Preskočiť na hlavný obsah

Čitateľské predsavzatia

Nový rok je tradične časom rozhodnutí, predsavzatí, nových projektov... Týkajú sa vaše ročné ciele aj čítania? Tie naše určite áno!
Ponúkame vám ročný čitateľský plán. Stačí, aby ste prečítali jednu knihu za mesiac.

Január - Vaša obľúbená kniha z detstva
Ako dieťa som mala obľúbených kníh celé stohy. Najmilovanejší bol určite Malý princ, ale k tej sa vraciam celkom pravidelne. No kniha, ktorá ma láka už niekoľko rokov je Opice z našej police. Ten príbeh plyšových opičiek, v ktorom som si nikdy nebola istá, či rozprávajú ony alebo malí chlapci.

Február - Kniha od autora, ktorého nepoznáte
Vybrať takého nebude veľký problém. Stačí sa zatúlať do oddelenia beletrie a určite nájdem niekoho, o kom som nikdy nepočula. Pri poslednom takom túlaní som objavila knihu John na konci umře od Davida Wonga. A tak musím zistiť, či umrie naozaj, ako to bolo v Kronike vopred ohlásenej smrti, alebo je to len marketing.

Marec - Kniha, od autora, ktorý dostal Nobelovu cenu za literatúru
Naposledy som čítala Vojna nemá ženskú tvár a musím povedať, že Svetlana Alexijevič si Nobelovu cenu naozaj zaslúžila. Preto som sa potešila, keď som (viac menej náhodou) našla zbierku poviedok Láska dobrej ženy od Alice Munro. Už si na ňu brúsim zuby dlhší čas, tak snáď to tento rok vyjde.

Apríl - Kniha, ktorá bola sfilmovaná, ale ešte ste ju nečítali
Minulý rok som takto čítala Muža z vysokého zámku od Philipa K. Dicka. Alternatívna história alebo čo by bolo keby sily Osi vyhrali druhú svetovú vojnu. Mrazivá predstava. Tento rok bude možno tažšie vybrať. Ponúkajú sa ale zamilované romány od Sparksa alebo Bedári od Victora Huga.

Máj - Obľúbená kniha vašej (ob)ľúbenej osoby
Môžete byť prekvapení, čo vám odporučia vaši priatelia alebo príbuzní. Možno sa očami ich milovanej knihy dozviete niečo nové aj o nich. Na moju obľúbenú knihu sa ma nepýtajte, ak nemáte tak zo dve hodinky na odpoveď. V skratke, záleží na žánri... Ale ak by ste chceli romantiku a nevadí vám YA literatúra, tak skúste toto. (Pýtala som sa Gorana a on má jasno: Nekonečný príbeh)

Jún - Kniha vydaná v roku, kedy ste sa narodili
Do nášho katalógu stačí zadať číslo, na pravej strane v rezoch vybrať rok vydania a potom sa už len môžete diviť. Ja som takto našla Excentrikov v prízemí a asi ju budem musieť nájsť, lebo len ten názov je... dokonalý.

Júl - Trilógia (alebo viacdielna séria)
Na dovolenkové obdobie odporúčam dlhé pútavé knihy. Môžete si vybrať niečo kratšie z mládežníckych sérií alebo navštíviť regále s "dielovkami" na oddelení beletrie. Ja by som sa rada vrátila k trilógii Storočie od Kena Folleta. Sú to všetko knihy tak okolo 800 strán, do batožiny absolútne nevhodné, ale ak sa raz začítate, naozaj sa nedajú odložiť.

August - Kniha od slovenského autora
Na Slovensku máme tiež literárne ceny - Anasoft litera. Za seba by som odporúčala Zusku Stožickú a jej Mamuta farby malinového lekváru. Ale samozrejme môžete si vybrať ktoréhokoľvek nominanta či víťaza. Alebo akéhokoľvek iného slovenského autora.

September - Klasická literatúra alebo kniha z "povinného" čítania
Knihy, o ktorých sme všetci už toľkokrát počuli vždy vedia ponúknuť niečo nové. Či už si vyberiete niektorú zo sestier Brontëových alebo Salingera či Tajovského. Možno zistíte, že návrat do školských lavíc nie je až taký ťažký. 

Október - Literatúra faktu
Životopisy, cestopisy, či reportážna literatúra. A možno vás zláka aj naše odborné oddelenie a naučíte sa niečo nové - štrikovať, pestovať kvety alebo možno aj hrať na gitare. Dozviete sa niečo o dejinách alebo literatúre, precvičíte si matematiku, či gramatiku..

November - Kniha, ktorá vás desí
Nemusíte si vybrať iba hororovú knihu od Kinga, či Lovecrafta. Mňa napríklad desia aj dystopické alebo sociálne kritické romány ako 1984 alebo Enderova hra. Na klasický horor by som sa ani neodvážila, ale ktovie, čo bude do novembra.

December - Kniha, ktorá vyšla tento rok
Na konci roka máte na výber. Aké knihy nám asi tento rok prinesie?


Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd