Preskočiť na hlavný obsah

Andy Weir: Posledná šanca

Nikdy som si nemyslela, že budem mať obľúbeného spisovateľa či spisovateľku. Ale musím sa priznať, že som asi naozaj našla toho “pravého”. Napriek tomu, že mojou srdcovou záležitosťou je prevažne fantasy literatúra a špeciálne séria o Harrym Potterovi, musím priznať, že mojím obľúbeným autorom sa už dávnejšie stal Andy Weir, ktorý sa zameriava prevažne na sci-fi literatúru.

Ak by ste tohto autora doteraz nepoznali možno ste zachytili aspoň film natočený podľa jeho rovnomennej literárnej predlohy - Marťan. Musím povedať, že práve vďaka tomuto filmu som sa dostala aj ku knihe, na ktorej som sa nesmierne zabávala, ale zároveň bola napísaná tak pútavo, že som ju tuším prečítala za jeden deň. Po prvej knihe odohrávajúcej sa na Marse sme sa v ďalšej knihe s názvom Artemis ocitli na Mesiaci. Priznávam, že podľa mňa knihu Marťan nepredčila, no napriek tomu ju považujem stále za veľmi dobrú sci-fi literatúru.

Po týchto knihách som nielen ja musela čakať takmer 4 roky na ďalšiu knihu s názvom Posledná šanca. Priznám sa, že už mi dochádzala trpezlivosť pri čakaní na vydanie slovenského prekladu. Po odporúčaní, že sa naozaj oplatí počkať, som teda spolu s ostatnými čitateľmi čakala o 10 mesiacov dlhšie ako bolo pôvodne v pláne, kým kniha skutočne bola vydaná aj u nás.

Konečne som si vyzdvihla knihu z kníhkupectva a rovno som sa ponorila do jej stránok. Andy ma ani tentokrát nesklamal, neviem ako to robí, ale jeho štýl písania mi príde pri čítaní skôr akoby som sa s niekým rozprávala, vôbec si neuvedomujem, že vlastne čítam (neviem či to niekomu dáva zmysel, ale možno niekto pochopíte, ako som to vlastne myslela).

Hlavným hrdinom príbehu je učiteľ Ryland Grace, ktorý sa zobudí uprostred vesmíru v malej vesmírnej lodi. Na detaily toho ako sa do tejto situácie dostal si spomína postupne. Jedno je mu však isté - je jedinou osobou, ktorá môže zachrániť ľudstvo pred astrofágmi. Pri snahe o záchranu Zeme resp. Slnka však natrafí na množstvo prekážok, ale zároveň nájde aj nečakanú pomoc. Čo všetko bude musieť obetovať, aby našiel riešenie a včas ho dopravil naspäť na planétu, si musíte prečítať priamo v knihe.

Weir je podľa môjho názoru odborník na písanie osamelých hrdinov vo vesmíre, nie je to prvýkrát, čo takúto postavu nachádzame v jeho knihách. Opisy prostredia a situácií sú tak živé, že si ich viem priamo predstaviť, aj táto kniha obsahuje humorné časti na ktorých sa možno zasmejte aj nahlas. Príbeh si vyžiadal množstvo vedeckých opisov a úprimne poviem, že neviem úplne rozlíšiť, ktoré si vymyslel a ktoré sú skutočné, no na druhú stranu pre potreby príbehu nemusíte byť vedecký odborník, aby ste si čítanie užili. Aj vďaka tomu sú pre mňa jeho knihy ešte pútavejšie. Ak máte radi oddychovú sci-fi literatúru, určite odporúčam prečítať si túto knihu.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Kam odložiť knihu, ktorú si nebudem brať domov...

Každému z nás sa to už stalo. Pri hľadaní konkrétnej knihy nás zaujal aj iný titul a tak sme sa ho rozhodli vziať z regálu, alebo sme sa po prečítaní niektorej recenzie (možno aj práve z nášho blogu 😊) rozhodli siahnuť po ďalšej knižke a dať jej šancu. Mnohí z nás to však poznajú najmä z čias, keď sa priblížil čas odovzdania seminárnych, semestrálnych či záverečných prác a už nebol čas otáľať, nabehli sme do knižnice a brali z regálov všetko, čo obsahovalo aspoň jedno kľúčové slovo k našej téme a bolo dostupné v knižnici. Nech už je ale dôvod akýkoľvek, všetci sa radi túlame pomedzi regály a preberáme sa množstvom farebných titulov so zaujímavými názvami na chrbtoch. Lenže čo ak po usadení sa do niektorého kresla a po prelistovaní knižky zistíme, že nám celkom nepasuje do nášho vkusu? Alebo že nám do zadania záverečnej práce vhodne pasovala len jedna podkapitola a rozhodneme sa po jej spracovaní knižku nebrať so sebou a nechať v knižnici? Kam s knižkou, keď sú všetky regály jeden ako