Preskočiť na hlavný obsah

Adrian Newey: Ako postaviť monopost F1

Neviem koľkých z vás zaujíma šport, prípadne ho aj aktívne praktizujú. Priznám sa, že ja patrím do skupiny ľudí, ktorú síce športy zaujímajú a bavia, avšak osobne sa žiadnemu nevenujem. To mi však nebráni byť fanušíčkou športu ako takého. Medzi moje srdcové záležitosti patrí aj Formula 1.

Ani sama neviem povedať, prečo ma fascinuje práve tento nablýskaný šport najrýchlejších monopostov na svete. A pritom sa vôbec nepokladám za nadšenca rýchlej a v podstate riskantnej jazdy, za volantom auta patrím medzi zodpovedných vodičov dodržiavajúcich predpisy.


Počas posledných pár rokov som sa však tak ponorila do sveta formuly, že som sa začala obzerať po ďalších zdrojoch informácií o tomto športe. Mojou prvou voľnou bola kniha známeho konštruktéra F1 monopostov Adriana Neweyho.


Kniha Ako postaviť monopost F1 je sondou nielen do sveta vrcholového motošportu, je to predovšetkým autobiografia samotného Adriana. Už úvodné kapitoly o jeho detstve, či štúdiu boli zaujímavým čítaním. Postupne sa s ním dostávame do sveta formúl v plnom lesku.


Uznávam, že kniha obsahuje aj mnoho technických popisov, či dokonca vlastnoručných nákresov Neweyho s popismi v angličtine. Na moje prekvapenie som zistila, že sa vo formulovej terminológii už celkom orientujem a kniha neobsahovala veľa pojmov, ktorým by som nerozumela. Ale musím povedať, že ani človek, ktorý nesleduje tento šport dopodrobna by pri čítaní nemal problém, pretože na jej konci nájde slovník, ktorý vysvetľuje potrebné pojmy.


Pri čítaní som mala niekoľkokrát husiu kožu, najmä časť o smrteľnej nehode legendárneho Ayertona Sennu na okruhu v Imole, bola z perspektívy Adriana plná emócií. Ako sa s tým Newey vyrovnal a čo všetko musel ešte obetovať a “preskákať” kým sa mu podarilo získať konštruktérsky titul si už prečítajte priamo v knihe.


Nechcem prezrádzať viac ako je potrebné, ale určite knihu odporúčam prečítať každému fanúšikovi či už samotnej Formuly 1, nadšencovi automobilov, či dokonca potenciálnym konštruktérom akýchkoľvek vozidiel. Dozviete sa mnoho o človeku, ktorý už teraz patrí medzi konštruktérske legendy F1, ale aj o samotnom pozadí kráľovnej motošportu.


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov