Preskočiť na hlavný obsah

Oči Maxa Carradosa – Ernest Bramah

Ak vyslovíte zvučne znejúce meno Max Carrados, väčšina ľudí, a to ani sčítaní milovníci detektívneho žánru, nebudú vedieť o koho sa jedná. Aj v domovskej Británii, rodisku mnohých ďalších slávnych vyšetrovateľov si na tohto nadmieru svojského detektíva-amatéra (amatéra preto, že nie je oficiálnym vyšetrovateľom, no čo sa jeho schopností týka, je to naozajstný profesionál), spomenie už len málokto. Nie je to preto, že by bol nevýraznou postavou, vôbec nie, veď máme čo dočinenia s pravdepodobne prvým slepým detektívom v literatúre vôbec. Maxa Carradosa si čitateľ nemôže neobľúbiť. Je to milovník záhad, numizmatiky a nevyriešiteľných prípadov. Tie náš knižný hrdina samozrejme zakaždým rozlúskne, veď neverí, že niečo môže byť naozaj neobjasniteľné; iba ak zdanlivo. To, že na jeho meno sa už dávno pozabudlo nie je iste zapríčinené ani tým, že počet titulov, v ktorých geniálny slepec figuruje, je len neveľký (konkrétne tri zbierky poviedok a jediný román), veď nie kvantum prípadov prináša detektívovi uznanie a pocty. Je to spôsob vyšetrovania, neopakovateľnosť protagonistovho charakteru a originálne a komplikované prípady, ktoré dokáže vyriešiť s takou graciéznou vznešenosťou, že sa zdá, akoby išlo o niečo tak jednoznačné a triviálne, ako je povedzme krádež v samoobsluhe. V tomto smere Carrados exceluje. Je veľmi inteligentný a mimoriadne vnímavý. Svoj nepríjemný hendikep, ktorým je absencia najdôležitejšieho ľudského zmyslu, dokáže kompenzovať ostatnými vycibrenými zmyslami a svojou systematickosťou. A v prípade, že predsa len potrebuje zrak, jeho očami sa dočasne stane verný sluha, ktorého posiela do terénu. Veľmi zaujímavou, a z dnešného pohľadu obzvlášť osviežujúcou skutočnosťou, je široká paleta nápadov a hádam nevyčerpateľná zásoba zápletiek, čo dovedna vytvárajú výdatný a originálny korpus námetov, ktorého sa nikdy nepresýtite. Carrados nerieši len vraždy, ako je nemenným zvykom u drvivej väčšiny jeho dnešných kolegov, ale aj rôzne krádeže, podvody, únosy či všemožné záhady, trebárs i (údajné) strašenie. Pôsobenie nášho detektíva spadá z väčšej časti do obdobia, ktoré ešte predchádza tzv. zlatému veku detektívky a je možné ho priradiť k rivalom veľkého Sherlocka Holmesa. Na krátke, kratučké obdobie ho dokonca i zatienil!
Čo je teda dôvodom toho, že súčasný čitateľ o Maxovi Carradosovi nemá prakticky žiadne povedomie? Nedá sa to vysvetliť inak ako tým, že história, a to aj tá literárna, je často nespravodlivá vo svojej zábudlivosti, a teda ho nakoniec postretol smutný osud, ktorý zdieľa teraz spoločne s ďalšími oponentami najznámejšieho detektíva všetkých čias, snáď s výnimkou pátra Browna, a tým je spánok pod nánosmi času... Bramah, ako duchovný otec, by sa určite potešil tomu, že jeho niekdajší najobľúbenejší literárny výtvor sa (a to nielen u nás) začína zas tešiť priazni čitateľov. Má nám čo ponúknuť! Nezabúdajme, že toto je klasická detektívka, čiže nás čaká výnimočná hra logiky a postrehu, aby sme sa pokúsili spolu s detektívom odhaliť totožnosť páchateľa. A v prípade, že to nie je možné a všetky tromfy má v rukách autor, potešme sa aspoň z neomylného úsudku a neprekonateľného talentu, ktorým disponuje náš detektív a oceňme to, že ho môžeme sledovať priamo pri jeho vzrušujúcej práci.
Je to kniha, ktorá poteší i prekvapí každého fanúšika detektívnych príbehov. Je to ale aj kniha, ktorá uspokojí nároky väčšiny čitateľov (nesiahnu po nej azda len zarytí odporci žánru), ktorí hľadajú inteligentnú oddychovú literatúru.

Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve v okolí kníh pre mládež na prízemí. Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…