Preskočiť na hlavný obsah

Nezbedný zajačik a jeho pestvá

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry

Diel ôsmy: Nezbedný zajačik a jeho pestvá

Je toto možné? No povedzte mi, je toto vôbec možné?! Už druhá kultová knižka tento mesiac? A hneď aj taká, ktorá je aj sfilmovaná! Tak veru, v kinách práve premietajú Dobrodružstvá zajačika Petríka.  A to je podľa knižky, pýtate sa? No samozrejme. Ako takmer každý film. Poďme si dnes povedať niečo o tejto milovanej klasike, ktorá prvý raz vyšla už v roku 1902! Uf, tak to je teda naozaj klasika! Staručká, ale výbornučká!
Napokon, Pojinko dáva klasike prednosť pred modernými knižkami. Klasika má totižto jednu veľkú výhodu – nadčasovosť. Vďaka svojim kvalitám, ktoré sú rokmi overené, sa na ňu len tak nezabudne. Dôkazom sú celé generácie, čo na tejto literatúre vyrástli, a v prípade knižiek z nášho seriálu, môžeme hovoriť o doslova miliónoch spokojných čitateľov.
Deti po celom svete milujú huncútske príbehy nezbedného zajka, no sú krajiny v ktorých sa neudomácnili tak, ako v iných. A nie je to tým, že by slovenským deťom nemala autorka čo povedať. Nakoniec, hoci od publikovania jej prvej knižky uplynulo už mnoho rokov, Beatrix Potterová svojich
zvieracích hrdinov spravila naozaj nadčasovými. Lenže akýmsi nespravodlivým riadením osudu sa až v dnešnej dobe vynárajú skvosty, ktoré nás doposiaľ obchádzali. Ale vďaka aspoň za to! A tak Pojinko dúfa, že aj týmto článkom pomôže rozšíriť o takýchto dielach povedomie. Beatrix Potterová, milá spisovateľka, ktorá mala deti nadovšetko rada a venovala im celé svoje dielo, si to zaslúži. Ale sú to najmä deti, ktoré si zaslúžia, aby spoznali pestvá a šibalstvá malého zajinka Petríka. Ale aj jeho bratranca Benjamína a iných obyvateľov lesa.
Knižka obsahuje štyri na seba nezávislé príbehy, niektoré však majú spoločné postavy. Tri príbehy sú krátke, s jednoduchým, no pútavým textom a bohato ilustrované. Dalo by sa povedať, že ilustráciám je venovaný rovnaký priestor ako textu a sú aj rovnako dôležité, možno dokonca dôležitejšie. Veď Potterová veľmi dobre vedela, že malému čitateľovi sa treba prihovárať obrázkami. A keď sú vhodne použité, nielenže sprevádzajú písané slovo, ale príbeh pomáhajú vyrozprávať.
Posledný, štvrtý príbeh, je dlhší a kresby v ňom sú dvojakého druhu, farebné a čiernobiele.
A nesmiem zabudnúť na to, že pani spisovateľka si svoje knižky ilustrovala sama! Dokonca pre deti zhotovila nádherne farebnú mapku s množstvom zaujímavých
detailov. To aby si lepšie vedeli predstaviť svet zajačika Petríka. Práve pre tie úžasné ilustrácie, realistické i rozkošné zároveň, ktoré pomáhajú dotvárať jedinečnú atmosféru autorkiných knižiek, vyčleňujú Dobrodružstvá zajačika Petríka so záplavy ostatných knižiek o zvieratkách. A kvôli tomu výrazne vyčnieva aj nad väčšinou súčasných kníh, ktoré sú podobne ladené.
No povedzte, kto zo spisovateľov je multitalent? Veru, veľa ich nie je.
A to, prosím pekne, najskôr vydala autorka knižku na vlastné náklady pre svoje deti a deti svojich kamarátov a známych. Knižka sa okamžite tak uchytila, že hneď nato vyšla aj oficiálne. A potom zas a ešte raz. Na svete bola senzácia. A knižka vychádza stále dokola až do dnešných čias. Hoci autorka napísala veľa knižiek v podobnom duchu, s ďalšími zvieracími hrdinami, a všetky boli úspešné, jej prvotina je stále najznámejšia.
Nech sa páči, pridajte sa k jej fanúšikom!


Moje meno je Pojinko a som knihomoľ. Lenže na rozdiel od Vás, som naozajstný knihomoľ - červíček. Oproti mojim príbuzným ale knižky nejem, ja ich čítam! Od chvíle, ako som sa naučil čítať, som nepožul ani jednu stránku, hoci sa už dokážem prehrýzť aj veľmi hrubými knihami! Ale to myslím, samozrejme, obrazne. Namiesto papiera som presedlal na ovocie, ako sa na správneho červíka patrí. Som tu pre Vás, aby som Vám poradil v detskej literatúre, ktorú priam hlcem :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…