Preskočiť na hlavný obsah

Podivný prípad doktora Jekylla a pána Hyda


O slovo sa hlási sychravá jeseň. Zozimilo sa, slnko sa len ťažko prediera cez šedý príkrov oblakov. Na mesto sadá hmla len sem-tam rozriedená studeným dažďom.
A v takomto nečase veľmi dobre padne niečo strašidelné! Noc prichádza v tomto ročnom období skôr a dlhšie jej trvá kým odíde. Pekne doma, v teple a útulnom prostredí, keď v celom byte svieti len vaša nočná lampička, začítajme sa do literárnej klasiky, ktorú každý pozná, ale zďaleka nie každý čítal.

Preslávená novela presláveného spisovateľa je už neoddeliteľnou súčasťou kultúry a popkultúry. Názov diela už dávno zľudovel a bezpečne symbolizuje dvojtvárnosť človeka a ambivalenciu ľudskej podstaty. Pán Hyde je synonymom temnejšej ľudskej stránky, a tiež varuje pred možnosťou jej definitívneho víťazstva. Slovami Nietzscheho: "Keď hľadíš do priepasti, aj priepasť hľadí do teba." Ja dodám, že keď pridlho pozeráš do tmy, pohltí ťa, zabudneš ako vyzerá svetlo a prestaneš ho hľadať...
A tak sa bezúhonný, vážený, ctený, obľúbený doktor a altruista Henry Jekyll mení v noci na odpudivého, skrz-naskrz zlého, až démonického Edwarda Hyda. Vedie dvojitý život, ktorý kulminuje odpornou a bezcitnou vraždou.

Za príčinou enormného úspechu tohto diela stojí prelomovo spracovaná téma dvojakosti ľudskej povahy, večný svár medzi protipólnymi zložkami - dobrom a zlom, ktoré v rôznom pomere obsahuje charakter každého z nás. Je tu však aj varovanie, že ak sa človek pokúsi, namiesto získania harmónie a zmierenia konfliktu, o ich vzájomné oddelenie, môže dôjsť k drvivému víťazstvu jednej z nich, a nemusí to byť vždy tá pozitívna, ktoré bude dominovať. Ak je ľudská povaha prirodzene dobrá, ako veria niektorí filozofi a teológovia, z každodenných skúseností môžeme vypozorovať, že má tendenciu skĺznuť pod vplyvom okolia a vlastnej slabosti k zlému. Či už je príčina čisto biologická, metafyzická, alebo naopak vyložene spirituálna, pôsobenie negatívnych síl, atavisticky prítomných v ľudskej mysli, je neradno podceňovať. Ale azda ani tento vážnejší, "spodný" tón, ktorý hovorí o konflikte božského a démonického, ľudského a neľudského (viď. nápadný vlkolačí motív premeny a zápasu človečieho a zvieracieho), by nezabezpečil novele takú popularitu, keby nebola šikovne napísaná a precízne prepracovaná. 

Autor, ktorý si spravil meno výbornými dobrodružnými románmi (za všetky spomeňme aspoň Ostrov pokladov) zabŕdol aj do ríše strašidelnej literatúry. A to nejedenkrát. Tento mysteriózny príbeh je spomedzi nich najznámejším. Vo svojej dobe to bola modernizácia gotického románu, dnes sa zas nedá v diele nevidieť vplyvného predchodcu súčasných thrillerov. A teda jednoznačne aj praotca nemenej slávneho Blochovho Psycha. Paralela s duševnou poruchou zvanou disociatívna porucha identity, známa aj pod názvom syndróm rozdvojenej osobnosti, je očividná. Napriek tomu je zrejmé, že spisovateľov zámer nebol takýto priamočiary, ale oveľa komplexnejší. A hlbší, či ak chcete používať psychologický slovník, hlbinnejší. Na jednej strane ponúka vedecké (možno skôr pavedecké) vysvetlenie, kedy má premenu naporúdzi chémia (alebo snáď alchýmia?) na strane druhej, a k tomu sa prikláňa smerovanie textu, je tu naznačená transcendentná problematika duality ľudskej duše... večného zápasu dobra a zla v nás. A tu je prítomný veľmi silný morálny apel, hrozba a varovanie v jednom, pretože (slovami doktora Jekylla): "se mnou to dopadlo stejně, jako to dopadá s většinou mých bližních: zvolil jsem si svou lepší stránku, ale neměl jsem dostatek sil, abych se jí přidržel."

Teda pozor s čím si zahrávate!Iba ak s touto knihou, prinesie vám príjemné zimomriavky, a to sa oplatí!

Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve v okolí kníh pre mládež na prízemí. Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…