Preskočiť na hlavný obsah

Turistickí sprievodcovia v knižnici

Pohľad na teplomer naznačuje, že leto je už v plnom prúde. Väčšina ľudí sníva o dovolenkách, a preto sa dnes pozrieme bližšie na turistických sprievodcov v našich poličkách. Sprievodcov nájdete na náučnom oddelení pod (MDT) signatúrou 908 Turistickí sprievodcovia (je to tretia ulička od študovne) 😊.

Vo voľne dostupnom fonde máme rôznorodú zmes krajín, miest i edícií sprievodcov. Najširší výber ponúka edícia Merian Live, ktorú ľahko rozpoznáte podľa viacfarebných pásikov na chrbte knihy. Na záložke prebalu nájdete Top Ten miest, ktoré by nemal cestovateľ vynechať a zároveň Tipy a odporúčania pre znalcov a individualistov. Mapy miest sú nielen na vo vnútri sprievodcov na dvojstránkach, ale aj na vnútornej strane knižných dosiek a sprievodcovia niekedy obsahujú aj klasickú rozkladaciu mapu. Odkazy na konkrétne miesta majú vždy poznámku o strane s mapou a označenie pod ktorým ho na mapke nájdete. Veľká výhoda Merian Live sprievodov je v tom, že obsahujú kontakty, adresy, čísla a odkazy priamo na hotely. Príjemným bonusom novších vydaní je prehľad priemerných teplôt a zrážok za jednotlivé mesiace v roku.


Edícia Berlitz(Lingea) sú takzvaní vreckoví sprievodcovia menších rozmerov. Mapy oblastí sa nachádzajú väčšinou len na záložkách. Sprievodcovia tiež ponúkajú na úvod Top 10 zaujímavostí, zároveň však odporúčajú časový harmonogram ako stráviť Ideálny deň vo vybranej destinácií. Títo menší sprievodcovia uvádzajú aj stručnú históriu destinácie a následne sa zameriavajú na výlety, trávenie voľného času, stravovanie a hotely spolu s radami na cestu. Čísla pri vyznačenom texte odkazujú na miesta na mapách. Pri pamiatkach či múzeách je uvedená otváracia doba s poznámkou (ne)platení vstupného alebo o tom, či je nutné sa primeranie zahaliť, napríklad pri vstupe do chrámov.

Vybraní sprievodcovia sa nachádzajú aj v študovni, v takzvanom príručnom fonde, odkiaľ sú požičiavaní na dobu 2 týždňov. Nachádza sa tu napríklad edícia Rough Guides, ktorá je doslova preplnená informáciami a odporúčaniami na miesta, ktoré „musíte“ navštíviť. Nevýhodou tejto edície sprievodcov môže byť jej prevažne čiernobiela tlač, ktorá (podľa mňa) kazí dojem najmä pri fotografiách. Na druhú stranu tento malý nedostatok kompenzuje rozhodne najväčším počtom čiastkových máp, ktoré spolu so zvyškom nabitým informáciami môžu zaujať nielen v rámci cestovania. Zaujímavosťou je, že niektoré tituly tejto edície obsahujú kapitoly venované jazyku krajiny; kde sú informácie napríklad ako vyslovovať základné slová a frázy, čo znamenajú rôzne skratky a podobne.

Poslednou edíciou sprievodcov zastúpenou v našich policiach vo väčšom počte je Lonely Planet. Po prelistovaní tejto edície by sa dalo povedať, že kombinuje dva typy sprievodcov, už spomínané Merian Live a Rough Guides. Informácie majú podobnú štruktúru ako u Merian Live, a teda sú v menších odsekoch, s odkazmi na mapy a kontaktné údaje napr. hotelov. S Rough Guides majú spoločné množstvo máp, ktoré sú v prípade Lonely Planet plnofarebné. O edícii teda môžeme povedať, že obsahuje prehľadné mapy, užitočné tipy na cestu, množstvo podrobných informácií a v neposlednom rade praktické odporúčania k návšteve tej ktorej destinácie.


Ak by ste mali záujem cestovať do netradičných končín planéty, odporúčam časopis Trend, konkrétne rubriku Cestovanie. Na pár stranách vám ponúkne základné zoznámenie s krajinou a jej špecifikami. Časopis nájdete v študovni.
Toto určite nie sú jediné edície turistických sprievodcov u nás v knižnici, máme ich tu omnoho viac, no nie sú zastúpené vo väčšom množstve. Kamkoľvek sa vyberiete, niečo si u nás určite vyberiete. 😉
„Retro“ bonus - odporúčam pozrieť si sprievodcov z čias dávno minulých z edícií: Zeměmi světaOES (Obchodně Ekonomické Sborníky).
Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …