Preskočiť na hlavný obsah

Zachráňme hrady

Ak radi navštevujete romantické hradné zrúcaniny našej vlasti, istotne neušlo vašej pozornosti, že v priebehu uplynulých dvoch desaťročí na mnohých z nich prebieha čulý stavebný ruch. 

Publikácia rozsiahleho kolektívu autorov s titulom Zachráňme hrady sa svojím charakterom zásadne odlišuje od drvivej väčšiny kníh o hradoch a zámkoch. Dočítate sa v nej totiž len málo o vzniku a dávnej histórii týchto fortifikačných stavieb, zato je mimoriadne cenným a bohatým zdrojom informácií o pätnásťročnej (2002 – 2017) činnosti takmer troch desiatok občianskych združení zameraných na záchranu historických ruín. Už na pohľad atraktívna kniha vo formáte A4 mapuje ciele a výsledky práce týchto združení a slúži ako nositeľ pre výmenu skúseností a šírenie príkladov dobrej praxe, napr. rôznych metód obnovy, osvedčených materiálov a technológií. Je teda plná poznatkov z prvej ruky.

Prirodzene, toto dielo sa núka najmä odborníkom na obnovu historických pamiatok, všetkým členom spomenutých občianskych združení a dobrovoľníkom, ktorí priložili ruku k dielu pri záchrane niektorej z týchto stavieb. Avšak dobre poslúži aj ostatným čitateľom, ktorí by si radi urobili predstavu o tom, aké množstvo práce a v akej kvalite bolo vykonané na slovenských hradoch. Kniha je nabitá krásnymi fotografiami (o. i. porovnávacími zábermi typu „pred a po zásahu“ či drinu zachytávajúcimi momentkami). Obsahuje tiež vizualizácie historického výzoru alebo žiaduceho budúceho vzhľadu týchto objektov. Má teda potenciál stať sa objektom záujmu každého záujemcu o zachovanie našich zrúcaním, i takého, ktorý tejto misii nemieni obetovať ani trošku zo svojho času a domáceho pohodlia.

Okrem zásahov vykonaných na 28 hradoch (od Vinného na východe po Čeklís na západe a od Blatnice po Zborov v abecede) sa zoznámite tiež s prácami na ruinách dvoch kostolíkov, ktoré v rámci letných táborov zachraňujú dobrovoľníci (Sedliacka Dubová na Orave a Katarínka v Malých Karpatoch). 

V neposlednom rade v publikácii narazíte na príspevky z medzinárodnej konferencie Oživovanie hradov konanej v Bratislave v roku 2018. Tie sú, v podobe samostatných kapitol, venované rôznym aspektom procesu záchrany ruín vo všeobecnosti, napr. archívno-historickému výskumu hradných areálov, pasportizácii zrúcanín či problematike ich statického zabezpečenia.

Tibor bol našim dlhoročným kolegom a knižnicu doteraz navštevuje pravidelne. Zablúdi najmä do oddelenia filozofie a histórie, kde ho lákajú hlavne Kelti a Vikingovia.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia