Preskočiť na hlavný obsah

Fredrik Backman, hviezda škandinávskeho humoru?

Severská literatúra je na Slovensku vnímaná najmä ako ponuré detektívky a ľadové thrillery. Tento trend narušil najskôr  Jonas Jonasson so svojim Storočným starčekom, ktorý vyliezol z okna a zmizol a ním otvoril stavidlá humorných príbehov o senioroch, respektíve iných netradičných hrdinoch. Okrem tých, ktorým sa dnes chcem venovať, spomeniem ešte Zločinecký gang penzistov od Cathariny Ingelman-Sundbergovej.

Fredrik Backman na knižný trh vstúpil už v roku 2012 románom Muž menom Ove, ktorý sa ale slovenského prekladu dočkal až v roku 2015. Marketing o knihe tvrdil, že je to nový Storočný starček a ja som mu podľahla. Knihu som si požičala, ale keby som od nej chcela, aby napodobnila zážitok zo Starčeka, bola by som sklamaná.

Kniha Muž menom Ove nie je humorným príbehom. Hovorí o smutnom, možno aj zatrpknutom, mužovi, ktorý stratil svoju prácu, manželku a plánuje stratiť aj život. No na jeho ulicu sa prisťahuje mladá rodina, ktorá mu doslova obráti svet hore nohami. Každý týždeň s nimi zažíva nové trampoty, ktoré, v konečnom dôsledku, z románu až kruto obyčajného, robia ten láskavo-humorný. Kniha ma chytila za srdce. Na konci jednej kapitoly som sa smiala, na konci druhej som plakala. V mojom okolí je minimálne jeden "Ove", ktorý mi bol po prečítaní knihy oveľa bližší.

Preto keď som pár mesiacov po prečítaní uvidela na našom stole ďalšiu knihu od Backmana, neváhala som ani minútu. Knihy veľmi ľahko spoznáte, na obálkach je chrbtom k vám otočená hlavná postava a cez ňu je napísaný názov knihy. Tá druhá sa volala Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa. Hlavnou hrdinkou tohto románu je malé dievčatko. Chvíľku som váhala, či kniha nepatrí skôr medzi detskú literatúru, ale témy, ktoré sa v nej rozoberajú detské nie sú. Hoci sú všetky príhody zabalené v rozprávkovom papieri a na všetky problémy pozeráme detskými očami; iba dospelí vedia rozlúštiť skryté múdra, ktoré babička hovorí a konečné rozuzlenie vám vženie slzy do očí rovnako spoľahlivo ako akýkoľvek dojímavý ľúbostný príbeh.

V tretej knihe Tu žila Britt-Marie Backman použil jednu postavu z Babičky. Tam je to jedna zo "záporných" postáv, ak ju tak môžeme nazvať, hoci aj jej sa dostane "vykúpenia". No na jazyku mi ostala pachuť jej správania z Babičky. Možno preto mi na stole ležala o pár dní viac ako tie predošlé. No len čo som ju otvorila, dýchol na mňa známy svet. Svet v ktorom neviem, či sa smiať alebo plakať. Svet v ktorom zmena je to najlepšie, čo sa vám môže stať. Príbeh Britt-Marie neskončil na konci druhej knihy. A tak to malo byť. A jej "vlastná" kniha neskončila tradičným happyendom. A tak to tiež malo byť.

Fredrik Backman má talent. To je naozaj nepopierateľné. Každý z jeho hrdinov nám ukázal, že život ide ďalej. A že situácie, ktoré sa nám stávajú sú viac smiešne ako vážne. Mne osobne bola najbližšia Babička, ale z každej knihy som sa poučila a viac spoznala ľudí okolo aj samú seba.

Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou :)


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…