Preskočiť na hlavný obsah

Milióny v kapse – Michael Byrne

Moderný dobrodružný román

Hneď na úvod sa mi žiada povedať, že táto knižka je výborná, skvelá a úžasná! Ale pomlčím a budem čakať, kým sa do nej pustíte sami a uvidíte, že sa neodtrhnete, pokiaľ nebude kniha uložená naspäť v polici. 
Je teda táto kniha dokonalá? Kdeže! Ale je naozaj dobrá, je naozaj dobre napísaná a je z toho druhu kníh, ktoré vás bezpečne vtiahnu do deja, hoci dej samotný je poriadne nebezpečný ;) Až na pár prehnaných pasáží a pár nepravdepodobných náhod či nerealistických „scén“ nemám knihe čo vytknúť. Zdá sa vám, že som toho vytkol už aj tak dosť? Nie, stále ostáva veľa, veľa priestoru pre kvalitu. Zo všetkého najviac vytŕča pútavosť. Znova sme ostali pri starom dobrom rozprávačstve. Raz darmo, dielo môže mať rôzne prednosti, ale pútavosť je prednosťou najprednejšou. A prvou, ktorú si všimnete. I keby kniha obsahovala pekné myšlienky a brisknú pointu, pokiaľ nie je autor zdatný rozprávač, znudení ju vrátite naspäť do regála.
Po dlhšej dobe som čítal knihu napísanú tak pútavo, že som ju jednoducho nemohol odložiť. Otvoril som ju a čítal a čítal, až kým som ju celú neprečítal. Kdesi o druhej ráno. Ešteže som dospelý a nemusím si svietiť s baterkou pod perinou!

Vitajte v Londýne 21. storočia. Nie, príbeh nespadá pod žáner sci-fi. Sme tu a teraz. A očami skoro trinásť-ročného chlapca preskúmame rôzne zákutia veľkomesta. A čo je vlastne na tom vlastne zaujímavé, poviete si. Nejde však o žiadny cestopis, je to čistokrvný dobrodružný román, ibaže skrz-naskrz moderný. A čím je tak zvláštny?
Svojím príbehom, ale aj jeho spracovaním. Je tak autentické, že máte naozaj pocit, akoby ste ho prežívali.
O čom teda je? O mladučkom bezdomovcovi, ktorý zistí, že jeho žreb je víťazný. Je pred ním vidina milióna libier a šťastnej budúcnosti. Ale to všetko komplikujú gangstri, ktorí chcú lístok získať a čas, pretože už žrebu o pár dní končí platnosť. Aby toho nebolo málo, chlapec nie je plnoletý a tak si nemôže prevziať výhru. A nájsť niekoho dôveryhodného, kto sa za neho zaručí a je takmer nemožné...


Postrehmi hlavného hrdinu, chlapca Bullyho a jeho vernej spoločníčky, sučky s chlapčenským menom Jack, rýchlo a nekompromisne ubiehajúcim dejom, rôznymi náhlymi zvratmi... : týmto všetkým vám knižka nedá pokoj. Aspoň kým nebude dočítaná. Zdá sa vám, že je to príjemná "oddychovka"? Nie je! Ide o peniaze, o zdravie a o život! Bude si hrýzť pery, obhrýzať nechty aj na nohách, aj jógu sa kvôli tomu naučíte, tak budete Bullymu držať palce! Neprezradím ako to všetko dopadne, ale v knižke sú aj smutné epizódy. Nie je to prechádzka ružovou záhradou, ale naháňačka a skrývačka po veľkomeste, kedy vám budú v pätách rôzni zlodeji a zločinci. Tí všetci si na vás brúsia zuby. Teda prepáčte, na hlavného hrdinu, ale vy sa s ním tak stotožníte, že sa bude zdať, akoby išlo o krk práve vám!


Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve na mládežníckom oddelení (najvyššie poschodie). Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …