Preskočiť na hlavný obsah

Chcete poznať hviezdy? Kúpte si psa. A knihy.

Tak to bolo v mojom živote. Okrem Veľkého voza som na nebi rozoznávala len menšie a väčšie bodky a vedela som, že niekde pri 5-násobku zadnej osi Veľkého voza leží Malý voz a Severka. A že cez deň je vidno Slnko a v noci Mesiac. Navyše, beťár Mesiac sa niekedy ukázal aj cez deň a tým ma plietol, Slnko našťastie vždy v noci spalo.

Napriek týmto biednym vedomostiam ma nebo – nielen to nočné – fascinovalo. Keď mi prišla do života Dafi a s ňou venčenie počas tmavých zimných večerov, napadlo mi, že by som mala chcieť VIAC. Vedieť VIAC. Čo tak spoznávať okrem Veľkého voza aj iné bodky? Sú na oblohe nahádzané len tak alebo majú nejaký systém? Ako rozoznám hviezdu od planéty? Sú hviezdy súhvezdia naozaj pekne na kôpke alebo sú medzi nimi veľké vzdialenosti?
Trochu vnútorného filozofovania s hlavou otočenou k oblohe mi tiež nezaškodilo. Je hviezda len hviezda? Je pravda, že každý človek má na nebi svoju hviezdu? Ak áno, ukáže sa mu? Vidím tu svoju a neviem, že to je ona? Klopkajú si hviezdy na čelo, ak v nich hľadám viac ako kúsky hviezdneho prachu a plynov?
Môj psík vždy trpezlivo čakal, kým som pozerala na tmavú oblohu a takto vyvenčenú ma doviedol spoľahlivo domov.
Ako správny knihovník som sa obrátila na informačné zdroje, teda na knihy v knižnici a internet. Vytlačila som si mapu zimnej oblohy a každý priaznivý večer som sa snažila nájsť na oblohe iné súhvezdie. Požičala som si knihy o vesmíre a zisťovala, čo nočná obloha ponúka v zime a čo v lete. Spoznala som krásavca Oriona a spojila som si ho s príchodom či kraľovaním zimy. Ako správna levica som hľadala výrazné súhvezdie Leva. Zistila som, že súhvezdie Strelca má tvar čajníka. Spoznala Sedem sestier a neskôr som sa tešila z toho, keď sa mi dostala do rúk kniha s týmto názvom.

Prečo je obloha úžasná? Pre milión vecí. Neprekvapuje vás napríklad, že si nosíte hviezdy so sebou? Ste doma na balkóne a vidíte písmeno W, Kasiopeu. Idete do Bratislavy a vidíte Kasiopeu. Idete do Nemecka a nad hlavou Kasiopea. Čo je všade??? Cestujete vlakom, mestá sa mihajú, rieky a hory strácajú z dohľadu, večer si pozriete oblohu a tam – Kasiopea. Podľa jej polohy približne viete, na akú svetovú stranu sa pozeráte. A potom si predstavíte Zem ako malú bodku, ktorá pláva vo vesmíre a z diaľky ju vytrvalo pozorujú hviezdy krásnej Kasiopey.

Pri hľadaní súhvezdí mi pomohol okrem prechádzok so psíkom paradoxne aj svetelný smog. Prepúšťal v meste len žiaru z najväčších hviezd a tým mi pred očami skladal najvýraznejšie súhvezdia. Striedavo som pozerala na papier s nakreslenou hviezdnou mapou a hľadala ich na oblohe. K jednému súhvezdiu pribúdalo druhé, k druhému tretie a mapa sa skladala. Viem, že nespoznaných časti oblohy mám ešte veľa, psíka už nemám, prechádzky s nim prestali, ale aj on má určite niekde na nebi svoju hviezdu. Raz sa možno budem prechádzať hlavou otočenou k nebu a zašteká na mňa nejaké vzdialené vesmírne svetielko. Vidíš, čo som ťa naučila? Spýta sa na diaľku moja Dafi.

Ďakujem, havino. Ďakujem knihy o vesmíre.
Mimochodom, v poznávaní hviezd pokračujem. Ani tú svoju hviezdu som ešte nenašla. Zatiaľ.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Kam odložiť knihu, ktorú si nebudem brať domov...

Každému z nás sa to už stalo. Pri hľadaní konkrétnej knihy nás zaujal aj iný titul a tak sme sa ho rozhodli vziať z regálu, alebo sme sa po prečítaní niektorej recenzie (možno aj práve z nášho blogu 😊) rozhodli siahnuť po ďalšej knižke a dať jej šancu. Mnohí z nás to však poznajú najmä z čias, keď sa priblížil čas odovzdania seminárnych, semestrálnych či záverečných prác a už nebol čas otáľať, nabehli sme do knižnice a brali z regálov všetko, čo obsahovalo aspoň jedno kľúčové slovo k našej téme a bolo dostupné v knižnici. Nech už je ale dôvod akýkoľvek, všetci sa radi túlame pomedzi regály a preberáme sa množstvom farebných titulov so zaujímavými názvami na chrbtoch. Lenže čo ak po usadení sa do niektorého kresla a po prelistovaní knižky zistíme, že nám celkom nepasuje do nášho vkusu? Alebo že nám do zadania záverečnej práce vhodne pasovala len jedna podkapitola a rozhodneme sa po jej spracovaní knižku nebrať so sebou a nechať v knižnici? Kam s knižkou, keď sú všetky regály jeden ako