Preskočiť na hlavný obsah

Pôvod - Dan Brown

Odvtedy čo som naposledy čítala knihu tohto autora (Inferno) už ubehol nejaký ten čas, možno aj dva roky. A tento rok nám priniesol dlhoočakávanú knihu s názvom Pôvod, ktorá bola predstavovaná ako rozlúčka s obľúbenou postavou Roberta Langdona a zároveň pútala aj heslom “Ktokoľvek ste. V čokoľvek veríte. Všetko sa zmení.” Nemohla som inak ako siahnuť aj po tejto knihe, aby som odhalila aký bude jej príbeh.
Už úvodné stránky mi pripomenuli klasický štýl Brownových kníh, ktorý sa zakladá na podrobných opisoch okolia. A to tak podrobne, že človek má pocit, akoby sa na danom mieste naozaj nachádzal. V tejto knihe si dal znova záležať na všetkých detailoch.
Príbehom nás sprevádzajú viaceré postavy dôležité pre dej. Hlavnou postavou ostáva Robert Langdon, ale dôležitá je aj riaditeľka Guggenheimovho múzea Vidalová, námorný admirál Luis Ávila, ba dokonca umelá inteligencia pod menom Winston. Sled udalostí spustí atentát na futuristu a miliardára Edmonda Kirscha, ktorý chcel svetu predstaviť odpovede na dve základné otázky: Odkiaľ pochádzame? Kam smerujeme?
Musím uznať, že autorovi sa naozaj podarilo držať ma celý čas v napätí a knihu som zhltla za dve popoludnia, aby som sa dozvedela odpovede na tieto otázky, ktoré futurista v románe zodpovedal. Tých vyše 400 strán, ktoré bolo treba prelúskať som čítala so zatajeným dychom. Po nekonečných opisoch a zvratoch som sa konečne dostala k niekoľkostranovému vysvetleniu a konečne záhada dávala zmysel. Ako to už býva v príbehoch, v ktorých vystupuje profesor Langdon na konci vždy všetko do seba zapadne ako puzzle spojené jednotlivými vysvetleniami čo a ako na seba nadväzovalo.
Prostredie Španielska dodávalo deju to správne pozadie temperamentu a zaujímavosti. A opisy Sagrada Familie vo mne vyvolali spomienky na túto unikátnu stavbu, ktorú som videla na vlastné oči a zároveň vo mne zanechali “túžbu” navštíviť toto miesto znova a pozrieť si ho nielen zvonka ale aj zvnútra.
Po prečítaní iných recenzií na túto knihu musím povedať, že rozpútala celkom slušnú debatu na tému pôvodu ľudstva. K tejto diskusii chcem len podotknúť, že každý čitateľ má právo na svoj názor a nie je nutné sa kvôli tomu hádať do “krvi”. Podľa mňa stačí trocha nadhľadu a každý si urobí svoj názor. Ide predsa o román, ktorý nás chce iba doviesť k premýšľaniu o pôvode a budúcnosti ľudstva, ale nechce do tejto budúcnosti vnášať viac nesvárov.


Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…