Preskočiť na hlavný obsah

Vyvolenie - Dekker, Rachelle

Ani som sa nenazdala a znovu som padla do osídel príbehu na pokračovanie. Tentoraz sa mi do ruky dostala ďalšia dystopická kniha, ktorá je jemne "šmrncnutá" sci-fi s názvom Vyvolenie. Asi aj preto som jej neodolala a pustila sa do jej čítania. Zaujala ma nielen motívom na obálke, ale predovšetkým jedinou vetou z obálky: “Ak si ma nikto nevyvolí, vlastnou vinou ma postihne krutý osud.”

Kniha sa odohráva v budúcnosti, konkrétne ide o rok 2257. Ľudská populácia bola značne zmenšená, zapríčinila to vakcína na predlžovanie života, ktorej účinky časom vyhladili všetkých ľudí, ktorým pôvodne pomohla. Zvyšní ľudia, ktorí prežili sa riadia svätou knihou Veritas a sú zaradení do istých tried. Ženy nemajú právo takmer na nič, resp. sú vychovávané len s jediným cieľom, aby si ich pri obrade vyvolenia vybral muž za ženu. Musia sa snažiť zaujať aspoň niekoho, ak si ich totiž nikto nevyvolí stanú sa "robotnicami". Každej bude pridelená práca, ktorú bude bezpodmienčne vykonávať do svojej smrti. Naopak muži, ktorí majú právo sa sami rozhodovať, sa môžu dobrovoľne stať miestostrážcami a udržiavať poriadok. Tým sa však automaticky vzdávajú svojho nároku na výber manželky a vytvorenie vlastnej rodiny. Všetci občania musia dodržiavať pravidlá, “ochrannú ruku” nad poriadkom drží vláda. Jej členovia však nie sú volení, pozície si odovzdávajú z otcov na synov.

Carrington je mladá žena, ktorá sa zúčastňuje obradu vyvolenia. Prejavilo o ňu záujem pár mužov, a preto si je takmer istá, že si ju niekto vyberie. Čaká ju však sklamanie, napriek snahe jej matky a jej samotnej sa Carrington nestala vyvolenou. Všetky nevyvolené ženy odvedú do bočnej miestnosti, kde dostanú šancu na poslednú rozlúčku s rodinou a následne ich vlak odvezie do ich nového domova.
Tu sa príbeh začína komplikovať. Carrington sa stáva robotnicou a pridelia jej prácu. Na pozadí jej príbehu sa však odohrávajú zvláštne vraždy robotníc, ktoré sa vláda snaží skryť pred ľuďmi. Osud Carrington sa preplieta s ďalšou robotnicou Larkin i s miestostrážcom Remkom. Dôležitú úlohu však zohrá aj tajomný muž menom Aaron či člen vlády, ktorý dostane možnosť vyvoliť si ďalšiu nevestu po smrti jeho prvej ženy.

O deji nebudem viac rozprávať, stratili by ste zážitok z čítania. Knihu považujem za trochu desivú kvôli predstave, že hodnotu človeka určuje výlučne jeho postavenie, a že ľudský prístup i empatiu vystriedajú iba príkazy a zákazy. A hlavne predstava sveta, kde by skutočná láska bola zakázaná je pre mňa doslova hororom. Sama som zvedavá ako bude príbeh Carrington a sveta okolo nej pokračovať, preto sa čím skôr vrhnem na pokračovanie s názvom Povolanie.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…