Preskočiť na hlavný obsah

Lode mŕtvych – Miloš Jesenský, Robert K. Leśniakiewicz

Aj vás tak fascinujú záhady ako mňa? A chceli by ste sa na jednu z najslávnejších záhad pozrieť bližšie? Samozrejme, z bezpečnej vzdialenosti vašich obývačiek. Táto recenzia je o knihe, ktorá sa snaží vyvrátiť alebo naopak potvrdiť historky o tajuplnom Bermudskom trojuholníku!

Mŕtvi nekladú otázky.
A nevedomosť umŕtvuje.
Pýtajte sa! Neustále. Samých seba rovnako ako druhých. Pretože ten, kto sa uspokojí s banálnymi konštatovaniami, namiesto skutočných odpovedí, zabíja v sebe tú najživšiu časť. Tou je detský úžas a večné okúzlenie svetom. Chceme vedieť ako, prečo a na prvom mieste – či vôbec! Je ľahšie mlčať, ale nezáujem je malá smrť. Ak v sebe necháme zomrieť to zvedavé dieťa, život stráca čaro. Záhady a tajomstvá sú kúzlom v nalinkovanom svete industriálnej spoločnosti. A ako by Jiménez povedal a Bradbury k tomu nadšene pritakal: ak vám dajú nalinkovaný papier, píšte naprieč. Takže pozor, táto mágia funguje, a preto, aby bola účinná v ňu dokonca nemusíte ani veriť. Jej zdrojom je, vekom ani pesimizmom, nedotknutá a nevyhasnutá túžba bádať a objavovať. A z tejto silnej túžby sa nerodí len rojčivé umenie, ale aj pragmatická veda. Preto by bola chyba obviniť záhadológov, aspoň toto skúsené autorské duo,  z romantizujúceho pobláznenia danou témou. A z toho, že odpoveď vlastne poznať ani nechcú, lebo ak by bola realistická a racionálna, snívaniu by bol koniec a preto sa radšej rozhodnú žiť v príťažlivom omyle. Avšak spoluautorský tandem Jesenský a Leśniakiewicz nemá strach prijať prirodzené vysvetlenia záhad, ba dokonca sa k nim aj prikláňajú. Avšak nevylučujú ani existenciu toho, čo, často úplne nesprávne, nazývame nadprirodzenom. A veru, aj to chce poriadnu dávku odvahy, hlavne keď stojíte proti väčšinovej názorovej opozícii.
Ak by sme mali byť presnejší, a praví hľadači pravdy naozaj musia stáť nohami pevne na zemi, hovorme v takých prípadoch radšej o neprirodzenom ako o nadprirodzenom, alebo ešte lepšie o nie  nie úplne bežnom, čiže o istých abnormalitách, či anomáliách. 
Od úvah sa ale posuňme k recenzii a zodpovedajme otázku “čo“.
Najnovšia kniha nášho plodného spisovateľa a záhadológa, pomerne obľúbeného medzi širšou čitateľskou verejnosťou, sa zameriava na fenomén Bermudského trojuholníka. Je to iste jedna z najvďačnejších a najpopulárnejších tém, po ktorej siahajú spisovatelia špekulatívnej literatúry. Nečakajme ale, že kniha je zložená z planých špekulácií. Ak sa už špekuluje, a to len poskromne, je to opäť iba preto, aby sa kládli otázky. A hľadali odpovede!
Veď autori skutočne hľadajú odpovede a nesnažia sa odbiť čitateľa obyčajným súčtom hypotéz. To, že sa ich neboja detailne rozobrať,  je naozaj aktom odvahy, pretože mnohé sú aspoň teoreticky pravdepodobné a prakticky všetky sú nevyvrátiteľné. Napriek tomu, aspoň z hľadiska pravdepodobnosti, je možné sa k niektorým primknúť viac ako k iným. Navyše na mnohé u nich sa viažu indície. A od nich je už len krôčik k nepriamym dôkazom. Pýtate sa na dôkazy? Pretože aj k nim sa dostaneme, a to i k takým, ktoré naozaj spĺňajú prísne dôkazné kritériá a nie je možné ich zameniť za fámy, anekdoty, alebo vyložene podvrhy.
Ani zarytý skeptik (inak, veľká vďaka aj za nich, lebo sú zárukou postojovej rovnováhy), nemôže autorskú dvojicu obviniť z mystifikácie. Celá výstavba knihy je preložená tou príslovečnou zdravou mierou skepsy. Dá sa skôr konštatovať, že Jesenský s Leśniakiewiczom vystupujú v úlohe vyvracačov moderných legiend. A okolo záhadných zmiznutí lodí či lietadiel na moriach veru vznikla špecifická a košatá rozprávačská tradícia. Je samozrejmosťou, že uholným kameňom tejto mytológie je senzačná literatúra, ktorej je ako maku.
Ale naozaj sa tento fenomén zakladá iba na nepodložených historkách a strašidelných príbehoch vyrastajúcich z dávnej námorníckej latiny? Má táto tradícia hlbšie korene? A to nielen také, čo siahajú hlbšie do minulosti, ale aj bližšie k pravde? Je naopak možné, že je to celé len nafúknutá bublina, ako niektorí tvrdia?
Vieme, že s výčitkou vyrábania falošných dôkazov sa občas úmyselne zamlčiavajú či prehliadajú výpovede, a to neraz i očitých svedkov! Je možné sa uspokojiť s výrokom omieľaným až s náboženským zápalom: veď na mnohých mieste dochádza k zdanlivo zvláštnym zmiznutiam, takže Bermudský trojuholník napokon nie je ničím výnimočný a je to len umelo vyrobená atrakcia...?
Autori nám ale ukazujú a dokazujú, že legenda má naozaj pravdivé jadro. Fenomén Bermudského trojuholníka je reálny. A nejedná sa o ojedinelú lokalitu na Zemi. V knihe nie sú opomenuté ani iné miesta, ktoré majú podobne zlovestnú povesť, hoci nedosahujú slávne neslávnu reputáciu predmetnej oblasti v Atlantiku.
Autori k téme pristupovali s takmer puntičkárskou systematickosťou, nad ktorou sa tají dych. To kvantum informácií a odkazov, ktoré získali a bolo nutné precediť cez sito triezveho uvažovania, je vskutku fenomenálne. Bez preháňania môžem konštatovať, že ide o najlepšie spracovanú publikáciu na danú tému, čo u nás vyšla. A neviem si dosť dobre predstaviť, že niečo ju len tak prekoná. Nie je to iba precízna syntéza prameňov, ktoré tomuto titulu predchádzali, ale môžeme hovoriť aj o kritickom štúdiu týchto prameňov. A čo viac, autori neváhajú zaujať stanovisko. Stanovisko, ktoré je podporené logikou a dôkazmi.
Odpovede sa pravdepodobne ukrývajú vo veľmocenskom súperení, ktoré dosiahlo svoj vrchol v období Studenej vojny. Natíska sa však záverečná otázka, ktorá sa zaoberá ďalším fenoménom, o ktorom sú niektorí presvedčení, že je úzko spätým so zmiznutiami na oceánoch, fenoménomUSO. Teda akýsi podmorský náprotivok ich oveľa slávnejších bratov pod skratkou UFO. Ani autentickosť tohto fenoménu autori nepopierajú. Tvrdia len, že ťažisko pozorovaní leží na interpretácii a prípadnej dezinterpretácií tohto ojedinelého javu.
To, že v sebe kniha snúbi napätie, aké by sme skôr čakali u thrilleru, so solídnou faktografiou a pritom neskĺzne k senzáciechtivosti, je naozaj obdivuhodné. Obsiahle a informáciami nabité kapitoly pozostávajúce z krátkych, hutných a úderných podkapitol pútavosť diela len zvyšujú. Ak si zoberieme atraktívne grafické spracovanie a špičkový dizajn knihy, dostaneme ozajstnú knižnú lahôdku pre dobrodruhov myslenia a hľadačov alternatívnej pravdy.

Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve na mládežníckom oddelení (najvyššie poschodie). Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…