Preskočiť na hlavný obsah

Prečo mama... (séria) - Gill Sims


Materstvo... zmysel života každej ženy. Naplnenie detských snov. Misia... Poslanie...  Ellen Russellová prijíma radosti rodičovstva s pohárikom v ruke a nevyberaným slovom na perách. Ale je predsa matka zo strednej triedy, tak sa od nej očakáva, že svoj život zasvätí zaneprázdnenému manželovi, dvom pojašeným deťom a psovi. Alebo vari nie?
Tieto knihy ma v prvom rade upútali obalom a hneď potom názvom. Najskôr som narazila na Prečo mama nadáva, ale nedajte sa pomýliť, je až druhá v poradí. A určite ich odporúčam čítať v poradí, lebo by ste sa ukrátili o niektoré prekvapivé rozuzlenia z prvého dielu. Takže ešte raz, pre istotu, prvá kniha zo série je Prečo mama pije.
Ako som spomínala, hlavná hrdinka Ellen je hrdou príslušníčkou strednej triedy. To v Británii znamená hypotéku; priemerne dve nevychované deti, ktoré sa snažíte rozvíjať tak, aby mali predpoklady (a chuť) ísť na vysokú školu; dom na predmestí a nutnosť mať prácu, aby ste to všetko finančne zvládali. Ellen má okrem toho namyslenú svokru, rozvedených rodičov a klub mamičiek na detskom ihrisku, ktorým sa zo všetkých síl snaží vyhnúť. 
Autorka Gill Sims napísala humornú sériu (v apríli 2019 vyšlo v Británii aj tretie pokračovanie), ktorá však aj výstižne opisuje trápenia mnohých matiek: ako odtrhnúť deti od obrazoviek, ako si nevyčítať, že ste neostali doma s deťmi a venovať sa "kariére", ako žonglovať domácnosť a prácu. Ako sa vysporiadať s názormi iných rodičov, ako sa vysporiadať so svojou švagrinou, ktorá sa rozhodla pre "život v súlade s prírodou" a so sestrou, ktorej deti sa volajú Persephone a Gulliver. S Ellen nemusíte súhlasiť, ani sa správať ako ona (miestami slúži naozaj ako odstrašujúci príklad), no jej príbehy vás napriek tomu pobavia a rozosmejú.

Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou a sviečkovú :)
PSS: Momentálne "oddychuje" na materskej "dovolenke".

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov