Preskočiť na hlavný obsah

Prvok, Šampón, Bodka a Karol - Partik Hartl

Príbeh o štyroch spolužiakoch, ktorí sa po desiatich rokoch stretávajú na pomaturitnom večierku. Majú tesne pred tridsiatkou, môžu už teda čiastočne rekapitulovať svoje doterajšie životy. Šampón pracuje v reklamnej agentúre a je scenáristom v jednom podpriemernom nekonečnom televíznom seriály. Karol založil úspešnú počítačovú firmu a už teraz je z neho ťažký milionár. Prvok žije v zdanlivo šťastnom manželstve. So svojou polovičkou vychovávajú dve dcéry, pričom tretia je na ceste. V súčasnosti pracuje ako turistický sprievodca pre zahraničných návštevníkov, hoci kedysi sníval o kariére rockovej hviezdy. Bodka, štvrtý člen partie, je profesionálnym vojakom a aj keď zažil mnoho napínavých dobrodružstiev na ďalekých misiách, na ženy má jednoducho smolu.

A tak sa všetci štyria opäť zišli, aby zistili, že za tých desať rokov sa ich životy uberajú úplne iným smerom, ako si kedysi predstavovali. Majú pocit, že je načase s tým niečo urobiť. A tak vymyslia bláznivú hru s úlohami na spôsob vadí – nevadí, ktorá poriadne prevetrá ich relatívne pokojné a usadené životy.

Kniha rozhodne nedisponuje nejakým intelektuálnym posolstvom, dokonca ani zvlášť intelektuálnym humorom. Viem si román predstaviť vo filmovej podobe, ako takú ľahkú oddychovú českú komédiu na sobotný večer, počas sledovania ktorej vypnem mozog a nechám sa unášať štyrmi bláznivými kamarátmi a ich slovnými narážkami. No ak sa túžite na chvíľu len tak pohodovo zabaviť a zaspomínať na vlastnú mladosť, pokojne po tejto knihe siahnite. Určite tým nič nepokazíte.

Miloš je náš nový kolega, ktorý má nielen rád literatúru všetkých žínrov, ale dokonca vydal v minulosti aj knihu poviedok. Medzi jeho vášne patrí predovšetýkm turistika po Slovensku.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…