcel sa zabávať. 
Lenže čo vojaci, ktorí prežili? Ich krédom bolo, že žiadne krédo už nemohli mať. Bola to jednoducho absolútna dezilúzia. Nastúpila stratená generácia, generácia, ktorá nemohla dospieť, lebo ich mladosť bola ukradnutá. Generácia, ktorá však zároveň musela zostarnúť. A zostarla predčasne. Peklo zákopovej vojny sa ako nepretržitá nočná mora usadila v mysli a v duši, strašila a zároveň inšpirovala umelcov. Vznikli desiatky, možno stovky fascinujúcich, sugestívnych literárnych filmových aj iných diel. Ale netrvalo dlho a prišla ešte ničivejšia, ešte desivejšia udalosť, ktorá prekryla predošlé hrôzy a takmer ich vymazala z pamäti. Ako zabudnúť na jednu traumu? Tak, že ju nahradíte druhou, ešte väčšou...
Schválne, koľko vojnových, či lepšie by bolo povedať protivojnových kníh zachytávajúcich dramatické obdobie prvej svetovej vojny ste čítali? Z gymnaziálnych čias sa nám vybavia hneď dva pôsobivé romány, ktoré vo svojej dobe spôsobili rozruch. Sú to romány, ktoré spravili svojich autorov RemarqueaHemingwaya skutočne veľkými spisovateľmi. Ich názvy? Na západe nič novéZbohom zbraniam. Dobre, ale ktoré ďalšie? Ak do zoznamu zahrnieme krásnu novelu Romaina Rollanda Peter a Lucia, ktorá sa však celá odohráva v zázemí a nie na fronte, máme tu trojicu mimoriadne kvalitných kníh. 
Nemyslím si ale, že niekto by dokázal menovať ešte iné a zoznam rozširovať. Sám na tom nie som o nič lepšie, a pritom bezpečne viem, že takých diel jestvuje veľké množstvo, no trestuhodne ostali zabudnuté v minulosti. Náhodou som však natrafil na knihu, ktorú môžem do nášho pomyselného zoznamu priradiť. Je to dielo, ktoré nezapadne ani pri vyššie menovanej trojici, a pre mňa osobne znamená ešte viac. Máloktorá kniha ma natoľko zasiahla. Bol to pre mňa mimoriadne silný zážitok, pamätám si, ako som po dočítaní románu len sedel a plakal. Trvalo to dlho. Autor naozaj zažil vojnu, pocítil ju na vlastnej koži a pri čítaní aspoň časť jeho skúseností okúsite i vy.
Málokedy sa vám podarí čítať také kontrastné dielo. Prekrásne pasáže písané štylisticky vybrúseným, skoro básnickým jazykom sa striedajú so surovými, naturalistickými opismi bojov. Pamätáte si ešte na slovenskú lyrizovanú prózu, tzv. naturizmus - DobroslavChrobák, Margita Figuli, František Švantner a pod.? Tie zvláštne a nádherne zasnívané diela prešpikujte krvou a beznádejou a dostanete Dřevěné kříže. Dorgelès bol vo svoje dobe známy autor, a tento román je jeho najznámejším dielom. Aspoň vo Francúzsku. Vo svojej domovine bol aj sfilmovaný, nehovoriac o tom, že je to jedno z najranejších diel reflektujúcich hrôzy vojny; kniha bola prvýkrát publikovaná už v roku 1919.
Máte už dosť oddychovej literatúry, nečítate knihy pre to, aby ste mohli „vypnúť“ a príjemne si zarelaxovať? Ba čo viac, chcete, aby vám kniha svojou atmosférou, svojou výpoveďou spôsobila bolesť? Chcete pri niektorej knihe naozaj trpieť? Síce len z jednej tisíciny tak, ako trpel hlavný hrdina, ale aj tak to je miestami neúnosné... Potom si ju prečítajte. Pochybujem, že existuje veľa takto autentických diel. Kniha je presvedčivejšia, než keby patrila do literatúry faktu, a navyše má srdce. Ale pozor, to srdce je zjazvené.

Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve v okolí kníh pre mládež na prízemí. Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov