Preskočiť na hlavný obsah

Keď mozog začne štrajkovať, knižnica Vám môže pomôcť

Pamäť. Celé roky Vám funguje dobre. Ani o nej neviete. Idete kúpiť do obchodu rožky a prinesiete rožky. Idete do mesta, lebo chcete ísť do knižnice a domov si naozaj donesiete knihu. Ale pozor, potom to príde. Strávite pár Silvestrov nad 50-tkou a je to tu. Idete kúpiť do obchodu rožky a donesiete mlieko, cukor, časopisy, vatu, ale rožky nie. Idete si z kancelárie na poschodí vybaviť veľmi dôležitú vec na prízemie, ale medzi tým sa Vám rozsypú papiere, stretnete kolegyňu, zazvoní Vám mobil a na prízemí si len vzdychnete: Prečo som sem išla?? Ak toto čítate a patríte do vyššej vekovej skupiny, viete presne, čo hovorím, lebo nad 50 rokov až polovica ľudí objavila, že má pamäť. Resp. že ju nemá. Resp. áno, áno, má ju, ale už to nie je to, čo to bývalo.

A potom Vám niekto povie, že mozog je sval. Ak si viete cvičiť bicepsy na ruke, tak si viete cvičiť aj ten zázračný počítač, ktorý nosíte v hlave. Chce to len vedieť ako a byť dôsledný. Dôslednosť je totiž naozaj dôležitá. Ak pochopíte, že pri dvíhaní činky Vám rastie svalová hmota, je to prvý krok k úspechu. Ak však nebudete cvičiť, teda každý deň usilovne dvíhať činku, na ruke zmena nenastane, iba ak postupne k horšiemu. Dôležité je cvičiť. V prípade mozgu pomôžu krížovky, sudoku, hry, ale aj dlhé prechádzky, pri ktorých sa mozog prekysličí, či hrsť vlašských orechov denne. A skúšať treba jednu naozaj dôležitú vec – sústredenosť.

Niekedy však potrebujeme vedieť ako na to. Občas potrebujeme povzbudenie, že to má význam. Potrebujeme mať pocit, že nás nikto nevysmeje. A niekedy sa chceme stretnúť s ľuďmi, ktorí majú ten istý problém. No a niekedy chceme so zábudlivosťou bojovať SPOLU: A nato sú tréningy pamäti v knižnici.

Knihovníci pripravujú dvakrát ročne cyklus tréningov pre ľudí vo vyššom veku, učia ich ako si dobre pamätať, ako využívať fantáziu, vlastné telo ako pomôcku, ale aj knihy vo fonde knižnice. Tých máme naozaj veľa. Ak si otvoríte online katalóg knižnice, označíte kliknutím slovo Téma a napíšete do vyhľadávacieho riadku pamäť alebo tréning pamäti, katalóg vám ponúkne mnoho kníh, ktoré knižnica má práve pre Vás. Stačí prísť, vypožičať si a dozvedieť sa o fenoméne pamäte viac.

Aby sme Vám to uľahčili, vyskúšajte otvoriť tieto vyhľadávania v našom online katalógu:

Ako teda cvičiť mozog? Povieme Vám to v knižnici. Mimochodom, usilovne cvičíme, aby sme nikdy nezabudli, čo Vám chceme povedať.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale, predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Prečo skáčem - Higašida, Naoki

Čudný názov a výtvarne veľmi pekne riešená obálka majú predpoklad pritiahnuť čitateľa. Pomerne malý rozsah a krátke až kratučké kapitoly by nemali byť prekážkou, možno práve naopak. Ak si vás nezíska už samotný príbeh knihy, po prečítaní pár strán, ba pár riadkov jedinej stránky zistíte, že vás dielko pohltilo. Autorom je autista , ktorý mal v čase, kedy písal túto knihu len trinásť rokov. Prekvapilo ma, vzhľadom na jeho vek a jeho hendikep, ako veľmi pekne a pútavo je kniha napísaná. Chlapec si dal za cieľ priblížiť svet autistov svetu normálnych ľudí. Je ich svet pre normálneho človeka naozaj taký vzdialený, zvláštny a nepochopiteľný? A nie je to presne také i pre nich, keď pretočíme uhol pohľadu? Naozaj nie je možné nájsť prienik v týchto svetoch a dôjsť k porozumeniu?  Na toto všetko kniha prináša odpovede a pre bežného, do problematiky nezasväteného človeka prináša naozaj fascinujúce čítanie. Ukazuje nám autistov nie ako mimozemšťanov, ako nejakých Rain manov, ale ako síce sv