Preskočiť na hlavný obsah

Turistickí sprievodcovia po Slovensku


Minule sme sa pozreli na edície turistických sprievodcov po celom svete, dnes nahliadneme do tých, ktorí nás sprevádzajú domovom.

Najnovšiu edíciu sprievodcov v našich poličkách s podtitulom po Slovensku môžete nájsť nielen pod MDT 908 turistickí sprievodcovia, ale aj pod 796.9 cyklistika (šport). Edícia je zameraná na pešie prechody, cyklistické trasy a okruhy, vyhliadkové veže či náučné chodníky. Na prvých stranách tieto knihy vždy ponúkajú obsah so zoznamom miest, ktoré sú v nich popísané. Pod obsahom môžeme nájsť malú mapku s vyznačenými miestami, ktoré sú očíslované podľa následnosti v knihe. Obsah týchto turistických sprievodcov je prehľadne členený do krátkych kapitol plných nielen informácií, ale aj fotografií a máp s konkrétnou navrhovanou trasou. Títo sprievodcovia Vám ukážu krásu Slovenska s rôznych uhlov a možno objavíte aj miesta, o ktorých ste ani netušili.

S batohom po Slovensku je starší súrodenec edície po Slovensku. Títo sprievodcovia sú určení
predovšetkým na pešiu turistiku. Úvodné informácie majú všeobecný charakter so zameraním na vybrané územie a jeho prírodné pomery. Následne sú v knihe vyznačené konkrétne trasy na mapách so všeobecnými informáciami ako: východiskový a cieľový bod, časový rozvrh, prevýšenie či náročnosť trasy. Trasy sú aj bližšie popísané, s vybranými najzaujímavejšími miestami, ktoré uvidíte po ceste.


Edícia Turistický sprievodca ČSFR, je síce staršieho dáta, no napriek tomu môže slúžiť ako zdroj
zaujímavých informácií. Nevýhodou tejto edície je absencia obrázkov, čo v niektorých prípadoch môže znamenať problém s orientáciou. Aj táto edícia sa obsahovo člení na všeobecnú a turistickú časť. Všeobecná časť popisuje oblasť z prírodnej, historickej, hospodárskej a kultúrnej stránky. Turistická časť je členená na: pešiu turistiku, mototuristiku (obsahuje aj časť cykloturistika), vodné a horolezecké možnosti turistiky a taktiež turistiku zameranú na zimné obdobie a možnosti lyžovania. Trasy sú popísané pomocou záchytný bodov, vzdialeností a orientačného času.

Jedna z najstarších edícií venovaných sprievodcom po Slovensku má názov Stručný
sprievodca. Táto edícia má znovu klasické členenie na všeobecnú časť o polohe a prírode vybraného miesta, informačnú časť so zoznamom parkovísk, ubytovacích a stravovacích zariadení. Posledná časť je sprievodcovská a tá je opäť rozdelená na mototuristiku, letnú a zimnú turistiku. Samotné trasy sú znovu bez fotografií, a teda sú popísané len textom odkiaľ, kade a kam.
Dúfam, že nech už zvolíte ktoréhokoľvek sprievodcu po Slovensku, dovedie Vás na naozaj krásne miesta, kde si užijete príjemné prostredie našej malej, no krásnej krajiny.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 0,50€ / kniha je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostupnej knihy povinnosť vyzdvihnúť si knihu do 3 dní od

Knižnica z domu

V týchto dňoch sa často môžete ocitnúť bez prístupu do knižnice. Priznám sa vám, že ani mne by sa už po celom dni práce nechcelo potme merať cestu k nám. Radi by sme vám teda pripomenuli, ktoré služby knižnice môžete využiť z domu. Registrácia Na využitie našich služieb musíte mať platné členstvo. V katalógu máte možnosť predregistrácie, no ak chcete byť naozaj plnohodnotným členom so všetkými výhodami, ktoré vám členstvo ponúka, je potrebné uhradiť zápisné podľa platného cenníka na účet knižnice v Štátnej pokladnici: 7000481379/8180 resp. IBAN SK20 8180 0000 0070 0048 1379 . Po spracovaní platby môžete využívať všetky naše služby, či už naživo, tak aj online. Do časti Účel platby (správa príjemcovi) uveďte Vaše meno a účel poplatku (registrácia, rešerš…). Výpožička knihy Namiesto blúdenia medzi našimi regálmi môžete využiť náš online katalóg . Vyskúšajte vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma alebo využite filtrovanie výsledkov pomocou "rezov" na pravej strane katalógu. Nájd

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov