Preskočiť na hlavný obsah

Minútové romány - Oľga Feldeková


Na túto knihu som opäť narazila len náhodou, keď som si u nás v knižnici prezerala novinky, ktoré pribudli do nášho fondu. Upútal ma predovšetkým názov Minútové romány. Keďže už prišlo obdobie pekného počasia a čoraz častejšie sa vyberám(e) na rôzne výlety, mám trošku menej príležitostí dostať sa k čítaniu. Preto sa mi koncept krátkych dvojstranových románov zdal ako fantastický nápad resp. možnosť ako niečo prečítať aj pri nedostatku času. A tak som si ju vzala so sebou domov, bez toho, aby som si bližšie pozerala popis knihy.
Už pri prvom riadnom otvorení som zistila, že to nebude úplne to, čo som si predstavovala: že by každý z minútových románov bol zameraný na iné fiktívne postavy a deje. Z môjho úvodného omylu ma vytrhol už samotný “predslov” knihy venovaný krásnemu slovenskému pojmu - Orava.
Pri čítaní som zistila, že minútové romány sú krátke, skutočné príbehy zo života samotnej autorky, Oľgy Feldekovej. Väčšina z nich nesie v sebe akési posolstvo, či ponaučenie, iné sú humornými pripomienkami každodenných situácií nejedného z nás. Ďalšie sú spomienky autorky na detstvo z prostredia krásnej Oravy, či poodhalenie jej rodinného života so známym slovenským autorom Ľubomírom Feldekom. Samotné príbehy vám ukážu, že každodenný život všetkým prináša rôzne aj komplikované situácie, z ktorých sa dá dostať pomocou humoru, šťastia, náhody a predovšetkým zdravého rozumu.
Táto kniha má obrovskú výhodu v tom, že ju môžete čítať náhodným otvorením na ktorejkoľvek strane. Ak nemáte čas jednoducho si prečítate iba jedinú dvojstránku, ktorá obsahuje ucelený príbeh a knihu zas odložíte. V ďalšej voľnej minútke ju môžete znova otvoriť a vnoriť sa do ďalšieho minútového románu.
Týchto 89 minirománov sa dá prečítať naozaj veľmi rýchlo, sú veľmi príjemné na pohodové čítanie v akomkoľvek prostredí. Napriek tomu, že sú rozsahom krátke, ponúkajú pocit obsažného románu. Vrelo knihu odporúčam na spestrenie hoci aj krátkej cesty trolejbusom do práce, či v čakárni u lekára. Oceníte ju aj doma na balkóne pri šálke horúcej kávy alebo na akomkoľvek mieste kam sa vyberiete na výlet a nezabudnete si so sebou vziať (nielen) túto knihu.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Tvoja selfie s kultúrnym dedičstvom

Na začiatok školského roku si knižnica pre svojich čitateľov pripravila fotografickú súťaž, ktorej cieľom je spoznávať kultúrne dedičstvo Žiliny a okolia. Aktivitu sme pripravili v rámci Dní európskehokultúrneho dedičstva 2017 na Slovensku  a bude prebiehať od 1. do 30. septembra.

Podstatou hry je navštíviť čo najviac z jedenástich pamiatok, ktoré sme pre vás vybrali. Aby boli fotky vždy iné a zaujímavé, vyzývame vás, aby ste si s pamiatkou urobili selfie (fotku na ktorej budete vy a pamiatka) alebo takzvanúknižnú selfie (fotku na ktorej bude kniha a pamiatka).

Fotku nám vyzdieľajte na sociálnych sieťach (Facebook, Instagram alebo Twitter) s dvoma hashtagmi: #kniznicazilina a #EHDs. Vaše najlepšie fotky prezdieľame aj na našich sociálnych stránkach. Každá fotka postupuje do lotérie v ktorej 2. októbra vyžrebujeme víťaza. Víťaz dostane vecnú cenu, zápisné do knižnice zadarmo a balíček reklamných predmetov. Navštívte teda jedno z nasledujúcich miest a urobte si selfie s kultúrnym dedi…