Preskočiť na hlavný obsah

Nech vojde ten pravý - John Ajvide Lindqvist

Tento román vzal pred pár rokmi svet literárneho a neskôr aj filmového (odporúčam obe filmové spracovania, hoci americká verzia, i keď nie zlá, je po pôvodnom spracovaní už zbytočná a v porovnaní s ním ťahá jednoznačne za kratší koniec) hororu útokom. Toto mrazivé švédske zjavenie je upírsky príbeh nepodobný čomukoľvek, čo ste doteraz čítali. Nie, nezosadí z trónu moderných upírskych románov, aspoň u mňa nie, Červený smäd, ale je to tesné a číslo dva je krásne miesto, zaslúžené, vydreté a viac ako dôstojné. 

Povedzme si prečo je táto kniha taká výnimočná: Pre svoju ponurú atmosféru. Nedivím sa severanom, že píšu takéto veci. Zima, tma, depresia, a pochmúrna sivosť sídlisk... Je to presne táto atmosféra, ktorá z príbehu doslova vystupuje a či chcete alebo nie, prestúpi aj vás. Je to strašne temná kniha a to je na nej tak úžasné. A o to viac, že tá temnota nie je umelo pretláčaná autorom, aby šokoval. Áno, viacerí budú aj tak šokovaní. S násilím si nerobí ťažkú hlavu a vybafne na vás bez obalu, nie je toho však veľa, len pár miest v celej knihe, a túto striedmosť kvitujem. A sex? Nuž, nijako vulgárne, nijako detailne, ale autor s prehľadom prekračuje hádam to posledné civilizačné tabu: pedofília. No napriek všetkému kniha obsahuje tému lásky, ktorá je podaná tak krásne a nevtieravo, ako jediná milá a čistá vec v celej knihe, že presvetlí akúkoľvek temnotu. Účinok je potom o to silnejší. 

Osemdesiate roky, predmestie Štokholmu. Hlavný hrdina dvanásťročný chlapec Oskar má bezútešné detstvo; pochádza z rozvedenej rodiny a je v škole šikanovaný. Svoj hnev a frustráciu ventiluje posadnutosťou sériovými vrahmi a zrejme má nakročené k tomu, aby sa jedného dňa sám stal sériovým vrahom. Lenže v okolí v tom čase naozaj sériový vrah vyčíňa. Zanecháva po sebe obete zbavené všetkej krvi. Zároveň sa do susedstva prisťahuje zvláštne dievča, a medzi ním a Oskarom sa pomaly začína vytvárať silný vzťah... 

Ak by som knihu hodnotil čisto len z hľadiska syntaxe a zvládnutia dejových línií, hlavnej i vedľajšej a ich pospájaní do príbehu, poviem, že je to priemerné dielo. Okrem toho musím povedať aj to, že kniha je rozťahaná a nejedna rozprávačská vetva či odbočka je úplne nadbytočná. Ale, ale... to je všetko úplne jedno, lebo atmosféra. ATMOSFÉRA. 

Koľkokrát ste už počuli to (neúprimné) túto knihu jednoducho musíte čítať. Vypočujete si to ešte raz :) a úprimne.

Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve v okolí kníh pre mládež na prízemí. Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…