Preskočiť na hlavný obsah

Galbraith Robert: The running grave

Strike a Robin riešia ďalší prípad zo série detektívok Joan Rowlingovej. Kriminálna séria tentokrát nahliadne do života sekty. Bežiaci hrob.

Keď som chytila do rúk túto knihu, Galbraith Robert: The running grave, v angličtine, najskôr mi padla sánka. Teda, obrazne povedané, inak som sa tvárila celkom hrdinsky. Mám čítať túto knihu v angličtine? Vyše 900 strán textu ležalo predo mnou a bolo mi jasné, že bez slovníka to nedám. Navyše, skúste si brať večer do postele knihu, ktorú ledva udržíte v rukách a tlačí Vás na hrudi!! Jasný negatívny bod pre tento titul! Aj keď na druhej strane, na objemné exempláre tejto detektívnej série som si už mohla zvyknúť. Pri siedmej časti výborných detektívok som si rýchlo prepočítala v hlave plusy: Opäť sa stretnem so Strikom a Robin! Opäť budem s nimi kráčať po uličkách Londýna, ktorý túžim spoznať. Odkryje sa mi ďalší kúsok z ich životov a dokreslí sa minulosť, z ktorej autorka postupne odhaľuje viac a viac. Zase sa niečo dotkne môjho romantického JA, keď budem sledovať nenaplnené iskrenie medzi dvoma hlavnými hrdinami. Už teraz viem o tých dvoch všetko, akoby ma pravidelne pozývali na kávu. Čo o nich zistím teraz?

Joan Rowlingová priviedla k čítaniu jednu generáciu detí a zdá sa, že pri čítaní drží pevne aj mňa. Pod pseudonymom Galbraith zakaždým rozohráva kriminálnu partiu, ktorá má ruky a nohy, je výbornou rozprávačkou, majsterkou dialógov a vymýšľa inovatívne zápletky. Teraz sa jej podarilo to, čo doteraz nie – napriek tomu, že v minulých častiach bolo viac krutosti a naturalizmu, práve pri tejto som musela na chvíľu odložiť knihu s dusivým pocitom. Bolo mi zle z tých, ktorí manipulujú inými a ešte viac z tých, ktorí to so sebou dopustia. Ako človek, ktorý si váži slobodu a ľudskosť, som musela prežiť s postavami niekoľko ponižujúcich situácií. Ale nie je práve v tom sila knihy, že vás život v predstavách prefackuje bez toho, aby ste vstali zo stoličky? 

V prípade tejto knihy manipulácia prebieha v sekte. Univerzálna humanitárna cirkev, do ktorej sa musí Robin infiltrovať, aby zachránila jedného mladého muža spod ničivého sektárskeho vplyvu, narastá na moci. Nábor je úspešný, členovia pribúdajú a za všetkým stoja vymyslení proroci a zločin. Čo ma desilo? Ako je to možné, že pod vplyvom pozitívnych ideí sa ľudia nechajú obrať o majetok, normálny život, nakoniec o ľudskú dôstojnosť a zdravý rozum. Ako je to možné, že nevidia, ako sú zneužívaní a ovládaní, pomaly strácajú vlastnú vôľu a všetko tým druhým „zožerú“.

Robin sa stáva jedným z týchto ľudí, samozrejme len na oko, avšak systém ju pohltí a fyzicky aj psychicky jej ublíži; možno ako reálna osoba by si niesla následky doživotne. Našťastie, Robin je len literárna Robin a vznikla v predstavách autorky, otrasie sa a ide ďalej. Na Rowlingovej sa mi páči, že svoje postavy dotvára a dáva im dušu, dáva im príbeh. Prestávam mať rada slovo príbeh, lebo ho dnes hľadáme aj za tanierom s haluškami, avšak v tejto sérii sú naozaj príbehy postáv, ktoré od niekadiaľ prišli a niekam smerujú. A práve preto skláňam hlavu pred pani Rowlingovou. Akoby už niekedy pri písaní prvého diela mala premyslené, že v siedmom diele sa niektorej z jej postáv stane niečo, čomu vytvorila pôdu už na začiatku. Akoby vedela, že je pred ňou niekoľko tisíc strán, ktoré postupne rozhodí do príbehov a veci nadobudnú zmysel. Jej postavy nie sú bezduché, nesú si to svoje na pleciach, majú svoj vnútorný svet a vidíte za nimi skutočných ľudí.

Viete, ako to celé dopadlo? Nie s knihou, to neprezradím, ale s jej čítaním! Napriek tomu, že ma ťažila na hrudi, boleli z nej ruky a bolo potrebné striedať ju s anglickým slovníkom v mobile, bolo mi ľúto – ľúto, že končím. Prečítané stránky pribúdali, neprečítané ubúdali a a ja som si uvedomovala, že chvíle s dvoma detektívmi sa večer za večerom krátia. A mne sa kráti (nie vždy) príjemný čas, počas ktorého som sa odpútavala od života jednej Zuzany a ponárala sa do životov pochybujúcej Robin a chudnúceho Strika, bojujúcich tentokrát so sektou, zneužívaním a zlom. Navyše sa mi pri čítaní celkom užitočne vpisovala do podvedomia jedna dôležitá myšlienka. Pozor na manipuláciu! Táto prešibaná a nebezpečná potvora má totiž často láskyplnú tvár.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale, predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Prečo skáčem - Higašida, Naoki

Čudný názov a výtvarne veľmi pekne riešená obálka majú predpoklad pritiahnuť čitateľa. Pomerne malý rozsah a krátke až kratučké kapitoly by nemali byť prekážkou, možno práve naopak. Ak si vás nezíska už samotný príbeh knihy, po prečítaní pár strán, ba pár riadkov jedinej stránky zistíte, že vás dielko pohltilo. Autorom je autista , ktorý mal v čase, kedy písal túto knihu len trinásť rokov. Prekvapilo ma, vzhľadom na jeho vek a jeho hendikep, ako veľmi pekne a pútavo je kniha napísaná. Chlapec si dal za cieľ priblížiť svet autistov svetu normálnych ľudí. Je ich svet pre normálneho človeka naozaj taký vzdialený, zvláštny a nepochopiteľný? A nie je to presne také i pre nich, keď pretočíme uhol pohľadu? Naozaj nie je možné nájsť prienik v týchto svetoch a dôjsť k porozumeniu?  Na toto všetko kniha prináša odpovede a pre bežného, do problematiky nezasväteného človeka prináša naozaj fascinujúce čítanie. Ukazuje nám autistov nie ako mimozemšťanov, ako nejakých Rain manov, ale ako síce sv