Preskočiť na hlavný obsah

Zašušťanie v tráve – Robin Hawdon


Netradičný román o ľuďoch, pardon, o mravcoch!


Prečítať tristo stranový román o mravcoch, to chce od čitateľa odvahu. Ale napísať ho, to si vyžaduje od autora doslova šialenstvo. A predsa sa kniha dobre číta a je dobre napísaná. Vynikajúco napísaná!
 Je to jasný dôkaz toho, že keď máte talent, zmysel pre umenie a aj nejaké to spisovateľské remeslo, môžete písať trebárs aj o mravcoch, spokojne to natiahnuť hoc aj na tristo stránok a váš príbeh nebude nikoho nudiť. Nestihne. Je to hutných a výborne využitých tristo strán. Lyrické opisy, drsná akcia, existenciálne úvahy, to všetko je dávkované v tom správnom pomere a strieda sa v pravidelných intervaloch. Skoro ako prírodné cykly. A keď si zvyknete - to aby ste neupadli do stereotypu - dej sa stáva viac dynamickým, postupne, no rýchlo graduje, a všetko sa premieša a vznikne z toho, perfektne znejúci orchester. Ale to sa už blíži finále. Zápas, ktorý v prírode vlastne nikdy nekončí, len na seba berie iné podoby. Možno nás čaká krátka chvíľa oddychu a možno ani tá nie, lebo nebezpečenstvo je všade, je cestou, po ktorej kráča sám život, a vlastne i sama príroda, je to večný svár a boj. A pritom má takú krásnu tvár! Aj keď je od krvi. Veď príroda je vrcholné umelecké dielo, portrét, ktorý má tvrdé i nežné rysy zároveň. A takáto je i táto kniha. Poetická a tiež naturalistická. Zároveň. Príroda, to je jemný kvet ruže, ale i tŕne pod ňou. A drsný súboj, v ktorom vyhráva silnejší.
Takých súbojov prebieha neustále obrovské množstvo. Pozrime sa dole, pod nohy, a keď začujeme zašušťanie v tráve, zistíme, že stretnutia na život a na smrť, stretnutia epických rozmerov, prebiehajú aj medzi fascinujúcimi hmyzími spoločenstvami.
Jeden taký súboj sa odohráva medzi dvoma kolóniami mravcov. Pokojamilovná a mierna spoločnosť čiernych mravcov je ohrozovaná vpádom otrokárskych a fyzicky lepšie stavaných červených mravcov. Akú šancu má v tomto stretnutí demokracia proti expanzívnemu, militarizovanému spoločenstvu? Zvíťazí totalita? Čo je jej hnacím motorom? A aká je cena slobody? Sú jej nositelia ochotní za ňu zaplatiť? 
Ale sila netkvie len v surovosti. Je aj v dôvtipe, múdrosti, viere a snahe vybudovať si lepší život. A v skutočnej odvahe, ktorá je postavená, nie na zlobe a nenávisti, ale na ochote brániť svoje výdobytky a svoj spôsob existencie.

Román má dve úrovne. Mládež ho azda bude vnímať ako dobrodružné rozprávanie a vžije sa do hrdinského putovania troch mravčích hrdinov, dospelí zas hádam ocenia hlbšiu, filozofickú linku príbehu a knihu pochopia ako alegóriu. A jedni aj druhí budú mať pravdu.
Niekto by mohol románu vytknúť nejednoznačnosť a fakt, že sa nezameriava na presnú cieľovú skupinu. Ja naopak vyzdvihujem jeho mnohoznačnosť a skutočnosť, že sa musí zapáčiť ktorémukoľvek premýšľavému čitateľovi.
Nie každý deň naďabíte na knihu, v ktorej sa snúbi dobrodružstvo s dobrodružstvom myslenia.
Hoci je o mravcoch... naozaj?

Na záver musím pochváliť dizajn a grafické spracovanie knihy. Len aby sa vám pri čítaní nestalo, že budete mať pocit, akoby po vás liezli mravce J

Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve na mládežníckom oddelení (najvyššie poschodie). Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …