Preskočiť na hlavný obsah

Turistickí sprievodcovia v knižnici

Pohľad na teplomer naznačuje, že leto je už v plnom prúde. Väčšina ľudí sníva o dovolenkách, a preto sa dnes pozrieme bližšie na turistických sprievodcov v našich poličkách. Sprievodcov nájdete na náučnom oddelení pod (MDT) signatúrou 908 Turistickí sprievodcovia (je to tretia ulička od študovne) 😊.

Vo voľne dostupnom fonde máme rôznorodú zmes krajín, miest i edícií sprievodcov. Najširší výber ponúka edícia Merian Live, ktorú ľahko rozpoznáte podľa viacfarebných pásikov na chrbte knihy. Na záložke prebalu nájdete Top Ten miest, ktoré by nemal cestovateľ vynechať a zároveň Tipy a odporúčania pre znalcov a individualistov. Mapy miest sú nielen na vo vnútri sprievodcov na dvojstránkach, ale aj na vnútornej strane knižných dosiek a sprievodcovia niekedy obsahujú aj klasickú rozkladaciu mapu. Odkazy na konkrétne miesta majú vždy poznámku o strane s mapou a označenie pod ktorým ho na mapke nájdete. Veľká výhoda Merian Live sprievodov je v tom, že obsahujú kontakty, adresy, čísla a odkazy priamo na hotely. Príjemným bonusom novších vydaní je prehľad priemerných teplôt a zrážok za jednotlivé mesiace v roku.


Edícia Berlitz(Lingea) sú takzvaní vreckoví sprievodcovia menších rozmerov. Mapy oblastí sa nachádzajú väčšinou len na záložkách. Sprievodcovia tiež ponúkajú na úvod Top 10 zaujímavostí, zároveň však odporúčajú časový harmonogram ako stráviť Ideálny deň vo vybranej destinácií. Títo menší sprievodcovia uvádzajú aj stručnú históriu destinácie a následne sa zameriavajú na výlety, trávenie voľného času, stravovanie a hotely spolu s radami na cestu. Čísla pri vyznačenom texte odkazujú na miesta na mapách. Pri pamiatkach či múzeách je uvedená otváracia doba s poznámkou (ne)platení vstupného alebo o tom, či je nutné sa primeranie zahaliť, napríklad pri vstupe do chrámov.

Vybraní sprievodcovia sa nachádzajú aj v študovni, v takzvanom príručnom fonde, odkiaľ sú požičiavaní na dobu 2 týždňov. Nachádza sa tu napríklad edícia Rough Guides, ktorá je doslova preplnená informáciami a odporúčaniami na miesta, ktoré „musíte“ navštíviť. Nevýhodou tejto edície sprievodcov môže byť jej prevažne čiernobiela tlač, ktorá (podľa mňa) kazí dojem najmä pri fotografiách. Na druhú stranu tento malý nedostatok kompenzuje rozhodne najväčším počtom čiastkových máp, ktoré spolu so zvyškom nabitým informáciami môžu zaujať nielen v rámci cestovania. Zaujímavosťou je, že niektoré tituly tejto edície obsahujú kapitoly venované jazyku krajiny; kde sú informácie napríklad ako vyslovovať základné slová a frázy, čo znamenajú rôzne skratky a podobne.

Poslednou edíciou sprievodcov zastúpenou v našich policiach vo väčšom počte je Lonely Planet. Po prelistovaní tejto edície by sa dalo povedať, že kombinuje dva typy sprievodcov, už spomínané Merian Live a Rough Guides. Informácie majú podobnú štruktúru ako u Merian Live, a teda sú v menších odsekoch, s odkazmi na mapy a kontaktné údaje napr. hotelov. S Rough Guides majú spoločné množstvo máp, ktoré sú v prípade Lonely Planet plnofarebné. O edícii teda môžeme povedať, že obsahuje prehľadné mapy, užitočné tipy na cestu, množstvo podrobných informácií a v neposlednom rade praktické odporúčania k návšteve tej ktorej destinácie.


Ak by ste mali záujem cestovať do netradičných končín planéty, odporúčam časopis Trend, konkrétne rubriku Cestovanie. Na pár stranách vám ponúkne základné zoznámenie s krajinou a jej špecifikami. Časopis nájdete v študovni.
Toto určite nie sú jediné edície turistických sprievodcov u nás v knižnici, máme ich tu omnoho viac, no nie sú zastúpené vo väčšom množstve. Kamkoľvek sa vyberiete, niečo si u nás určite vyberiete. 😉
„Retro“ bonus - odporúčam pozrieť si sprievodcov z čias dávno minulých z edícií: Zeměmi světaOES (Obchodně Ekonomické Sborníky).
Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Čitateľské predsavzatia

Nový rok je tradične časom rozhodnutí, predsavzatí, nových projektov... Týkajú sa vaše ročné ciele aj čítania? Tie naše určite áno!
Ponúkame vám ročný čitateľský plán. Stačí, aby ste prečítali jednu knihu za mesiac.

Január - Vaša obľúbená kniha z detstva
Ako dieťa som mala obľúbených kníh celé stohy. Najmilovanejší bol určite Malý princ, ale k tej sa vraciam celkom pravidelne. No kniha, ktorá ma láka už niekoľko rokov je Opice z našej police. Ten príbeh plyšových opičiek, v ktorom som si nikdy nebola istá, či rozprávajú ony alebo malí chlapci.

Február - Kniha od autora, ktorého nepoznáte
Vybrať takého nebude veľký problém. Stačí sa zatúlať do oddelenia beletrie a určite nájdem niekoho, o kom som nikdy nepočula. Pri poslednom takom túlaní som objavila knihu John na konci umřeod Davida Wonga. A tak musím zistiť, či umrie naozaj, ako to bolo v Kronike vopred ohlásenej smrti, alebo je to len marketing.

Marec - Kniha, od autora, ktorý dostal Nobelovu cenu za literatúru
Naposledy som čítala V…