Preskočiť na hlavný obsah

Turistickí sprievodcovia po Slovensku


Minule sme sa pozreli na edície turistických sprievodcov po celom svete, dnes nahliadneme do tých, ktorí nás sprevádzajú domovom.

Najnovšiu edíciu sprievodcov v našich poličkách s podtitulom po Slovensku môžete nájsť nielen pod MDT 908 turistickí sprievodcovia, ale aj pod 796.9 cyklistika (šport). Edícia je zameraná na pešie prechody, cyklistické trasy a okruhy, vyhliadkové veže či náučné chodníky. Na prvých stranách tieto knihy vždy ponúkajú obsah so zoznamom miest, ktoré sú v nich popísané. Pod obsahom môžeme nájsť malú mapku s vyznačenými miestami, ktoré sú očíslované podľa následnosti v knihe. Obsah týchto turistických sprievodcov je prehľadne členený do krátkych kapitol plných nielen informácií, ale aj fotografií a máp s konkrétnou navrhovanou trasou. Títo sprievodcovia Vám ukážu krásu Slovenska s rôznych uhlov a možno objavíte aj miesta, o ktorých ste ani netušili.

S batohom po Slovensku je starší súrodenec edície po Slovensku. Títo sprievodcovia sú určení
predovšetkým na pešiu turistiku. Úvodné informácie majú všeobecný charakter so zameraním na vybrané územie a jeho prírodné pomery. Následne sú v knihe vyznačené konkrétne trasy na mapách so všeobecnými informáciami ako: východiskový a cieľový bod, časový rozvrh, prevýšenie či náročnosť trasy. Trasy sú aj bližšie popísané, s vybranými najzaujímavejšími miestami, ktoré uvidíte po ceste.


Edícia Turistický sprievodca ČSFR, je síce staršieho dáta, no napriek tomu môže slúžiť ako zdroj
zaujímavých informácií. Nevýhodou tejto edície je absencia obrázkov, čo v niektorých prípadoch môže znamenať problém s orientáciou. Aj táto edícia sa obsahovo člení na všeobecnú a turistickú časť. Všeobecná časť popisuje oblasť z prírodnej, historickej, hospodárskej a kultúrnej stránky. Turistická časť je členená na: pešiu turistiku, mototuristiku (obsahuje aj časť cykloturistika), vodné a horolezecké možnosti turistiky a taktiež turistiku zameranú na zimné obdobie a možnosti lyžovania. Trasy sú popísané pomocou záchytný bodov, vzdialeností a orientačného času.

Jedna z najstarších edícií venovaných sprievodcom po Slovensku má názov Stručný
sprievodca. Táto edícia má znovu klasické členenie na všeobecnú časť o polohe a prírode vybraného miesta, informačnú časť so zoznamom parkovísk, ubytovacích a stravovacích zariadení. Posledná časť je sprievodcovská a tá je opäť rozdelená na mototuristiku, letnú a zimnú turistiku. Samotné trasy sú znovu bez fotografií, a teda sú popísané len textom odkiaľ, kade a kam.
Dúfam, že nech už zvolíte ktoréhokoľvek sprievodcu po Slovensku, dovedie Vás na naozaj krásne miesta, kde si užijete príjemné prostredie našej malej, no krásnej krajiny.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bosorka, ktorá bola dobrá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel piaty: Bosorka, ktorá bola dobrá
Hneď na úvod vám položím otázku. Priťahujú vás čary a kúzla? Máte radi nadprirodzené bytosti z našich rozprávok a povestí? Ak ste odpovedali kladne, nasledujúca knižka je pre vás ako stvorená. Vlastne nie „ako“. Ona bola pre vás napísaná! Pre každého, kto má rád pekný príbeh s jemným humorom, milou a trochu tajomnou atmosférou a predovšetkým výrazným etickým posolstvom. Tak veru! Preto aj vy, ktorých čarodejná téma odrádza, nemajte predsudky, pristupujte ku knihe s otvorenou mysľou a srdcom. Na Malej bosorke niet ani kúsoček, ani zrniečko, ani smietka niečoho zlého či temného. Presne naopak, je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších detských knižiek vôbec.
Takže, keď už vieme o akej knižke je reč, je nám aj jasné, kto bude hlavným hrdinom. Presnejšie hrdinkou. Ale prečo malá čarodejnica? Je azda zakrpatená? Trpí nejakou poruchou rastu? To nie, ale má sotva 127, slovom stodvadsaťsede…

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Čitateľské predsavzatia

Nový rok je tradične časom rozhodnutí, predsavzatí, nových projektov... Týkajú sa vaše ročné ciele aj čítania? Tie naše určite áno!
Ponúkame vám ročný čitateľský plán. Stačí, aby ste prečítali jednu knihu za mesiac.

Január - Vaša obľúbená kniha z detstva
Ako dieťa som mala obľúbených kníh celé stohy. Najmilovanejší bol určite Malý princ, ale k tej sa vraciam celkom pravidelne. No kniha, ktorá ma láka už niekoľko rokov je Opice z našej police. Ten príbeh plyšových opičiek, v ktorom som si nikdy nebola istá, či rozprávajú ony alebo malí chlapci.

Február - Kniha od autora, ktorého nepoznáte
Vybrať takého nebude veľký problém. Stačí sa zatúlať do oddelenia beletrie a určite nájdem niekoho, o kom som nikdy nepočula. Pri poslednom takom túlaní som objavila knihu John na konci umřeod Davida Wonga. A tak musím zistiť, či umrie naozaj, ako to bolo v Kronike vopred ohlásenej smrti, alebo je to len marketing.

Marec - Kniha, od autora, ktorý dostal Nobelovu cenu za literatúru
Naposledy som čítala V…