Preskočiť na hlavný obsah

Diana: Jej pravdivý príbeh - Andrew Morton


Už od začiatku tohto roka sa všetky zraky znova upierajú na britskú kráľovskú rodinu, ktorá sa teší hneď dvom výnimočným udalostiam. Narodilo sa tretie dieťa Wiliama a Kate, vojvodu a vojvodykne z Cambridge. A zároveň bude stredobodom pozornosti aj svadba princa Harryho a americkej herečky Meghan Markle. To, že sa tak často objavujú v médiách a zároveň to, že som v TV natrafila na dokument o princeznej Diane ma “prinútilo” siahnuť po knihe, ktorá svojho času otriasala nielen monarchiou Veľkej Británie ale aj celým svetom.
Zašla som teda do časti životopisov v našej knižnici a vybrala som si spomínanú kontroverznú knihu s názvom Diana: Jej pravdivý príbeh. Dianu som mala možnosť vnímať len relatívne krátko, keď som bola ešte malé dieťa a možno aj preto som nikdy nechápala kult spojený s jej osobnosťou. Vedela som však, že to v jej kráľovskej “rozprávke” nemala jednoduché a tak som sa so záujmom začítala do riadkov jej života.
Už pred čítaním som vedela, že na obsahu knihy sa podieľala aj Diana osobne, formou utajených rozhovorov nahratých na páskach, ktoré slúžili ako srdce tejto knihy. Pri prvom vydaní knihy to však autor nemohol priznať a preto mal celý obsah “potvrdený” aj z iných zdrojov, aby predišiel problémom a útokom na autenticitu knihy.
Kniha prechádza všetkými obdobiami Dianinho života od detstva, poznačeného rozvodom rodičov, cez dospievanie medzi múrmi škôl až po objavenie ženskosti a odhodlania v izbách Kensingtonského paláca. Kniha je spoveďou a zároveň volaním o pomoc samotnej Diany. Táto publikácia odhalila rúško dokonalosti členov kráľovskej rodiny.
“S pokračujúcimi rozhovormi sa začal vynárať úplne nový obraz Diany. Za úsmevmi na verejnosti stojí osamotená a nešťastná mladá žena, žijúca v manželstve bez lásky, ktorú kráľovná a ostatní považujú za človeka, ktorý nepatrí do ich spoločnosti, pretože jej názor je často v rozpore s cieľmi a názormi kráľovského systému.”
Aj keď príbeh tejto ženy pozná celý svet, bolo zaujímavé prečítať si “priamo” o tom, čo všetko sa dialo počas jej života a ako ju to ovplyvnilo. Na záver by som chcela uviesť ešte jednu peknú myšlienku, ktorá sa v knihe objavila :
“Ľudia ako Diana nám všetkým dokazujú, že bez ohľadu na to, aký majetok človek má, či s akými výhodami sa narodil, život mu môže vždy pokaziť nešťastie a choroba. Vyžaduje to len odvahu, aby si človek uvedomil tieto nevýhody, vyrovnal sa s nimi a zmenil svoj prístup k životu.”

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov