Preskočiť na hlavný obsah

Fika & Hygge - skandinávské pečení pro chvíle pohody

Radšej pečiem ako varím. Kto z vás to má podobne? Možno je to preto, že varenie je tak trochu povinnosť, ale pečiem iba vtedy, keď mám na to naozaj čas. Pečenie je potom pre mňa oddychom a niečím, čo robím z lásky pre svojich priateľov. A o tom je podľa mňa švédske slovo fika, ktoré znamená relaxovať s priateľmi nad šálkou kávy a niečim dobrým.
Ku knihe ma dostal koláč upečený podľa jedného z receptov. Bol vynikajúci a nepodobal sa na nič iné, čo som dovtedy ochutnala. Kamarátka, ktorá ho piekla priznala, že recept je z knihy a ja som sa hneď zaujímala, či by sme ju nemohli mať aj v knižnici. Keď sme ju dostali, okamžite som v nej začala listovať a hľadala som, ktorý to je ten skvelý citrónový. A našla som okrem neho recepty na "najlepší koláč na svete", "snehové obláčiky" a "tortu úspešných".
Vyskúšala som ich viacero a všetky boli vynikajúce. Pripravte sa ale na to, že do všetkých koláčov spotrebujete viac vajec, viac masla a viac cukru ako si myslíte. Stojí to však za to, spomínanú citrónovú tortu som robila niekoľkokrát a vždy mala úspech. Naša domácnosť často voňala vanilkou a mandľami.
Kniha je okrem toho aj krásna. Všetky recepty sprevádzajú fotografie dobrôt a medzi receptami nájdete aj pár slov, či citátov o škandinávskom spôsobe života, či hygge. Viac krát som knihu iba tak listovala a čítala si o dobrotách zo severu.
Možno chcete tieto Vianoce skúsiť niečo nové, alebo si popri tradičných koláčikoch trochu zmeniť chuť. Keby sa vám náhodou neušla práve táto kniha, neváhajte zájsť do triedy 64 na náučnom oddelení a vyberte si nejakú inú. Upečte niečo dobré a užívajte si pohodu na spôsob fika.

Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou a sviečkovú :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel siedmy: Správny chlapec Emil a jeho partia detektívov Famóznym knižkám nemeckého autora Ericha Kästnera (1899 – 1974) treba venovať špeciálnu pozornosť. Každá  jeho kniha je výborná a zároveň výrazná a to ich vôbec nenapísal málo! Takéto niečo sa len tak nevidí. A len tak nečíta.  V tomto období vychádzajú v slovenčine. Niektoré sú iba prevydané, no iné majú u nás premiéru! Je to teda jedinečná príležitosť, aby sa s jeho dielom zoznámili najmladší novopečení knihomoli, ale je to aj neodolateľné pokušenie oživiť si spomienky - to zas pre tých starších. Kästner patrí medzi najvýznamnejších autorov pre deti a mládež, akí kedy žili. A dovolím si trochu predvídať budúcnosť; aj spomedzi tých, čo ešte len prídu. Inak to totiž byť nemôže. Prečítajte si jeho knihy a sami uvidíte. Ale, predsalen vám o ňom niečo poviem :) veď o tom je predsa náš blog. Sotva sa zhodneme na tom, ktorá jeho kniha je najlepšia