Preskočiť na hlavný obsah

Milióny v kapse – Michael Byrne

Moderný dobrodružný román

Hneď na úvod sa mi žiada povedať, že táto knižka je výborná, skvelá a úžasná! Ale pomlčím a budem čakať, kým sa do nej pustíte sami a uvidíte, že sa neodtrhnete, pokiaľ nebude kniha uložená naspäť v polici. 
Je teda táto kniha dokonalá? Kdeže! Ale je naozaj dobrá, je naozaj dobre napísaná a je z toho druhu kníh, ktoré vás bezpečne vtiahnu do deja, hoci dej samotný je poriadne nebezpečný ;) Až na pár prehnaných pasáží a pár nepravdepodobných náhod či nerealistických „scén“ nemám knihe čo vytknúť. Zdá sa vám, že som toho vytkol už aj tak dosť? Nie, stále ostáva veľa, veľa priestoru pre kvalitu. Zo všetkého najviac vytŕča pútavosť. Znova sme ostali pri starom dobrom rozprávačstve. Raz darmo, dielo môže mať rôzne prednosti, ale pútavosť je prednosťou najprednejšou. A prvou, ktorú si všimnete. I keby kniha obsahovala pekné myšlienky a brisknú pointu, pokiaľ nie je autor zdatný rozprávač, znudení ju vrátite naspäť do regála.
Po dlhšej dobe som čítal knihu napísanú tak pútavo, že som ju jednoducho nemohol odložiť. Otvoril som ju a čítal a čítal, až kým som ju celú neprečítal. Kdesi o druhej ráno. Ešteže som dospelý a nemusím si svietiť s baterkou pod perinou!

Vitajte v Londýne 21. storočia. Nie, príbeh nespadá pod žáner sci-fi. Sme tu a teraz. A očami skoro trinásť-ročného chlapca preskúmame rôzne zákutia veľkomesta. A čo je vlastne na tom vlastne zaujímavé, poviete si. Nejde však o žiadny cestopis, je to čistokrvný dobrodružný román, ibaže skrz-naskrz moderný. A čím je tak zvláštny?
Svojím príbehom, ale aj jeho spracovaním. Je tak autentické, že máte naozaj pocit, akoby ste ho prežívali.
O čom teda je? O mladučkom bezdomovcovi, ktorý zistí, že jeho žreb je víťazný. Je pred ním vidina milióna libier a šťastnej budúcnosti. Ale to všetko komplikujú gangstri, ktorí chcú lístok získať a čas, pretože už žrebu o pár dní končí platnosť. Aby toho nebolo málo, chlapec nie je plnoletý a tak si nemôže prevziať výhru. A nájsť niekoho dôveryhodného, kto sa za neho zaručí a je takmer nemožné...


Postrehmi hlavného hrdinu, chlapca Bullyho a jeho vernej spoločníčky, sučky s chlapčenským menom Jack, rýchlo a nekompromisne ubiehajúcim dejom, rôznymi náhlymi zvratmi... : týmto všetkým vám knižka nedá pokoj. Aspoň kým nebude dočítaná. Zdá sa vám, že je to príjemná "oddychovka"? Nie je! Ide o peniaze, o zdravie a o život! Bude si hrýzť pery, obhrýzať nechty aj na nohách, aj jógu sa kvôli tomu naučíte, tak budete Bullymu držať palce! Neprezradím ako to všetko dopadne, ale v knižke sú aj smutné epizódy. Nie je to prechádzka ružovou záhradou, ale naháňačka a skrývačka po veľkomeste, kedy vám budú v pätách rôzni zlodeji a zločinci. Tí všetci si na vás brúsia zuby. Teda prepáčte, na hlavného hrdinu, ale vy sa s ním tak stotožníte, že sa bude zdať, akoby išlo o krk práve vám!


Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve na mládežníckom oddelení (najvyššie poschodie). Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Tvoja selfie s kultúrnym dedičstvom

Na začiatok školského roku si knižnica pre svojich čitateľov pripravila fotografickú súťaž, ktorej cieľom je spoznávať kultúrne dedičstvo Žiliny a okolia. Aktivitu sme pripravili v rámci Dní európskehokultúrneho dedičstva 2017 na Slovensku  a bude prebiehať od 1. do 30. septembra.

Podstatou hry je navštíviť čo najviac z jedenástich pamiatok, ktoré sme pre vás vybrali. Aby boli fotky vždy iné a zaujímavé, vyzývame vás, aby ste si s pamiatkou urobili selfie (fotku na ktorej budete vy a pamiatka) alebo takzvanúknižnú selfie (fotku na ktorej bude kniha a pamiatka).

Fotku nám vyzdieľajte na sociálnych sieťach (Facebook, Instagram alebo Twitter) s dvoma hashtagmi: #kniznicazilina a #EHDs. Vaše najlepšie fotky prezdieľame aj na našich sociálnych stránkach. Každá fotka postupuje do lotérie v ktorej 2. októbra vyžrebujeme víťaza. Víťaz dostane vecnú cenu, zápisné do knižnice zadarmo a balíček reklamných predmetov. Navštívte teda jedno z nasledujúcich miest a urobte si selfie s kultúrnym dedi…