Preskočiť na hlavný obsah

Thees Uhlmann : Sofie, Smrťák a já

 „A zrazu mi napadlo, že celá tá nezmieriteľná tvrdosť, s ktorou som čelil životu a ľuďom, bolo plytvanie časom a že som sa od Smrťáka naučil niečo o živote.

Tento titul sa mi dostal do rúk náhodou, keď som jedného dňa zakladala knižky do regálov. Medzi novinkami mi padol pohľad na titul, ktorý mi hneď pripomenul jednu veľmi peknú a originálnu knižku: Smrť a iné okamihy môjho života od Sebastiana Niedlicha. Keďže sa radím medzi tých, ktorí sa zvyknú zamýšľať nad tým čo je dôležité ešte skôr, než to stratia, rada tiež čítam knihy, ktoré mi to pomáhajú prehodnotiť. A nemusia to byť nevyhnutne knižky zamerané na tanatológiu, môžu byť aj hravé, satirické, či úsmevné, ako je napríklad Sofie, Smrťák a já.

Čo keby sa vám jedného dňa pred dverami zrazu zjavila Smrť a vy by ste si uvedomili, že prežívate svoje posledné chvíle? Takto sa totiž začína príbeh našej nemenovanej hlavnej postavy. Pracuje ako ošetrovateľ v domove dôchodcov, je vášnivým futbalovým fanúšikom, miluje svoju ex a už 7 rokov nevidel svojho syna, hoci mu každý deň posiela pohľadnicu. Inak sa snaží veľa nepremýšľať a vždy sa vyhovoriť z návštevy svojej matky.

Smrťák sa mu v ten osudný deň predstaví, dá možnosť posledného želania a povie mu, že o 3 minúty zomrie. Všetko sa ale zmení, keď pri dverách nečakane zazvoní Sofia, bývalá priateľka a začína sa životné dobrodružstvo – a to nielen našej hlavnej postavy.

Knižka sa číta sama a je písaná veľmi hravo. Autor - Thees Uhlmann - je nemeckého pôvodu a pokiaľ ste zvyknutí čítať skôr diela pôvodne anglicky hovoriacich autorov či autoriek, azda budete vnímať istú odlišnosť plynutia textu. Napríklad sa dobre pobavíte na rôznych prirovnaniach, ktoré tu autor používa. V texte je tiež niekoľko pekných myšlienok, ktoré stoja za našu pozornosť. Napríklad: „Ja robím zo všetkých vecí to, čím sú. Ja som ten dôvod, prečo ráno vstávate. Som strach, ktorý vás núti k láske. Som tikanie vo vašej hlave. Všetko, čo na živote milujete, dostáva svoj tvar až skrz mňa. Strach, že niečo prepásnete. Čo chceš prepásnuť, keď môžeš vždy všetko dohnať?“ (Smrťák).

V knižke sa mi tiež páčili akési „ledabolé“ opisy prostredia, ktoré sa niekedy vyskytli akoby len tak mimochodom, ale predsa boli výstižné a príjemné. Ide teda o oddychovku, ktorá však má niečo do seba a ja osobne si ju pravdepodobne obstarám do svojej súkromnej knižnice.

Takže, keby ste dostali možnosť výberu posledného želania, zaváhali by ste, alebo už teraz viete, čo by ste si priali? Bolo by to niečo ako milión eur, výhľad z vrcholu kopca, ešte raz si vypočuť obľúbenú pesničku, vypiť pohár piva či Kofoly? Alebo by ste chceli niekomu zavolať a povedať poslednýkrát „Mám Ťa rád/rada,“ či „Prosím, prepáč, že...“ A ak to viete, nezvážite si to prianie splniť skôr, než vám Smrť zazvoní pri dverách?

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov