Preskočiť na hlavný obsah

Julia Klassenová: Panie z Ivy Cottage

Mám rada rôzne knihy, medzi inými aj romantické, a preto som po dlhšom čase siahla po knihe od autorky Julie Klassenovej, Panie z Ivy Cottage.

V malebnej anglickej dedinke Ivy Hill sa okolo roku 1820 odohrávajú osudy troch mladých žien - Mercy, Rachel a Jane, ktoré sú priateľkami z detstva.

Dobrosrdečná a láskavá Mercy vedie v rodinnom sídle Ivy Cottage školu pre mladé dievčatá, ktoré okrem základov vzdelávania dostávajú aj lekcie  spoločenského správania, aby sa z nich stali dokonalé mladé dámy. Zvlášť si obľúbi malú Alice, dievča, ktoré má iba starého otca. Jeho prianím je, aby sa Mercy o Alice postarala, keď ho už ďalej nebude. Mercy sa už vzdala nádeje, že sa niekedy vydá a tak dúfa, že Alice jej nahradí rodinu. Znenazdania sa však objaví Alicin otec a Mercy je nešťastná z novej, nečakanej  situácie.

 Pôvabná Rachel musí po smrti otca opustiť rodný dom a tak sa nasťahuje k Mercy. Po otcovi zdedila množstvo kníh a preto sa rozhodne zriadiť v Ivy Cottage knižnicu. Obyvatelia dedinky jej darujú do zbierky i svoje vlastné knihy a pri ich triedení Rachel občas nachádza rôzne odkazy a tajomstvá. Na rozdiel od Mercy, Rachel nemá núdzu o nápadníkov, no túži iba  po vyznaní od Timothyho , muža, ktorý jej srdce už raz zlomil.

Jane, tretia hrdinka tejto knihy, vedie hostinec. Vlastnila ho so svojim manželom, ale pred rokom nečakane ovdovela a tak v tejto práci pokračuje sama. Jane začne dvoriť bývalý zamestnanec Gabriel, no ona sa bojí opätovať jeho city. Počas svojho manželstva totiž nebola schopná donosiť ani jedno  živé dieťa, a má strach, že by urobila Gabriela nešťastným. On sa však nevzdáva a verí, že ich spolu čaká svetlá budúcnosť.

Odporúčam mladým aj starším romantičkám, ktoré veria, že snívať sa stále oplatí.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov