Preskočiť na hlavný obsah

Spomienky neprikryje ticho


Veľká vlastenecká vojna je v plnom prúde, mužov je nedostatok, a tak i k obsluhe protileteckých kanónov a guľometov prijímajú ženy, ktoré na front prichádzajú ako dobrovoľníčky. Do zázemia však prenikne nepriateľ, ktorý má za cieľ vyhodiť do vzduchu strategicky dôležité koľaje. Proti dokonale vycvičenej početnej jednotke paragánov sa postaví päť žien a ich veliaci dôstojník. 
Päť žien, v niektorých prípadoch ešte dievčat, každá s vlastnými snami, každá s vlastnými bolesťami a radosťami, každá s iným dôvodom, ktorý ich vohnal do vojny. Ako sa však môže pätica žien – dievčat postaviť proti takému protivníkovi a nezlyhať? Každá z nich má totiž odhodlanie položiť aj vlastný život, a každá z nich si dobre uvedomuje, že v stávke nie je len ich individuálny život...
Známy rovnomenný film patrí medzi moje vôbec najobľúbenejšie. Skoro trojhodinový nezabudnuteľný výlet k protileteckej jednotke zloženej zo samých žien, a jedinému mužovi - veliteľovi, ktorý ich dostane na starosť, patrí k najsilnejším filmovým zážitkom, aké ma kedy postretli. Nemal som však pokoj, kým som si neprečítal predlohu, ktorej sa tak zdatne chopili sovietski filmári. 
Útla knižka obsahuje novelu, ktorá je vlastne od slova do slova, a od scény ku scéne dokonale sfilmovaná. Keď som to zistil, nijako ma to neodradilo, stále som si chcel porovnať rozprávacie postupy, ktoré vyplývajú z tak rozdielnych médií ako je film a kniha. A musím konštatovať, že kniha je rovnako dobrá. Či skôr, mal by som napísať, že film je rovnako skvelý? Na malom priestore sa toho stihne odohrať veľmi veľa a autorov bežný jazyk, nijak vycifrovaný, nijak vyumelkovaný, a hovorový štýl, ktorého sa verne drží, sa paradoxne ukáže byť tým najvhodnejším spôsobom, akým sa dajú podať veľké a hrdinské príbehy. 
Ak sa bojíte velikášskych a patetických fráz, kde sú všemožne vyskloňované slová ako komunizmus, Stalin či súdruh a súdružka, môžem vás ubezpečiť, že s ničím takým sa nestretnete. Ak zas máte strach, že budete mať čo dočinenia s ruskými supermanmi, pardon, superženami, tak aj v tomto sa mýlite. Nečíha na nás žiadne sovietske vydanie Ramba s červenou podprsenkou. Naopak, akcia je podaná skutočne realisticky, vidno, že spisovateľ mal bojové skúsenosti. V skutočnosti naozaj bojoval v Druhej svetovej vojne, narukoval už ako sedemnásťročný a istú dobu velil ženskej jednotke. S režisérom Stanislavom Rostockým, s ktorým ho spájalo priateľstvo, napísal scenár a dali tak vzniknúť filmu, v pozadí ktorého bola spoločná idea: vzdať hold ženským vojačkám. U režiséra to malo ešte aj iné, taktiež osobné rozmery, takto chcel splatiť dlh zo svojej mladosti, kedy sa zúčastnil bojov proti Nemcom. Vtedy mu život zachránila vojačka, ktorá ho raneného niekoľko kilometrov niesla a ťahala do bezpečia.
Ako kniha, tak i film sú nádherným, žiarivým príkladom hrdinstva sovietskeho človeka. Nevdojak som si spomenul na nápis na jednom z pamätníkov za mestom: Roky pominú za rokmi, po prachu nebude ani stopy, ale sláva o ruskom vojakovi bude pamiatkou svetu navždy.


Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve v okolí kníh pre mládež na prízemí. Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…