Preskočiť na hlavný obsah

Čitateľské predsavzatia

Nový rok je tradične časom rozhodnutí, predsavzatí, nových projektov... Týkajú sa vaše ročné ciele aj čítania? Tie naše určite áno!
Ponúkame vám ročný čitateľský plán. Stačí, aby ste prečítali jednu knihu za mesiac.

Január - Vaša obľúbená kniha z detstva
Ako dieťa som mala obľúbených kníh celé stohy. Najmilovanejší bol určite Malý princ, ale k tej sa vraciam celkom pravidelne. No kniha, ktorá ma láka už niekoľko rokov je Opice z našej police. Ten príbeh plyšových opičiek, v ktorom som si nikdy nebola istá, či rozprávajú ony alebo malí chlapci.

Február - Kniha od autora, ktorého nepoznáte
Vybrať takého nebude veľký problém. Stačí sa zatúlať do oddelenia beletrie a určite nájdem niekoho, o kom som nikdy nepočula. Pri poslednom takom túlaní som objavila knihu John na konci umře od Davida Wonga. A tak musím zistiť, či umrie naozaj, ako to bolo v Kronike vopred ohlásenej smrti, alebo je to len marketing.

Marec - Kniha, od autora, ktorý dostal Nobelovu cenu za literatúru
Naposledy som čítala Vojna nemá ženskú tvár a musím povedať, že Svetlana Alexijevič si Nobelovu cenu naozaj zaslúžila. Preto som sa potešila, keď som (viac menej náhodou) našla zbierku poviedok Láska dobrej ženy od Alice Munro. Už si na ňu brúsim zuby dlhší čas, tak snáď to tento rok vyjde.

Apríl - Kniha, ktorá bola sfilmovaná, ale ešte ste ju nečítali
Minulý rok som takto čítala Muža z vysokého zámku od Philipa K. Dicka. Alternatívna história alebo čo by bolo keby sily Osi vyhrali druhú svetovú vojnu. Mrazivá predstava. Tento rok bude možno tažšie vybrať. Ponúkajú sa ale zamilované romány od Sparksa alebo Bedári od Victora Huga.

Máj - Obľúbená kniha vašej (ob)ľúbenej osoby
Môžete byť prekvapení, čo vám odporučia vaši priatelia alebo príbuzní. Možno sa očami ich milovanej knihy dozviete niečo nové aj o nich. Na moju obľúbenú knihu sa ma nepýtajte, ak nemáte tak zo dve hodinky na odpoveď. V skratke, záleží na žánri... Ale ak by ste chceli romantiku a nevadí vám YA literatúra, tak skúste toto. (Pýtala som sa Gorana a on má jasno: Nekonečný príbeh)

Jún - Kniha vydaná v roku, kedy ste sa narodili
Do nášho katalógu stačí zadať číslo, na pravej strane v rezoch vybrať rok vydania a potom sa už len môžete diviť. Ja som takto našla Excentrikov v prízemí a asi ju budem musieť nájsť, lebo len ten názov je... dokonalý.

Júl - Trilógia (alebo viacdielna séria)
Na dovolenkové obdobie odporúčam dlhé pútavé knihy. Môžete si vybrať niečo kratšie z mládežníckych sérií alebo navštíviť regále s "dielovkami" na oddelení beletrie. Ja by som sa rada vrátila k trilógii Storočie od Kena Folleta. Sú to všetko knihy tak okolo 800 strán, do batožiny absolútne nevhodné, ale ak sa raz začítate, naozaj sa nedajú odložiť.

August - Kniha od slovenského autora
Na Slovensku máme tiež literárne ceny - Anasoft litera. Za seba by som odporúčala Zusku Stožickú a jej Mamuta farby malinového lekváru. Ale samozrejme môžete si vybrať ktoréhokoľvek nominanta či víťaza. Alebo akéhokoľvek iného slovenského autora.

September - Klasická literatúra alebo kniha z "povinného" čítania
Knihy, o ktorých sme všetci už toľkokrát počuli vždy vedia ponúknuť niečo nové. Či už si vyberiete niektorú zo sestier Brontëových alebo Salingera či Tajovského. Možno zistíte, že návrat do školských lavíc nie je až taký ťažký. 

Október - Literatúra faktu
Životopisy, cestopisy, či reportážna literatúra. A možno vás zláka aj naše odborné oddelenie a naučíte sa niečo nové - štrikovať, pestovať kvety alebo možno aj hrať na gitare. Dozviete sa niečo o dejinách alebo literatúre, precvičíte si matematiku, či gramatiku..

November - Kniha, ktorá vás desí
Nemusíte si vybrať iba hororovú knihu od Kinga, či Lovecrafta. Mňa napríklad desia aj dystopické alebo sociálne kritické romány ako 1984 alebo Enderova hra. Na klasický horor by som sa ani neodvážila, ale ktovie, čo bude do novembra.

December - Kniha, ktorá vyšla tento rok
Na konci roka máte na výber. Aké knihy nám asi tento rok prinesie?


Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …