Preskočiť na hlavný obsah

Minútové romány - Oľga Feldeková


Na túto knihu som opäť narazila len náhodou, keď som si u nás v knižnici prezerala novinky, ktoré pribudli do nášho fondu. Upútal ma predovšetkým názov Minútové romány. Keďže už prišlo obdobie pekného počasia a čoraz častejšie sa vyberám(e) na rôzne výlety, mám trošku menej príležitostí dostať sa k čítaniu. Preto sa mi koncept krátkych dvojstranových románov zdal ako fantastický nápad resp. možnosť ako niečo prečítať aj pri nedostatku času. A tak som si ju vzala so sebou domov, bez toho, aby som si bližšie pozerala popis knihy.
Už pri prvom riadnom otvorení som zistila, že to nebude úplne to, čo som si predstavovala: že by každý z minútových románov bol zameraný na iné fiktívne postavy a deje. Z môjho úvodného omylu ma vytrhol už samotný “predslov” knihy venovaný krásnemu slovenskému pojmu - Orava.
Pri čítaní som zistila, že minútové romány sú krátke, skutočné príbehy zo života samotnej autorky, Oľgy Feldekovej. Väčšina z nich nesie v sebe akési posolstvo, či ponaučenie, iné sú humornými pripomienkami každodenných situácií nejedného z nás. Ďalšie sú spomienky autorky na detstvo z prostredia krásnej Oravy, či poodhalenie jej rodinného života so známym slovenským autorom Ľubomírom Feldekom. Samotné príbehy vám ukážu, že každodenný život všetkým prináša rôzne aj komplikované situácie, z ktorých sa dá dostať pomocou humoru, šťastia, náhody a predovšetkým zdravého rozumu.
Táto kniha má obrovskú výhodu v tom, že ju môžete čítať náhodným otvorením na ktorejkoľvek strane. Ak nemáte čas jednoducho si prečítate iba jedinú dvojstránku, ktorá obsahuje ucelený príbeh a knihu zas odložíte. V ďalšej voľnej minútke ju môžete znova otvoriť a vnoriť sa do ďalšieho minútového románu.
Týchto 89 minirománov sa dá prečítať naozaj veľmi rýchlo, sú veľmi príjemné na pohodové čítanie v akomkoľvek prostredí. Napriek tomu, že sú rozsahom krátke, ponúkajú pocit obsažného románu. Vrelo knihu odporúčam na spestrenie hoci aj krátkej cesty trolejbusom do práce, či v čakárni u lekára. Oceníte ju aj doma na balkóne pri šálke horúcej kávy alebo na akomkoľvek mieste kam sa vyberiete na výlet a nezabudnete si so sebou vziať (nielen) túto knihu.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov