Preskočiť na hlavný obsah

Le Tour de France : príbeh Tour de France


Tento rok  za sebou máme zopár veľkých športových udalostí ako napríklad Zimnú olympiádu či
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Čo nás však ešte čaká? Tak napríklad 105. ročník Tour de France známej ako ako Stará dáma. Presne 7. júla 2018 odštartuje prvá etapa, nepochybne aj s najslávnejším Žilinčanom, Petrom Saganom.
Keď k nám do knižnice dorazila kniha s podtitulom Príbeh Tour de France, bolo už rozhodnuté, že si túto knihu prečítam. Stačilo mi jediné poobedie na to aby som prelúskala celú knihu, ktorá sa zaoberá kompletnou históriu najznámejších cyklistických pretekov až do roku 2016. Samotná kniha je rozdelená do šiestich tematických celkov, ktoré sa venujú založeniu pretekov, ich histórií či víťazom.
Musím skonštatovať, že napriek enormnému množstvu rokov a mien som sa v knihe nestratila (a to patrím medzi ľudí, ktorí neobľubujú detailné informácie ako dátumy rôznych udalostí). Predsa len ide o knihu, ktorá mapuje už viac ako 100-ročnú históriu Tour de France, jej víťazov i porazených. Kniha je postavená na chronológií jednotlivých ročníkov a udalostí, ktoré ich sprevádzali. Je doplnená o čiernobiele i pestrofarebné fotografie, spomienkové predmety, citáty i biografické “portréty” navýznamnejších osobností spojených s pretekmi. Táto kniha však obsahuje aj iné “pikošky” napríklad ako diváci zaútočili na cyklistu hádzaním skál; že prvá smrteľná tragédia nebola následkom pretekov, ale bizarného osudu počas voľného dňa alebo, že počas preteku sa cyklista dostal do kolízie s kravou.
Príbeh Tour de France začína v knihe jej prvým rokom 1903, kedy mali cyklistické preteky slúžiť na propagáciu časopisu L´Auto - tento marketingový ťah sa nielenže vyplatil, ale stal sa základom niečo oveľa väčšieho, čo prerástlo pôvodný zámer. Kniha prechádza vybranými obdobiami od začiatkov cez zlatý vek až po súčasnosť Tour de France. Nevenuje sa však len šampiónom, ale načrie aj do zvykov a tradícií, ktoré sprevádzajú toto podujatie v podstate už od počiatku. V neposlednom rade ponúka aj prehľad jednotlivých víťazov ročníkov, zaznamenáva rekordy i štatistiky ako také.
Naozaj odporúčam aspoň si prelistovať túto publikáciu o starej dáme, ktorá je krásne opísaná aj v samotnej knihe:
Keby sa storočná stará dáma mohla pozrieť do zrkadla, napriek všetkým vráskam a chybičkám krásy by pravdepodobne bola na seba pyšná. Navzdory prekážkam, ktoré ohrozovali prvé ročníky, dvom prerušeniam počas svetových vojen, dopingovým škandálom a reorganizácií Tour nielenže pokračovala, no stala sa s z nej milovaná francúzska kultúrna inštitúcia i celosvetové podujatie.” LAGET, Serge. Le Tour de France: príbeh Tour de France. 1. vyd. Bratislava: Slovart, 2017. 176 s. ISBN 9788055627434.


Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Tvoja selfie s kultúrnym dedičstvom

Na začiatok školského roku si knižnica pre svojich čitateľov pripravila fotografickú súťaž, ktorej cieľom je spoznávať kultúrne dedičstvo Žiliny a okolia. Aktivitu sme pripravili v rámci Dní európskehokultúrneho dedičstva 2017 na Slovensku  a bude prebiehať od 1. do 30. septembra.

Podstatou hry je navštíviť čo najviac z jedenástich pamiatok, ktoré sme pre vás vybrali. Aby boli fotky vždy iné a zaujímavé, vyzývame vás, aby ste si s pamiatkou urobili selfie (fotku na ktorej budete vy a pamiatka) alebo takzvanúknižnú selfie (fotku na ktorej bude kniha a pamiatka).

Fotku nám vyzdieľajte na sociálnych sieťach (Facebook, Instagram alebo Twitter) s dvoma hashtagmi: #kniznicazilina a #EHDs. Vaše najlepšie fotky prezdieľame aj na našich sociálnych stránkach. Každá fotka postupuje do lotérie v ktorej 2. októbra vyžrebujeme víťaza. Víťaz dostane vecnú cenu, zápisné do knižnice zadarmo a balíček reklamných predmetov. Navštívte teda jedno z nasledujúcich miest a urobte si selfie s kultúrnym dedi…

Leto s Alexandrom – Silvia Demovičová

Také iné zaľúbené leto...
Ach, ako len mám rád knihy pre mládež! Je ich veľa a nie všetky sú kvalitné, ale dobrá kniha pre mládež je... no jednoducho dobrá! Dospeláci nech sa pitvajú v zamotaných vzťahoch a psychologických analýzach, ale klasický dobrodružný príbeh, to je už niečo celkom iné. No počkajte, dnes nebudeme unikať pred vlkmi v aljašskej divočine. Je to fantastika? Ani tá nie, hoci je to jeden z najobľúbenejších žánrov. Tak teda čo je to, pýtate sa. Starý dobrý ľúbostný príbeh! Celkom nečakané, že? Nuž, hoci nie som tá správna cieľová skupina a väčšinou si svoju potrebu po kráse kompenzujem zbierkami básní, občas spravím výnimku. A teraz som skutočne rád, že som ju spravil.
Po rozpade manželstva svojich rodičov sa šestnásťročná Táňa presťahuje spolu s mamou na dedinu. Začína leto a rozmaznané dievča z veľkého mesta sa zrazu ocitne v neznámom prostredí. Musí si začať vážiť skromný život, postarať sa o svoju chorú starú mamu, naučiť sa pracovať vlastnými rukami, odhaliť rodin…