Preskočiť na hlavný obsah

Minútové romány - Oľga Feldeková


Na túto knihu som opäť narazila len náhodou, keď som si u nás v knižnici prezerala novinky, ktoré pribudli do nášho fondu. Upútal ma predovšetkým názov Minútové romány. Keďže už prišlo obdobie pekného počasia a čoraz častejšie sa vyberám(e) na rôzne výlety, mám trošku menej príležitostí dostať sa k čítaniu. Preto sa mi koncept krátkych dvojstranových románov zdal ako fantastický nápad resp. možnosť ako niečo prečítať aj pri nedostatku času. A tak som si ju vzala so sebou domov, bez toho, aby som si bližšie pozerala popis knihy.
Už pri prvom riadnom otvorení som zistila, že to nebude úplne to, čo som si predstavovala: že by každý z minútových románov bol zameraný na iné fiktívne postavy a deje. Z môjho úvodného omylu ma vytrhol už samotný “predslov” knihy venovaný krásnemu slovenskému pojmu - Orava.
Pri čítaní som zistila, že minútové romány sú krátke, skutočné príbehy zo života samotnej autorky, Oľgy Feldekovej. Väčšina z nich nesie v sebe akési posolstvo, či ponaučenie, iné sú humornými pripomienkami každodenných situácií nejedného z nás. Ďalšie sú spomienky autorky na detstvo z prostredia krásnej Oravy, či poodhalenie jej rodinného života so známym slovenským autorom Ľubomírom Feldekom. Samotné príbehy vám ukážu, že každodenný život všetkým prináša rôzne aj komplikované situácie, z ktorých sa dá dostať pomocou humoru, šťastia, náhody a predovšetkým zdravého rozumu.
Táto kniha má obrovskú výhodu v tom, že ju môžete čítať náhodným otvorením na ktorejkoľvek strane. Ak nemáte čas jednoducho si prečítate iba jedinú dvojstránku, ktorá obsahuje ucelený príbeh a knihu zas odložíte. V ďalšej voľnej minútke ju môžete znova otvoriť a vnoriť sa do ďalšieho minútového románu.
Týchto 89 minirománov sa dá prečítať naozaj veľmi rýchlo, sú veľmi príjemné na pohodové čítanie v akomkoľvek prostredí. Napriek tomu, že sú rozsahom krátke, ponúkajú pocit obsažného románu. Vrelo knihu odporúčam na spestrenie hoci aj krátkej cesty trolejbusom do práce, či v čakárni u lekára. Oceníte ju aj doma na balkóne pri šálke horúcej kávy alebo na akomkoľvek mieste kam sa vyberiete na výlet a nezabudnete si so sebou vziať (nielen) túto knihu.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…