Preskočiť na hlavný obsah

Suzanne Collins: Balada o hadoch a vtáčatkách

Od ošiaľu, ktorý sa točil okolo série kníh a filmov Hry o život ubehlo už viac ako 10 rokov. Autorka Suzanne Collins sa rozhodla napísať ešte jeden príbeh z Panemu, ktorý sa však odohráva 64 rokov pred udalosťami z pôvodnej trilógie. V slovenskom preklade vyšla kniha Balada o hadoch a vtáčatkách ešte v roku 2021.

Mne trvalo 2 roky, kým som sa odhodlala do tejto knihy pustiť a musím povedať, že som ju mohla mať prečítanú už dávno predtým. Kniha nie je plná akcie od začiatku do konca ako to bolo v pôvodnej trilógii, ale prináša iný pohľad na Hry. Balada o hadoch a vtáčatkách je rozdelená na tri časti: v prvej časti sa oboznámime s účastníkmi, v druhej prebehnú samotné hry a v tretej zistíme ako to vyzerá po nich.

V knihe sa vraciame do Panemu, ktorý sa ešte stále spamätáva z vojny. Opäť sa majú konať Hry o život, ale obyvatelia Panemu o ne neprejavujú záujem. Organizátori hier sa preto rozhodnú po prvýkrát vyskúšať zapojenie tzv. mentorov pre súťažiacich. Prvými mentormi v histórií sú študenti z prominentnej školy v Sídle.

Medzi týchto študentov patrí aj istý Coriolanus Snow, ktorého poznáme z trilógie ako prezidenta Panemu. Predtým ako sa stal prezidentom bol takmer obyčajným študentom. Počas vojny prišiel o oboch rodičov a v byte žil so svojou starou mamou a sesternicou Tigris (ak poznáte Hry o život, tiež vám bude toto meno povedomé). Pred okolím Corio stále predstiera, že žije v bohatstve, opak je však pravdou.

Ak chce v štúdiu pokračovať ďalej, potrebuje vyhrať ako mentor. Pridelia mu však dievča z chudobného 12-teho obvodu - Lucy Grayová Bairdová. Corio musí vymyslieť ako s ňou spolupracovať a pokúsiť sa vyhrať. Počas hier sa udeje mnoho nečakaného a Criolanus dokonca začne cítiť k Lucy náklonnosť. Ako to všetko bude prebiehať, čo alebo kto sa im postaví do cesty a ako všetky tieto okolnosti ovplyvnia Snowa a jeho budúcnosť už nájdete v knihe na takmer 600 stranách.

Kniha sa koncom tohto roka dočká aj filmového spracovania. Opäť raz budeme môcť zhodnotiť, či sa filmárom podarí pridržať sa podstaty knihy, alebo ju znova pozmenia?

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Kam odložiť knihu, ktorú si nebudem brať domov...

Každému z nás sa to už stalo. Pri hľadaní konkrétnej knihy nás zaujal aj iný titul a tak sme sa ho rozhodli vziať z regálu, alebo sme sa po prečítaní niektorej recenzie (možno aj práve z nášho blogu 😊) rozhodli siahnuť po ďalšej knižke a dať jej šancu. Mnohí z nás to však poznajú najmä z čias, keď sa priblížil čas odovzdania seminárnych, semestrálnych či záverečných prác a už nebol čas otáľať, nabehli sme do knižnice a brali z regálov všetko, čo obsahovalo aspoň jedno kľúčové slovo k našej téme a bolo dostupné v knižnici. Nech už je ale dôvod akýkoľvek, všetci sa radi túlame pomedzi regály a preberáme sa množstvom farebných titulov so zaujímavými názvami na chrbtoch. Lenže čo ak po usadení sa do niektorého kresla a po prelistovaní knižky zistíme, že nám celkom nepasuje do nášho vkusu? Alebo že nám do zadania záverečnej práce vhodne pasovala len jedna podkapitola a rozhodneme sa po jej spracovaní knižku nebrať so sebou a nechať v knižnici? Kam s knižkou, keď sú všetky regály jeden ako