Preskočiť na hlavný obsah

Milióny v kapse – Michael Byrne

Moderný dobrodružný román

Hneď na úvod sa mi žiada povedať, že táto knižka je výborná, skvelá a úžasná! Ale pomlčím a budem čakať, kým sa do nej pustíte sami a uvidíte, že sa neodtrhnete, pokiaľ nebude kniha uložená naspäť v polici. 
Je teda táto kniha dokonalá? Kdeže! Ale je naozaj dobrá, je naozaj dobre napísaná a je z toho druhu kníh, ktoré vás bezpečne vtiahnu do deja, hoci dej samotný je poriadne nebezpečný ;) Až na pár prehnaných pasáží a pár nepravdepodobných náhod či nerealistických „scén“ nemám knihe čo vytknúť. Zdá sa vám, že som toho vytkol už aj tak dosť? Nie, stále ostáva veľa, veľa priestoru pre kvalitu. Zo všetkého najviac vytŕča pútavosť. Znova sme ostali pri starom dobrom rozprávačstve. Raz darmo, dielo môže mať rôzne prednosti, ale pútavosť je prednosťou najprednejšou. A prvou, ktorú si všimnete. I keby kniha obsahovala pekné myšlienky a brisknú pointu, pokiaľ nie je autor zdatný rozprávač, znudení ju vrátite naspäť do regála.
Po dlhšej dobe som čítal knihu napísanú tak pútavo, že som ju jednoducho nemohol odložiť. Otvoril som ju a čítal a čítal, až kým som ju celú neprečítal. Kdesi o druhej ráno. Ešteže som dospelý a nemusím si svietiť s baterkou pod perinou!

Vitajte v Londýne 21. storočia. Nie, príbeh nespadá pod žáner sci-fi. Sme tu a teraz. A očami skoro trinásť-ročného chlapca preskúmame rôzne zákutia veľkomesta. A čo je vlastne na tom vlastne zaujímavé, poviete si. Nejde však o žiadny cestopis, je to čistokrvný dobrodružný román, ibaže skrz-naskrz moderný. A čím je tak zvláštny?
Svojím príbehom, ale aj jeho spracovaním. Je tak autentické, že máte naozaj pocit, akoby ste ho prežívali.
O čom teda je? O mladučkom bezdomovcovi, ktorý zistí, že jeho žreb je víťazný. Je pred ním vidina milióna libier a šťastnej budúcnosti. Ale to všetko komplikujú gangstri, ktorí chcú lístok získať a čas, pretože už žrebu o pár dní končí platnosť. Aby toho nebolo málo, chlapec nie je plnoletý a tak si nemôže prevziať výhru. A nájsť niekoho dôveryhodného, kto sa za neho zaručí a je takmer nemožné...


Postrehmi hlavného hrdinu, chlapca Bullyho a jeho vernej spoločníčky, sučky s chlapčenským menom Jack, rýchlo a nekompromisne ubiehajúcim dejom, rôznymi náhlymi zvratmi... : týmto všetkým vám knižka nedá pokoj. Aspoň kým nebude dočítaná. Zdá sa vám, že je to príjemná "oddychovka"? Nie je! Ide o peniaze, o zdravie a o život! Bude si hrýzť pery, obhrýzať nechty aj na nohách, aj jógu sa kvôli tomu naučíte, tak budete Bullymu držať palce! Neprezradím ako to všetko dopadne, ale v knižke sú aj smutné epizódy. Nie je to prechádzka ružovou záhradou, ale naháňačka a skrývačka po veľkomeste, kedy vám budú v pätách rôzni zlodeji a zločinci. Tí všetci si na vás brúsia zuby. Teda prepáčte, na hlavného hrdinu, ale vy sa s ním tak stotožníte, že sa bude zdať, akoby išlo o krk práve vám!


Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve na mládežníckom oddelení (najvyššie poschodie). Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov