Preskočiť na hlavný obsah

Klub nerozbitných detí - Kubíková, Slávka

Mám dieťa, čo s ním? Ako rodičia si kladieme denne milión otázok. Hľadáme spôsoby... ako ho naučiť papať zeleninu, ako ho posadiť na nočník, ako ho navnadiť na upratovanie hračiek, ako nevylievať vodu z pohára... Ak potrebujete odpoveď na tieto otázky, kniha Klub nerozbitných detí vám vôbec nepomôže. Ale ak chcete naučiť svoje dieťa objavovať svet a zbaviť sa strachu z toho, či sa tento malý čertík môže stať dobrým človekom, skúste :)
Podtitul knihy je "Sedem vecí, ktoré pomôžu vašim deťom prežiť v modernej dobe". Snáď nič nepokazím, keď vám prezradím o aké veci ide: technológie; hra, pohyb, sloboda; knihy; vzťahy; hranice; hudba; charakter. Za každou kapitolou je rozhovor s odborníkom. Každá kapitola napovedá niečo o postoji k téme. Tak ako je každé dieťa individuálne, kniha neponúka jednoznačné riešenia. Nehovorí ako, skôr prečo.
K technológiám sa však vyjadruje jednoznačne. Opatrnosť a striedmosť. Možno sa niektorí už pri prvej kapitole zhrozia: A čo bude moje dieťa robiť s toľkým voľným časom??? Nuž, zachránia vás ďalšie kapitoly. Za kapitolou Hra nájdete rozhovor o roztrhaných teplákoch. Kapitolou o knihách by sme mohli vytapetovať detské oddelenie. Ak chcete vedieť viac, určite navštívte web Čítajme si spolu.
Kapitola Vzťahy bude pre niekoho jasná ako facka, pre niekoho možno prevratná. Spoznáte pojem dosť dobrí rodičia a možno sa z neho naučíte aj tešiť. V kapitole Hranice je v krátkosti povedané to, o čom hovori kniha Hranice alebo Deti a hranice. V rozhovore je načrtnuté čo to z knihy Respektovat a být respektován. Kapitolu Hudba najlepšie zhrnul názov rozhovoru: Hudbu by som deťom dala na predpis. Po prečítaní tejto kapitoly vyhrabete všetky klavíriky a píšťalky, bubienky a hrkálky a začnete tvoriť domáci orchester. S kapitolou Charakter zistíte, že nevychovávate svoje dieťa, ale vychovávate seba.
Kniha sa číta veľmi dobre, ako keby vám do ucha šepkala strašne múdra kamarátka, príbehy zo života sú zaujímavé a rozhovory pútavé. Knižka je okrem toho naozaj krásna. A budete sa k nej chcieť vrátiť. A nájdete na sebe milión chýb a s radosťou si spomeniete, že ste dosť dobrí rodičia. A vaše deti sú nepremokavé, zmývateľné, no hlavne nerozbitné.

Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou a sviečkovú :)
PSS: Momentálne "oddychuje" na materskej "dovolenke".

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov