Preskočiť na hlavný obsah

Vyvolenie - Dekker, Rachelle

Ani som sa nenazdala a znovu som padla do osídel príbehu na pokračovanie. Tentoraz sa mi do ruky dostala ďalšia dystopická kniha, ktorá je jemne "šmrncnutá" sci-fi s názvom Vyvolenie. Asi aj preto som jej neodolala a pustila sa do jej čítania. Zaujala ma nielen motívom na obálke, ale predovšetkým jedinou vetou z obálky: “Ak si ma nikto nevyvolí, vlastnou vinou ma postihne krutý osud.”

Kniha sa odohráva v budúcnosti, konkrétne ide o rok 2257. Ľudská populácia bola značne zmenšená, zapríčinila to vakcína na predlžovanie života, ktorej účinky časom vyhladili všetkých ľudí, ktorým pôvodne pomohla. Zvyšní ľudia, ktorí prežili sa riadia svätou knihou Veritas a sú zaradení do istých tried. Ženy nemajú právo takmer na nič, resp. sú vychovávané len s jediným cieľom, aby si ich pri obrade vyvolenia vybral muž za ženu. Musia sa snažiť zaujať aspoň niekoho, ak si ich totiž nikto nevyvolí stanú sa "robotnicami". Každej bude pridelená práca, ktorú bude bezpodmienčne vykonávať do svojej smrti. Naopak muži, ktorí majú právo sa sami rozhodovať, sa môžu dobrovoľne stať miestostrážcami a udržiavať poriadok. Tým sa však automaticky vzdávajú svojho nároku na výber manželky a vytvorenie vlastnej rodiny. Všetci občania musia dodržiavať pravidlá, “ochrannú ruku” nad poriadkom drží vláda. Jej členovia však nie sú volení, pozície si odovzdávajú z otcov na synov.

Carrington je mladá žena, ktorá sa zúčastňuje obradu vyvolenia. Prejavilo o ňu záujem pár mužov, a preto si je takmer istá, že si ju niekto vyberie. Čaká ju však sklamanie, napriek snahe jej matky a jej samotnej sa Carrington nestala vyvolenou. Všetky nevyvolené ženy odvedú do bočnej miestnosti, kde dostanú šancu na poslednú rozlúčku s rodinou a následne ich vlak odvezie do ich nového domova.
Tu sa príbeh začína komplikovať. Carrington sa stáva robotnicou a pridelia jej prácu. Na pozadí jej príbehu sa však odohrávajú zvláštne vraždy robotníc, ktoré sa vláda snaží skryť pred ľuďmi. Osud Carrington sa preplieta s ďalšou robotnicou Larkin i s miestostrážcom Remkom. Dôležitú úlohu však zohrá aj tajomný muž menom Aaron či člen vlády, ktorý dostane možnosť vyvoliť si ďalšiu nevestu po smrti jeho prvej ženy.

O deji nebudem viac rozprávať, stratili by ste zážitok z čítania. Knihu považujem za trochu desivú kvôli predstave, že hodnotu človeka určuje výlučne jeho postavenie, a že ľudský prístup i empatiu vystriedajú iba príkazy a zákazy. A hlavne predstava sveta, kde by skutočná láska bola zakázaná je pre mňa doslova hororom. Sama som zvedavá ako bude príbeh Carrington a sveta okolo nej pokračovať, preto sa čím skôr vrhnem na pokračovanie s názvom Povolanie.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov