Preskočiť na hlavný obsah

Ben Aaronovitch: Rieky Londýna

Kým som si knihu Rieky Londýna od autora menom Ben Aaronovitch pred pár mesiacmi požičal, dlho som sa na ňu chodil dívať do regálu. Necelých štyristo strán mi trvalo prečítať takmer maximálnu možnú dobu výpožičky. Nebolo to preto, že by bola kniha nudná, ja som však ten typ čitateľa, ktorého ľahko zaujme iný príbeh, a preto mám vždy rozčítaných niekoľko kníh naraz. Skrátka, keď je vašou náplňou práce aj zakladanie kníh do regálov, tak sú inšpirácia a pokušenie veľké.

Vráťme sa k Riekam Londýna. Ako som spomínal, dlho som obdivoval jej obálku, na ktorej je štylizovaná mapa Londýna so sýto červenou Temžou a jej prítokmi. Ďalším lákadlom sú hodnotenia na zadnej strane knihy, ktoré sľubujú, že príbeh je humorným a miestami až sarkastickým mixom kriminálky CSI a Harryho Pottera. Na sérii kníh o mladom čarodejníkovi z komory pod schodmi som vyrastal, takže čarodejná detektívka znie pre milovníka fantasy ako ideálna kniha. Váhal som kvôli tej detektívnej časti, lebo okrem seriálového spracovania Poirota s Davidom Suchetom a filmom o Sherlockovi Holmesovi v podaní Roberta Downeyho Jr., som k detektívkam ešte nepričuchol. Musím však povedať, že sklamaný som nebol. 

Príbeh pekne graduje a drobné detaily, ktoré sa môžu javiť len ako vyšperkovanie umeleckého opisu sa vám spätne spoja do úchvatných súvislostí, samozrejme až po rozmotaní klbka nesúrodých indícií. Kniha vás udrží v napätí a vždy vám ponúkne niečo nové, a to nie len magické alebo kriminálne. Kniha je určená pre dospelého čitateľa, čo je badateľné aj na snahe hlavného hrdinu o vedecké poňatie mágie či na tom, ako si všíma nežnejšie pohlavie. 

Peter Grant je mladý londýnsky policajt, ktorého život rapídne zmení smer po tom ako zistí, že pri zaisťovaní miesta činu vypočúva očitého svedka, ktorým je duch. Po tomto zážitku sa oňho začne zaujímať inšpektor Nightingale, posledný čarodejník v Anglicku. Peter sa musí vzdať tradičnej predstavy o policajnej kariére bez duchov, riečnych víl či upírov a prijať úlohu učňa mágie v inštitúcii, ktorú založil Sir Isaac Newton - vedec a čarodejník. Zašlú slávu a dôležitosť čarodejníkov dokazuje majestátne sídlo inštitúcie s galériami, niekoľkými knižnicami a jedálňami či honosnou sálou, ktoré teraz obývajú iba inšpektor Nightingale, Peter Grant a záhadná, mlčanlivá služobná Molly s neprirodzene bledou pleťou. 

Ako teda vyrieši sériu vrážd, ktorých svedkom je len duch? Dokáže sa zorientovať v hierarchii kúzelného sveta a nakloniť si vzájomne nevraživé magické bytosti? Podarí sa Petrovi ovládnuť mágiu bez toho, aby spálil všetko navôkol? A ako dopadne spor medzi riekami Londýna?

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Kam odložiť knihu, ktorú si nebudem brať domov...

Každému z nás sa to už stalo. Pri hľadaní konkrétnej knihy nás zaujal aj iný titul a tak sme sa ho rozhodli vziať z regálu, alebo sme sa po prečítaní niektorej recenzie (možno aj práve z nášho blogu 😊) rozhodli siahnuť po ďalšej knižke a dať jej šancu. Mnohí z nás to však poznajú najmä z čias, keď sa priblížil čas odovzdania seminárnych, semestrálnych či záverečných prác a už nebol čas otáľať, nabehli sme do knižnice a brali z regálov všetko, čo obsahovalo aspoň jedno kľúčové slovo k našej téme a bolo dostupné v knižnici. Nech už je ale dôvod akýkoľvek, všetci sa radi túlame pomedzi regály a preberáme sa množstvom farebných titulov so zaujímavými názvami na chrbtoch. Lenže čo ak po usadení sa do niektorého kresla a po prelistovaní knižky zistíme, že nám celkom nepasuje do nášho vkusu? Alebo že nám do zadania záverečnej práce vhodne pasovala len jedna podkapitola a rozhodneme sa po jej spracovaní knižku nebrať so sebou a nechať v knižnici? Kam s knižkou, keď sú všetky regály jeden ako