Preskočiť na hlavný obsah

Julia Quinn: séria Bridgerton

Kedy ste si naposledy vybrali na čítanie žáner, ktorý nepatrí medzi vaše najobľúbenejšie? Ja som tentokrát siahla po romantickej literatúre, čo sa u mňa stalo naposledy pred viac ako 10 rokmi. Ale čo ma k tomu priviedlo? Za všetko môže Netflix - možno ste aj vy videli seriál Bridgerton. A práve tento seriál ma priviedol ku knižnej predlohe.

Tieto knihy sa už nejaký ten rok tešia záujmu čitateľov, ale vďaka popularite seriálu začali vychádzať v novom vydaní aj u nás. A keďže som príliš zvedavá a nedočkavá, a nechce sa mi čakať na natočenie ďalších sérií, rozhodla som sa prečítať si knihy.

Za 2 týždne sa mi podarilo prečítať už 4 časti série Bridgerton, ktorá by mala nakoniec obsahovať až 9 kníh. Málokedy sa mi stane, že mi ide čítanie naozaj takto rýchlo, pripisujem to predovšetkým príjemnému spôsobu písania autorky Julie Qiunn. Pravdepodobne to bude aj obsahom, ktorý je, podobne ako väčšina romantických kníh, menej náročný na čítane, to však vôbec neznižuje hodnotu kníh.

Dej sa odohráva v 19. storočí v Londýne a je zameraný na osudy rodiny Bridgertonovcov z vyššej spoločnosti. Vdova po vikomtovi Bridgertonovi, Violet, má 8 detí a jej jedinou snahou je postarať sa o to, aby všetky jej deti skončili v dobrom manželstve. Každá z kníh opisuje príbeh jedného zo súrodencov.

Vojvoda a ja - je prvou knihou zo série, ktorá je zameraná na najstaršiu dcéru Bridgertonovcov - Daphne, ktorá sa snaží počas spoločenskej sezóny nájsť si manžela. Uzavrie dohodu s vojvodom z Hasitingsu o predstieranom dvorení. Daphne však neskôr zistí, že sa do vojvodu zamilovala.

Vikomt, ktorý ma miloval - najstarší syn, vikomt Anthony Bridgerton sa rozhodol, že je najvyšší čas nájsť si manželku. Jeho racionálne uvažovanie o výbere budúcej ženy, je však narušené emóciami, o ktoré nikdy nestál. Neskôr však zistí, že nenávisť sa nečakane premenila na lásku.

Nevhodný návrh - Benedict, je vždy označovaný ako druhý Bridgerton avšak stále sa vyhýba tomu, aby sa oženil. Osudným sa mu stane maškarný ples, kde sa zamiluje do neznámej ženy a celé roky sa nevzdáva myšlienky na ňu. Táto kniha pripomína rozprávku o Popoluške.

Romantický pán Bridgerton - je možné, aby si Colin (tretí syn) celý svoj život nevšimol intelekt a pôvab dlhoročnej známej Penelope? Pred rokmi vyhlásil, že nie je možné, aby si ju vzal za manželku, ale ako je možné, že po jeho poslednom návrate zo zahraničia ju vidí v úplne inom svetle?

V knižničných poličkách aktuálne nájdete aj ďalšie pokračovania série: S láskou Eloise, Spaľujúca vášeň a Spoznáš to z jeho bozkov. Kniha Na ceste k sobášu vyšla len pred pár dňami a čoskoro ju určite pridáme aj do nášho fondu. Posledná časť, Bridgertonovci: A žili šťastne až naveky, ktorá odhalí čo sa dialo v rodine po epilógoch jednotlivých kníh, by mala byť vydaná koncom augusta/začiatkom septembra 2022.

Celú sériu by som označila za oddychovú literatúru vhodnú na nadchádzajúce letné dni, či dovolenku. Prajem príjemné čítanie.

Maťka má pod palcom sociálne siete knižnice, webovú stránku knižnice a katalogizáciu dokumentov. Napriek svojej „dospeláckej“ práci rada siahne po mládežníckej literatúre, hlavne po knihách o Harrym Potterovi a nepohrdne ani dobrou spoločenskou hrou.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov