Preskočiť na hlavný obsah

Kam sa podel všetok náš voľný čas?! - Dievčatko Momo a stratený čas – Michael Ende


Nedávno, po desaťročiach čakania, vyšla opäť táto úžasná kniha od úžasného spisovateľa! Áno, od toho, ktorý napísal Pojinkovu najobľúbenejšiu knihu vôbec - Nekonečný príbeh.
Tak veru, Michael Ende nie je iba autorom Nekonečného príbehu, to by sme mu krivdili, hoci jeho iné diela u nás  nedosiahli všeobecné povedomie.
Aj v tomto prípade pôjde o poetickú, prekrásnu, múdru, filozofickú, no i strhujúcu knihu. Nie, nezosadila Pojinkovu najobľúbenejšiu knižku z tróna, ale nebezpečne sa k tomu priblížila :)

Nebudem už spievať chvály, napokon, môj chválospev dospievate vy sami, až si knižku prečítate. Poviem vám iba toľko, že vás čaká veľmi silný zážitok a pravdepodobne sa vám niektoré pasáže navždy vryjú do pamäti. Možno si aj uvedomíte niekoľko nepríjemných skutočností o dnešnom svete... A povzdychnete si rovnako ako ja v nadpise tohto článočku: Kam sa podel všetok náš voľný čas?!

Že vám to nejde do hlavy? Ako deti sme ho predsa mali neúrekom. Povinnosti! namietnete.  Rodina, práca, atď... Jasné, to nik nepopiera, ale to nič nevysvetľuje. V skutočnosti sa zdá, že sme sa voľného času vlastne vzdali, len si to priznajme. A nie na úkor rodiny, to by bolo ešte fajn, kdeže, veď práve pre nedostatok času zvykneme zanedbávať svojich blízkych. Zaujíma vás teda, čo sa to porobilo?
To nám rozpovie tento príbeh.

Čitateľ sa v ňom má možnosť zoznámiť s malou tuláčkou Momou, ktorá býva pri starobylom amfiteátri. Momo je dobrá poslucháčka, skrátka bútľavá vŕba, a má nesmierne dobrotivé srdce. Ľudia z celého okolia si na nej najviac vážia to, že pri nej sa vie každý uvoľniť, cíti sa príjemne a môže byť sám sebou. A tak ju aj často a radi navštevujú. Zoznámime sa aj s jej dvoma najlepšími priateľmi - Girom sprievodcom, ktorý je výnimočný rozprávač a Beppom zametačom, ktorý má zas vždy poruke cennú zásobu životných rád a postrehov. Všetci ju majú radi a všetko je takmer idylické, lenže v meste sa zjavia tajomní siví páni, ktorí... kradnú ľuďom čas!
Dokáže ich malá Momo zastaviť?

Michael Ende nám prináša nadčasový príbeh, ktorý je v dnešnej dobe snáď ešte naliehavejší ako v čase, kedy ho písal. Nechýba v ňom dobrodružstvo a kniha má naozajstnú hĺbku, na dne ktorého nás čaká naliehavé posolstvo. Iste, je to aj alegória, podobenstvo, ale nemudrujme, neanalyzujme, radšej to precíťme. Vychutnajme si tento skvelý zážitok. Sú knihy, ktoré majú moc zmeniť ľudský život k lepšiemu. Toto je jedna z tých vzácnych kníh.

Knižka vyšla kedysi dávno-pradávno pod názvom Hodinový kvet. V češtine zas ako Děvčátko Momo a ukradený čas. Všetky verzie máme v knižnici k dispozícii, tešíme sa teda na vašu návštevu.
A spomínal som, že kniha bola aj sfilmovaná?
Dobre, už som ticho...


Moje meno je Pojinko a som knihomoľ. Lenže na rozdiel od Vás, som naozajstný knihomoľ - červíček. Oproti mojim príbuzným ale knižky nejem, ja ich čítam! Od chvíle, ako som sa naučil čítať, som nepožul ani jednu stránku, hoci sa už dokážem prehrýzť aj veľmi hrubými knihami! Ale to myslím, samozrejme, obrazne. Namiesto papiera som presedlal na ovocie, ako sa na správneho červíka patrí. Som tu pre Vás, aby som Vám poradil v detskej literatúre, ktorú priam hlcem :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia