Preskočiť na hlavný obsah

Všetky skvelé miesta - Nive, Jennifer

"Je dnešok vhodným dňom na smrť?"


Violet Markeyová je dievča, ktoré odpočítava dni do konca strednej školy, aby mohla opustiť malé mestečko v Indiane. Stále sa nevie vyrovnať so smrťou svojej sestry, ktorá zahynula pri autonehode, pričom samotná Violet prežila. Theodor Finch je problémový žiak, ktorého trápia depresie. No napriek tomu sa snaží zostať “prebudený” a nájsť dôvody prečo sa mu oplatí ďalej žiť.

Títo dvaja úplne odlišní mladí ľudia sa stretnú na jednom z najnezvyčajnejších miest, a to na rímse školskej zvonice. Kam oboch doviedli ich myšlienky. Finch má v takýchto situáciách už nejakú tú skúsenosť, no prítomnosť Violet ho prekvapí. Nakoniec však obaja zlezú z rímsy, ale otázka znie: kto koho zachránil? Violet Fincha, ako si o tom šepká celá Bartlettská škola, alebo Finch Violet?

Už úvod knihy naznačuje, že nepôjde o klasický romantický príbeh o dvoch mladých ľuďoch, ako by ste možno očakávali. V knihe sa stretávame s problémom depresií, samovražedných myšlienok a viny za smrť niekoho iného. Finch sa snaží naučiť Violet znova si užívať život a tešiť sa z prítomnosti a maličkostí, nemyslieť len na to čo sa stalo jej sestre. Zároveň popritom bojuje sám so sebou, aby zostal, ako to on nazýva, prebudený a získaval nové dôvody prečo ďalej žiť a nepodľahnúť nutkaniu vziať si život. Ich potulky Indianou človeka donútia smiať sa a zároveň sa zamyslieť nad maličkosťami, ktoré tvoria život.

"Predtým než zomriem, chcem ________. A tie prázdne miesta sú vyplnené rôznymi farbami kriedy, rozmazanej a stečenej od dažďa a snehu a rôznymi písmami. Prechádzame okolo a čítame: Predtým než zomriem, chcem mať deti. Žiť v Londýne. Mať ako domáceho miláčika žirafu. Skočiť s padákom. Deliť nulou. Hrať na klavíri. Naučiť sa po francúzsky. Napísať knihu. Odcestovať na inú planétu. Byť lepším otcom, akým bol ten môj. Mať zo seba dobrý pocit. Ísť do New Yorku. Poznať rovnosť. Žiť." (Všetky skvelé miesta, s. 126)

Príbeh Violet a Fincha vo mne ostane hlboko zapísaný ešte dlhú dobu, dokázal ma rozosmiať, rozplakať i zamyslieť sa nad maličkosťami. Zároveň som si vďaka tejto knihe uvedomila aký veľký problém predstavujú depresie a predovšetkým myšlienky na samovraždu. Napriek zložitej téme rozhodne odporúčam prečítať si túto knihu. A verím, že každému, kto si ju prečíta až do úplného konca, dá táto kniha niečo, čo ocení.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…