Preskočiť na hlavný obsah

Isaac Asimov: Nadácia

Pri minulej recenzii na knižnú legendu menom DUNA som si povzdychol, že do slovenčiny sa neprekladajú slávne, a pre vývoj žánru podstatné, diela literárnej fantastiky. Zároveň som však vyjadril nadšenie, že najnovšie sa situácia mení. Tento pozitívny trend pokračuje. Dnes si predstavíme jeden z najdôležitejších science fiction románov v histórii. Reč nebude o nič menšom, než je – ako svojím významom, tak i príbehovým záberom a myšlienkovou hĺbkou – NADÁCIA. V 60. rokoch, v období, ktoré bolo možno jedným z najfascinujúcejších a nesmierne prelomových pre sci-fi literatúru, získala táto sága v mimoriadne napínavom zápolení cenu Hugo za najlepšiu vedecko-fantastickú sériu všetkých čias. Odvtedy síce uplynulo už veľa času, ale svojím významom i samotnou kvalitou si, podľa mňa, prvenstvo drží dosiaľ. A to i s prihliadnutím na už spomínanú Dunu. Áno, ako to už pri fantastike často býva, aj v tomto prípade ide o celý knižný cyklus, zameriame sa však na pôvodný, prvý diel.

Tu mi dovoľte len dve malé poznámky: cena Hugo je jednou z najprestížnejších a snáď najdlhšie nepretržite udeľovaných cien na poli fantastiky. Prvýkrát to bolo v roku 1953 a posledný raz… no, posledný raz tak skoro, dúfajme, ešte nepríde, ale fanúšikovia netrpezlivo očakávajú najnovšie výsledky, ktoré budú oznámené tohto roku v auguste.

V súťažení o najlepšiu science-fiction sériu sa vtedy zúčastnil i Pán prsteňov a len tak tak, že nevyhral. Samého autora Nadácie výsledok prekvapil, keďže Tolkienovo veľdielo sám favorizoval. A ak namietnete, že Pán prsteňov je vlastne číročistá fantasy a v sci-fi súťaži teda nemalo čo hľadať, uvedomte si, že v tých rokoch si s delením na fantasy – draky a elfovia a kúzla a vedecko-fantastická fikcia – vesmírne lode a mimozemšťania a cesty v čase, len málokto lámal hlavu.

Meno Isaac Asimov je synonymum pre science fiction. To, čo tento autor vytvoril, a čo svojím dielom dokázal, z neho robí snáď najvýznamnejšieho autora tohto žánru. Ak ste ešte od neho nič neprečítali, skúste to napraviť, garantujem vám, že nebudete ľutovať.

Už ale k téme! O čo to len v tej Nadácii vlastne ide?

V ďalekej preďalekej budúcnosti sa galaktická Ríša, predstavujúca vrchol civilizácie, ktorá sa rozprestrela naprieč vesmírom, pomaly ale isto chýli ku koncu. Nastane stagnácia, potom úpadok a napokon éra barbarstva, ktorá vrhne ľudstvo do doby temna. Jeden geniálny matematik predvída tento skľučujúci vývoj udalostí ešte v dobe, kedy sa zdá byť všetko viac-menej poriadku, a rozhodne sa mu zabrániť, či aspoň zmierniť ten neblahý dopad. Tento úmysel stojí pri vzniku „Nadácie“, organizácie, ktorá sa podujme uchovať ľudské poznanie a vôbec to najlepšie z oblasti vedy, techniky i kultúry.

Je to nadčasová, inteligentná kniha, ktorá vyvoláva pálčivé otázky a pokúša sa na ne nájsť odpovede. Dielo v sebe spája psychológiu, históriu, futurológiu, politiku, sociológiu… Ale nebojte, nie je to čítanie pre pár vyvolených „intošov“ a nerdov. Čitateľ sa môže tešiť na vzrušujúce a strhujúce čítanie, aj keď neručím za to, že sa niektorí nebudú cítiť deprimovane. Vývoj totiž nemusí ísť len lineárne dopredu, ľudstvo pravdepodobne nečaká len nepretržitý pokrok, viera, že zajtra bude určite lepšie ako včera a bude už iba dobre a čaká nás jednoznačne svetlá budúcnosť, je síce pekná a optimistická, ale aj utopistická. A teda naivná. Azda už teraz by malo ľudstvo zauvažovať či by nápad zriadiť takú Nadáciu naozaj nestál za to.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia