Preskočiť na hlavný obsah

Diana: Jej pravdivý príbeh - Andrew Morton


Už od začiatku tohto roka sa všetky zraky znova upierajú na britskú kráľovskú rodinu, ktorá sa teší hneď dvom výnimočným udalostiam. Narodilo sa tretie dieťa Wiliama a Kate, vojvodu a vojvodykne z Cambridge. A zároveň bude stredobodom pozornosti aj svadba princa Harryho a americkej herečky Meghan Markle. To, že sa tak často objavujú v médiách a zároveň to, že som v TV natrafila na dokument o princeznej Diane ma “prinútilo” siahnuť po knihe, ktorá svojho času otriasala nielen monarchiou Veľkej Británie ale aj celým svetom.
Zašla som teda do časti životopisov v našej knižnici a vybrala som si spomínanú kontroverznú knihu s názvom Diana: Jej pravdivý príbeh. Dianu som mala možnosť vnímať len relatívne krátko, keď som bola ešte malé dieťa a možno aj preto som nikdy nechápala kult spojený s jej osobnosťou. Vedela som však, že to v jej kráľovskej “rozprávke” nemala jednoduché a tak som sa so záujmom začítala do riadkov jej života.
Už pred čítaním som vedela, že na obsahu knihy sa podieľala aj Diana osobne, formou utajených rozhovorov nahratých na páskach, ktoré slúžili ako srdce tejto knihy. Pri prvom vydaní knihy to však autor nemohol priznať a preto mal celý obsah “potvrdený” aj z iných zdrojov, aby predišiel problémom a útokom na autenticitu knihy.
Kniha prechádza všetkými obdobiami Dianinho života od detstva, poznačeného rozvodom rodičov, cez dospievanie medzi múrmi škôl až po objavenie ženskosti a odhodlania v izbách Kensingtonského paláca. Kniha je spoveďou a zároveň volaním o pomoc samotnej Diany. Táto publikácia odhalila rúško dokonalosti členov kráľovskej rodiny.
“S pokračujúcimi rozhovormi sa začal vynárať úplne nový obraz Diany. Za úsmevmi na verejnosti stojí osamotená a nešťastná mladá žena, žijúca v manželstve bez lásky, ktorú kráľovná a ostatní považujú za človeka, ktorý nepatrí do ich spoločnosti, pretože jej názor je často v rozpore s cieľmi a názormi kráľovského systému.”
Aj keď príbeh tejto ženy pozná celý svet, bolo zaujímavé prečítať si “priamo” o tom, čo všetko sa dialo počas jej života a ako ju to ovplyvnilo. Na záver by som chcela uviesť ešte jednu peknú myšlienku, ktorá sa v knihe objavila :
“Ľudia ako Diana nám všetkým dokazujú, že bez ohľadu na to, aký majetok človek má, či s akými výhodami sa narodil, život mu môže vždy pokaziť nešťastie a choroba. Vyžaduje to len odvahu, aby si človek uvedomil tieto nevýhody, vyrovnal sa s nimi a zmenil svoj prístup k životu.”

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …