Preskočiť na hlavný obsah

Boh múch – Golding, William

Ktorý chlapec by nesníval o tom, že sa ocitne spolu so svojimi rovesníkmi na tropickom ostrove bez dohľadu dospelých? Presne to sa prihodilo skupinke anglických školákov po havárii lietadla nad Tichým oceánom v románe Boh múch od držiteľa Nobelovej ceny Williama Goldinga (1911 – 1993). 
Na ostrove je ako v raji: slnko svieti, voda láka… rozum však protagonistom velí predovšetkým prežiť plus vrátiť sa domov. Ich počiatočnú bezstarostnosť vystrieda nutnosť zabezpečiť si potravu, postaviť prístrešie a pripomenúť sa okolitému svetu. Ohľadom priorít a spôsobov ich dosahovania však medzi chlapcami nevládne konsenzus. V prostredí súperiacich vôlí sú malí hrdinovia (a spolu s nimi aj čitatelia) konfrontovaní s otázkou, ktorú vôbec nie je ľahké vyriešiť: Na akých princípoch vybudovať aspoň dočasne fungujúcu spoločnosť, ktorá im zaručí prežitie v lone prekrásnej a zároveň krutej prírody? Civilizácia a pudovosť zápasia v každom jednotlivcovi, boj o moc v skupine vrcholí a navyše sa na ich malom kúsku zeme uprostred más slanej vody začnú diať veci čudné, až desivé.
Mnohovrstevný Boh múch sa dá čítať ako vzrušujúci dobrodružný príbeh, skvelá psychologická štúdia rôznorodých charakterov, nekompromisné vyjadrenie autorovho presvedčenia o povahe ľudskej prirodzenosti, sociálno-filozofické zamyslenie sa nad spoločenským usporiadaním i ako číra umelecky nádherná próza. Ale najlepšie ako toto všetko zároveň. 
Tento román síce nadhadzuje otázky na príklade detských postáv, ale nie je určený pre deti. Im knižnica rada požičia Dva roky prázdnin alebo Ostrov pokladov. Goldingovo naturalistické a myšlienkovo veľmi podnetné dielo však možno presvedčí dospelých, že meškanie trajektu či výpadok internetu patria medzi tie najmenšie problémy, ktoré môžu človeka postihnúť v rajsky pôsobiacej ostrovnej destinácii.

Tibor bol našim dlhoročným kolegom a knižnicu doteraz navštevuje pravidelne. Zablúdi najmä do oddelenia filozofie a histórie, kde ho lákajú hlavne Kelti a Vikingovia.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…