Preskočiť na hlavný obsah

Marc “Elvis” Priestley: Mechanik

Je jasné, že mojou veľkou vášňou sú knihy, ale tesne za nimi sa aktuálne nachádza aj fascinácia športom Formuly 1. Doma mám na poličkách už značné množstvo kníh z tejto oblasti a aktuálne na knižnom trhu vyšlo mnoho nových kníh a viem aj o ďalších ktoré čakajú na preklad do slovenčiny.

Jednou z kníh, ktoré boli uvedené na slovenský trh v roku 2021 je aj Mechanik od Marca Priestlyho, prezývaného Elvis. Na túto knihu som sa veľmi tešila pretože je písaná človekom, ktorý síce nebol jazdcom ani šéfom, ale bol súčasťou tímu ako mechanik. Táto pracovná pozícia obsahuje neuveriteľné množstvo úkonov a veľkú pracovnú zodpovednosť. Keďže Marc pracoval v tomto odvetví ešte v čase, kedy bolo zákulisie tohto športu plné peňazí a párty jeho kniha obsahuje nielen prácu, ale aj zábavu.

Na úvod nám Marc predostiera aké je živote dôležité ísť si za svojím cieľom a nevzdávať sa. Mnoho tímov pravidelne odmietalo jeho žiadosti o prácu až prišiel jeden osudný deň a jemu sa podarilo konečne nájsť prácu vo formulovom športe.

V knihe Marc opisuje svoje pôsobenie aj v jednom z najikonickejších tímov - McLaren. Kniha je plná pohľadov do zákulisia vrcholového športu, pri ktorých si človek uvedomí ako veľa sa toho deje mimo televíznych kamier a zrakov divákov. Pochopíte aj prečo je formula v konečnom dôsledku tímovým športom. Zo zákulisia ma najviac rozosmiali príhody spojené s fínskym jazdcom F1 - Kimim Räikkönenom (môžete si prečítať aj knihu o ňom - Neznámy Kimi Räikkönen), no nebudem viac prezrádzať, pretože by som vám nerada pokazila prekvapenie.

K tejto knihe sa mi však viaže ešte jeden väčší zážitok, ako ten z jej čítania. Samotný autor Marc Priestly totižto priletel v novembri do Bratislavy na besedu do jedného kníhkupectva. Ja som neváhala, skočila som na vlak a vybrala sa na besedu, aby som ho mohla vidieť a počuť naživo.

A teda poviem vám, že to naozaj stálo za to. Marc je príjemný chlapík, ktorý sa priznal, že všetky zamietavé odpovede od tímov má doma odložené a neskôr ich ukáže deťom, aby pochopili, že sa v živote nemajú vzdávať. Jeho rozprávanie o príhodách nielen z knihy bolo pútavé, jednoducho dokáže vtiahnuť človeka plne do jeho viet. Možno aj preto sa v poslednej dobe venuje vytváraniu podcastov, ktoré sú založené na jeho skúsenostiach z Formuly 1, avšak prináša tam mnohé nápady, lekcie a odporúčania, ktoré môže každý použiť vo svojom podnikateľskom, či dokonca aj súkromnom živote. 

Na konci besedy nadškrtol, že aktuálne píše ďalšiu knihu, ktorá však nebude tak úplne o formule, nechám sa teda prekvapiť čo to nakoniec bude keď kniha skutočne uzrie svetlo sveta. Dlhé čakanie si môžete skrátiť čítaním jeho knihy Mechanik, či inými knihami nielen z prostredia Formuly 1.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Kam odložiť knihu, ktorú si nebudem brať domov...

Každému z nás sa to už stalo. Pri hľadaní konkrétnej knihy nás zaujal aj iný titul a tak sme sa ho rozhodli vziať z regálu, alebo sme sa po prečítaní niektorej recenzie (možno aj práve z nášho blogu 😊) rozhodli siahnuť po ďalšej knižke a dať jej šancu. Mnohí z nás to však poznajú najmä z čias, keď sa priblížil čas odovzdania seminárnych, semestrálnych či záverečných prác a už nebol čas otáľať, nabehli sme do knižnice a brali z regálov všetko, čo obsahovalo aspoň jedno kľúčové slovo k našej téme a bolo dostupné v knižnici. Nech už je ale dôvod akýkoľvek, všetci sa radi túlame pomedzi regály a preberáme sa množstvom farebných titulov so zaujímavými názvami na chrbtoch. Lenže čo ak po usadení sa do niektorého kresla a po prelistovaní knižky zistíme, že nám celkom nepasuje do nášho vkusu? Alebo že nám do zadania záverečnej práce vhodne pasovala len jedna podkapitola a rozhodneme sa po jej spracovaní knižku nebrať so sebou a nechať v knižnici? Kam s knižkou, keď sú všetky regály jeden ako