Vyrastala som v čitateľskej rodine, určite si to viete predstaviť - na sviatky sme dostávali knihy, preukaz do knižnice som mala už od malička a často sme aj s bratmi čítali do noci s baterkou pod perinou. Láska ku knihám nám všetkým ostala dodnes, a tak aj keď idem našich navštíviť, nesiem si v kabelke e-čítačku, alebo obyčajnú knihu. Keďže Britské centrum je mojou srdcovkou, často je môj materiál na čítanie v anglickom jazyku. A preto sa ma moja babka minule spýtala, či naše anglické knihy číta aj niekto iný, alebo len ja. A aj keď je veľa kníh, ktoré sa na našich poličkách ohrejú len pár dní, kým si ich zoberie niekto nový, máme tu aj tituly, ktoré napriek svojej kvalite ostávajú nepovšimnuté. Preto by som vám dnes rada predstavila pár titulov, ktoré majú zatiaľ na konte len jednu výpožičku - tú moju.
Z názvu The Southern Book Club’s Guide to Slaying Vampires (Ako zabiť upíra : návod južanského knižného klubu – zatiaľ do slovenčiny nebolo preložené) som si domyslela, že táto kniha bude asi vtipná detektívka a presne také niečo čítam rada. Úplne mi pri tom vyletelo z hlavy, že som ju našla v zozname Goodreads Choice Awards 2020, kde vyhrala tretie miesto v kategórii horor – a svoju chybu som si uvedomila až počas čítania. V predslove sa jej autor - Grady Hendrix vyjadril, že chcel proti sebe postaviť mamu z predmestia a Draculu, a ako všetci vieme, takýto zápas nie je vôbec férový. A napriek tomu, že som pri obracaní stránok pociťovala sklamanie, strach, niekedy aj zhnusenie a nutkanie pozerať pred spaním pod posteľ, som sa od tejto knihy nemohla odtrhnúť. Príbeh o tajuplnom a šarmantnom novom susedovi, o miznúcich deťoch a o knižnom klube zaoberajúcom sa knihami o skutočných zločinoch ma na pár dní úplne ovládol a ja sa teším na ďalšiu Hendrixovu knihu a dúfam, že preklady jeho diel sa čoskoro objavia aj na našom trhu.
Knihu The Supernaturalist (v češtine kniha vyšla pod názvom
Supervědátor, do slovenčiny preložená nebola) od Eoina Colfera sme dostali ako
dar. Keďže som v detstve doslova hltala jeho sériu o Artemisovi Fowlovi, rozhodla som sa prečítať aj túto knihu. Opisuje príbeh štrnásťročného Cosma Hilla, ktorý žije v sirotinci v Satelitnom
meste. Sirotince si tu zarábajú tým, že prenajímajú svojich chovancov ako
pokusné králiky. Takýto život ich pravdaže ničí fyzicky aj psychicky, a všetci
chlapci z Cosmovho ústavu snívajú o úteku. No keď sa to Cosmovi
úplnou náhodou podarí, nie je jasné, či si polepšil – Satelitné mesto je plné
pouličných gangov, právnikov vycvičených ako tím S.W.A.T. a modrých parazitov,
ktoré nevidí takmer nikto okrem „supernaturalistov“. A Cosmo je možno
jedným z nich.
Mytológiu zbožňujem od detstva a dodnes si rada prečítam či vypočujem nové i staré príbehy. Na Liv Albert som narazila vďaka je podcastu Let's Talk About Myths, Baby! a keďže sa mi jej podanie gréckych mýtov veľmi páči, dala som do knižnice kúpiť jej knihu Greek Mythology : The Gods, Goddesses, and Heroes Handbook (v slovenčine zatiaľ nevyšla). Stručne a výstižne tu opisuje príbehy bohov aj hrdinov. Dočítate sa o vzniku sveta, Heraklových úlohách či o pôvode Medúzy. A aj keď tieto príbehy možno dobre poznáte, často nájdete detaily, ktoré ste si predtým nevšimli. Komentáre od Liv často rozosmejú alebo vyjadria presne to, čo si myslíte aj vy. Kniha je navyše doplnená o krásne ilustrácie Sary Richard a keďže je napísaná v krátkych kapitolách, môžu ju čítať aj tí, ktorí nemajú veľa času.
Dúfam, že sa rozhodnete dať šancu aspoň jednej z týchto kníh. Zo svojej skúsenosti viem, že určite nebudete sklamaní.
Komentáre
Zverejnenie komentára