Preskočiť na hlavný obsah

Jakub Filo: Posledné storočie: návrat do Dimony

Ešte pred koncom minulého roka som sa zastavila v kníhkupectve pozrieť na knižné novinky. Do oka mi padla výrazne oranžová kniha s obrázkom roztápajúcej sa zemegule s názvom Posledné storočie - návrat do Dimony. Vzala som teda knihu do ruky a prečítala si anotáciu na zadnej strane, ktorá znela naozaj zaujímavo. “Globálna teplota je deväť stupňov nad predindustriálnym priemerom. Varovanie vedcov zo začiatku storočia nikto nebral vážne. Hladiny oceánov stúpajú. ...” Ani som nedočítala do konca a vedela som, že túto knihu si musím prečítať.

Počkala som si, kým sa kniha objavila aj v policiach našej knižnice, a okamžite som sa na ňu vrhla. Až keď som si ju doniesla domov som si všimla, že kniha je dokonca dielom slovenského autora Jakuba Fila, ktorý ako novinár pracuje pre denník SME.

Kniha je rozdelená do 61 krátkych kapitol, v ktorých sa odohrávajú rôzne udalosti z minulosti, prítomnosti aj budúcnosti. Príbeh je napísaný naozaj “čítavým” štýlom a aj preto viete knihu len ťažko odložiť z rúk. Osobne sa mi veľmi pozdáva nápad so súradnicami a dátumom na začiatku každej kapitoly, vďaka čomu sa čitateľ vie veľmi dobre zorientovať v ktorom období a “kde” sa momentálne pri čítaní nachádza.

Ústredný príbeh sa odohráva v roku 2076 a jeho hlavnými postavami sú major Robin Wells a poručíčka Thess Reevie, ktorí spolu pracujú vo vojenských útvaroch Spoločenstva. Všetky úlohy týchto útvarov sa sústreďujú na získanie informácií a technológií, ktoré pomôžu ľudstvu ochladiť Zem. Deje sa tak preto, že klimatické zmeny v priebehu rokov zmenili našu planétu výraznejšie ako sa pôvodne čakalo a ľudstvo sa nachádza na pokraji vyhynutia. Na pozadí sa však odohráva aj iný boj, boj o moc a o budúcnosť vyvolenej hŕstky ľudí.

Táto kniha ponúka zaujímavý pohľad na to, čo sa môže no nemusí udiať v nasledujúcich desaťročiach. A pripomína aj to, že takmer vždy sa tu vyskitne niekto, kto sa bude snažiť akúkoľvek situáciu využiť  vo svoj vlastný prospech.

Na záver len doplním, že kniha bude mať pokračovanie, pravdepodobne s názvom Posledné storočie - Malthuské sprisahanie ako naznačil samotný autor. Už teraz sa teším, kedy si budem môcť prečítať aj to.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou, ktorá má pod palcom sociálne siete knižnice, jej webovú stránku aj marketing. Napriek svojej „dospeláckej“ práci rada siahne po mládežníckej literatúre, hlavne po knihách o Harrym Potterovi a nepohrdne ani dobrou spoločenskou hrou.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia