Preskočiť na hlavný obsah

Isaac Asimov: Ja, robot

Nie je to tak dávno, čo som recenzoval slávnu science fiction sériu NADÁCIA, zrejme najdôležitejšiu knižnú ságu v rámci tohto žánru. Isaac Asimov, autor, ktorého meno sa vlastne stalo synonymom pre vedecko-fantastickú literatúru, neúnavný spisovateľ, propagátor a popularizátor vedy a techniky, má však na svojom konte ešte nejednu výbornú a ikonickú knihu. Ako prelomové dielo je možné označiť aj zbierku poviedok Ja, robot, ktorá sa tento rok konečne dočkala slovenského prekladu.

Slovo "robot" priniesli do kultúry a všeobecného povedomia bratia Čapkovci, keď sa objavilo v zásadnej divadelnej hre Karla Čapka R.U.R, ktorá bola preložená do niekoľkých desiatkov jazykov a hrala sa v množstve krajín celého sveta. Ale robotov skutočne vo veľkom spopularizoval a dal im podobu, ktorá sa hneď vynorí v našich predstavách, až Asimov. A ešte viac; dal im "dušu". Sformuloval tri zákony robo(e)tiky, ktorými sa robot musí v ľudskom spoločenstve riadiť. Bol to významný krok, ktorý akoby predznamenal príchod umelej inteligencie. No a o čom pojednáva naša poviedková zbierka?

V prvom rade zabudnite na síce zábavný, ale jednoduchý a spotrebný hollywoodsky snímok, ktorý s predlohou nemá, okrem názvu, spoločné prakticky nič. Asimov nám predstavuje sled voľne prepojených príbehov, ktorých spoločným menovateľom je téma robotiky a postava Susan Calvinovej. Tá zastáva zvláštnu funkciu robopsychologičky. Vždy, keď sa niečo stane a robot z dajakých príčin poruší jeden z troch zákonov, napríklad si nesplní úlohu, či pri svojej práci ohrozí život človeka, je povolaná na prešetrenie vzniknutej situácie. Jednotlivé poviedky majú až detektívny ráz a zaoberajú sa otázkami morálky, ľudskej povahy, či ľudskosti všeobecne. Áno, napriek autorovmu očareniu robotmi vás humanizmus, ktorý je ukrytý za riadkami, určite dojme. Nemôžem zabudnúť na smutný moment, kedy sa upätá perfekcionistka doktorka Calvinová, ktorá miestami pôsobí naozaj kovovo chladne, zaľúbi a prebudí sa u nej ženskosť. To, že láska bude nešťastná nemusím už ani dodávať.

Ako teda knihu zhodnotiť? Je to dokonalé oddychové čítanie pre intelektuálov. No a tí majú na oddychové čítanie iné nároky, ako je relaxácia. My, ostatní, si občas trošku zavaríme mozgové obvody, keď sa budeme snažiť logicky rozlúštiť tieto mentálne rébusy, ktoré predstavujú jednotlivé poviedky, ale kniha musí zaujať, ba strhnúť každého; bohato sa nám odmení skvelým a vypointovaným rozprávačstom. Nemýľte si ju s akčným filmom, v tejto knihe ide o akciu rozumu.

Nenechajte si ujsť jeden zo základných kameňov sci-fi literatúry!

Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve v okolí kníh pre mládež na prízemí. Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov