Preskočiť na hlavný obsah

Alan Benett: Nezvyčajná čitateľka

Do ruky sa mi dostala ďalšia kniha, ktorá lahodí knihovníkovej duši, ale aj všetkým tým, ktorí milujú čítanie. Malá brožúrka, o ktorej píšem, je o intenzívnom čítaní a láske ku knihám. Je to taká moderná rozprávka o anglickej kráľovnej Alžbete, pri čítaní ktorej človek začne premýšľať, aká v skutočnosti kráľovná je. Áno, premýšľa o tej malej zaujímavej dáme, ktorá je panovníčkou už celé desaťročia, ale v prvom rade je človekom žijúcim svoj každodenný život. Prečítate si túto knihu a začnete trošku chápať anglickú kráľovnú. Prečo?

Pretože kniha je o neobyčajnej žene, ktorá zrazu objavila novú vášeň vo svojom živote! Tú vašu! Stala sa z nej vášnivá čitateľka, a to v období pred jej 80-timi narodeninami. Bolo načase, poviete si ako dlhoročný čitateľ. No, ale nesúďme jej výsosť a radšej si povedzme, ako k tomu došlo. Raz sa prechádzala pri Buckinghamskom paláci, hádzala svojím psíkom loptičku a v blízkosti kuchyne ju zaujala pojazdná knižnica. Nikdy predtým si ju nevšimla a tak (z nudy?) vošla dnu.
Požičala si knihu (asi trochu zo zdvorilosti) a prečítala ju. Asi ju ani veľmi nezaujala, ale kráľovná robí všetko poriadne a knihu treba dočítať, či je zaujímavá alebo nie. Za prvou knihou nasledovala druhá a za druhou tretia, až – z kráľovnej sa stala fanatická čitateľka. To by sme sa mali všetci tešiť, že našla takú ušľachtilú záľubu, ale v prípade kráľovnej nič nie je jednoduché. Veci totiž zrazu neboli ako predtým. Na jej stole rástli kôpky s knihami, knihu potajomky čítala aj popri mávaní z automobilu, klásť základné kamene ju zrazu nebavilo a zmenilo sa jej správanie počas verejných besied. Zdvorilé nacvičené otázky adresované svojim fanúšikom nahradila jedna hlavná: Čo teraz čítate? A ani psom sa táto zmena nepáčila, pretože keď sa kráľovná ponorila s knihou do kresla, skončilo hádzanie loptičiek.

V paláci nachádzali kráľovnú usadenú v rôznych kútoch s okuliarmi na nose, poznámkovým blokom a perom. Keď ju tak našiel manžel, len zasmial a povedal, že je rád, ak je niekto šťastný. A ona bola. Jej čitateľský vkus sa menil, spoznávala stále viac a pritom si začala uvedomovať nekonečnosť literatúry - je ako široká krajina, po ktorej cestujem, ale nikdy ju neobsiahnem, zapisovala si. Začala som príliš neskoro. Tak, tak, ponaučenie – začnite skoro!
Ako kniha končí? Kráľovná sa rozhodne skončiť s čítaním a písať knihy sama. Ale stojí pred dilemou, či to bude zvládať popri vládnutí, a tak si vyberie medzi dvoma možnosťami. Vládnuť a nepísať alebo abdikovať a písať. Skúste si zatipovať, čo zvíťazilo.

Čo ma trochu mrzelo? Že kráľovná stretávala veľa ľudí, ktorí NEČÍTAJÚ. Dobre, dobre, však ani ja nehrám rugby. Ale aj tak, toľká škoda, ak v ľudských životoch nie sú knihy.

A čo ma mrzelo viac? Že som knihe nerozumela dostatočne. Je totiž v angličtine a mala som pocit, že niektoré veci mi unikajú. Ale pobavila ma. A keď teraz uvidím kráľovnú v televízore, napadne mi otázka, či náhodou práve nečíta to, čo ja.

Knihu The Uncommon Reader do Alana Benetta nájde v našej knižnici v Britskom centre.

Zuzku čitatelia nestretávajú často. Pracuje v kancelárii na metodickom oddelení a tak ju môžete stretnúť iba jednu sobotu v mesiaci. Nepohrdne však žiadnym podujatím pre deti, či dospelých a robí aj trénerku pamäti. Má rada dobrú literatúru a našu knižnicu.


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov