Preskočiť na hlavný obsah

Turistickí sprievodcovia po Slovensku


Minule sme sa pozreli na edície turistických sprievodcov po celom svete, dnes nahliadneme do tých, ktorí nás sprevádzajú domovom.

Najnovšiu edíciu sprievodcov v našich poličkách s podtitulom po Slovensku môžete nájsť nielen pod MDT 908 turistickí sprievodcovia, ale aj pod 796.9 cyklistika (šport). Edícia je zameraná na pešie prechody, cyklistické trasy a okruhy, vyhliadkové veže či náučné chodníky. Na prvých stranách tieto knihy vždy ponúkajú obsah so zoznamom miest, ktoré sú v nich popísané. Pod obsahom môžeme nájsť malú mapku s vyznačenými miestami, ktoré sú očíslované podľa následnosti v knihe. Obsah týchto turistických sprievodcov je prehľadne členený do krátkych kapitol plných nielen informácií, ale aj fotografií a máp s konkrétnou navrhovanou trasou. Títo sprievodcovia Vám ukážu krásu Slovenska s rôznych uhlov a možno objavíte aj miesta, o ktorých ste ani netušili.

S batohom po Slovensku je starší súrodenec edície po Slovensku. Títo sprievodcovia sú určení
predovšetkým na pešiu turistiku. Úvodné informácie majú všeobecný charakter so zameraním na vybrané územie a jeho prírodné pomery. Následne sú v knihe vyznačené konkrétne trasy na mapách so všeobecnými informáciami ako: východiskový a cieľový bod, časový rozvrh, prevýšenie či náročnosť trasy. Trasy sú aj bližšie popísané, s vybranými najzaujímavejšími miestami, ktoré uvidíte po ceste.


Edícia Turistický sprievodca ČSFR, je síce staršieho dáta, no napriek tomu môže slúžiť ako zdroj
zaujímavých informácií. Nevýhodou tejto edície je absencia obrázkov, čo v niektorých prípadoch môže znamenať problém s orientáciou. Aj táto edícia sa obsahovo člení na všeobecnú a turistickú časť. Všeobecná časť popisuje oblasť z prírodnej, historickej, hospodárskej a kultúrnej stránky. Turistická časť je členená na: pešiu turistiku, mototuristiku (obsahuje aj časť cykloturistika), vodné a horolezecké možnosti turistiky a taktiež turistiku zameranú na zimné obdobie a možnosti lyžovania. Trasy sú popísané pomocou záchytný bodov, vzdialeností a orientačného času.

Jedna z najstarších edícií venovaných sprievodcom po Slovensku má názov Stručný
sprievodca. Táto edícia má znovu klasické členenie na všeobecnú časť o polohe a prírode vybraného miesta, informačnú časť so zoznamom parkovísk, ubytovacích a stravovacích zariadení. Posledná časť je sprievodcovská a tá je opäť rozdelená na mototuristiku, letnú a zimnú turistiku. Samotné trasy sú znovu bez fotografií, a teda sú popísané len textom odkiaľ, kade a kam.
Dúfam, že nech už zvolíte ktoréhokoľvek sprievodcu po Slovensku, dovedie Vás na naozaj krásne miesta, kde si užijete príjemné prostredie našej malej, no krásnej krajiny.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …